Csiha Kálmán-szobrot avattak Érsemjénben

•  Fotó: A szerző felvétele

Fotó: A szerző felvétele

Csiha Kálmánnak, az Erdélyi Református Egyházkerület néhai püspökének állítottak szobrot az elmúlt hétvégén szülőfalujában, a Bihar megyei Érsemjénben.

Nagy Orsolya

2009. november 27., 11:202009. november 27., 11:20

Csiha Kálmán néhai református püspök szobrát avatták fel az elmúlt hétvégén szülőfalujában, a Bihar megyei Érsemjénben. Az Erdélyi Református Egyházkerület 2007-ben elhunyt püspökének a Kazinczy Ferenc parkban, a nyelvújító, valamint a község másik híres szülötte, Fráter Lóránt szobra szomszédságában állítottak emléket.

Csiha Kálmán megérdemli, hogy csupán két évvel a halála után szobrot kapjon szülőfalujában – nyilatkozta lapunknak Balazsi József, az érmelléki község polgármestere. Úgy vélte, a püspök nemcsak Érsemjénnek, hanem a magyarságnak kell ennyire fontos legyen, hiszen ő volt az, aki megtanította az utána következő református püspököket, hogyan kell szívvel és lélekkel vezetni az egyházkerületeket.

A szoboravató délelőttjén a Királyhágómelléki Református Egyházkerület püspöke, Csűry István hirdetett igét, majd a szobor mellett több erdélyi és partiumi magyar politikus és közéleti személyiség mondott beszédet. A Csiha-mellszobrot Hunyadi László marosvásárhelyi képzőművész készítette.

Csiha Kálmán Érsemjénben született 1929. szeptember 17-én. Érmihályfalván, majd Sárospatakon, Debrecenben, Zilahon és Nagyváradon tanult – az utolsó években szüleit elhurcolták, így tanulmányai befejezéséig gyakorlatilag otthontalanná vált. 1954-ben Kolozsváron végezte el a teológiát, majd Aradra került segédlelkészként; később ott szervezett egyházközséget.

1957-ben egy koncepciós perrel tízévnyi börtönbüntetésre ítélték, ám ’64-ben általános amnesztiával szabadlábra helyezték, miután az ország számos fegyházában és munkatáborában raboskodott. Szabadulása után húsz éven át szolgált Marosvásárhelyen. 1975-ben lett a teológia doktora.

A romániai rendszerváltás után nem sokkal, 1990. május 4-én választották az Erdélyi Református Egyházkerület püspökévé, majd 1994-ben újra megkapta e megbízatást. 1993-ban a Debreceni Református Teológiai Akadémia Doctor honoris causa címmel tünteti ki. 1991–1996 között a Magyar Református Világszövetség alelnöke volt. 1995 áprilisában megválasztották az Egyetemes Magyar Református Tanácskozó Zsinat elnökévé, ezt a tisztséget 2001-ig, nyugdíjazásáig töltötte be. 2007. november 7-én hunyt el.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2023. március 16., csütörtök

Családpasztorációs képzéseket hirdet a római katolikus egyház

A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.

Családpasztorációs képzéseket hirdet a római katolikus egyház