2011. július 22., 07:302011. július 22., 07:30
Balogh Zsolt, a Magyarországi Karma – Kagyüpa Buddhista Közösség ügyvezetője kifejtette: ha egy közösség nem kapja meg az egyházi bejegyzést, akkor a tagjaiknak és szimpatizánsaiknak nem lesz lehetőségük arra, hogy a személyi jövedelemadójuk egy százalékát felajánlhassák nekik. Ebből egyenesen következik, hogy az ehhez kapcsolódó állami kiegészítést sem kapják meg; a két tétel együttesen 17-22 millió forintot tett ki esetükben az utóbbi években, eddig ugyanis mindig benne voltak az első 20-ban az egyházak közötti adófelajánlási rangsorban, jegyezte meg. Mint mondta, a személyi jövedelemadó felajánlásaiból származó állami támogatás éves működési költségük nagy százalékát teszi ki, a fejlesztéseik pedig teljesen leállhatnak, ha nem kapják meg az egyházi regisztrációt. Ettől függetlenül bíznak abban, hogy megkapják az egyházi besorolást a későbbiekben, tette hozzá.
Megemlítette, hogy azok a felekezetek, amelyek nem kapnak egyházi bejegyzést, nem indulhatnak olyan állami vagy egyéb pályázatokon, amelyek egyházi státuszt követelnek. Így egyebek mellett a kegytárgyak előállítását is saját bevételeikből kellene fedezniük. Ezenkívül az adó- és vámkedvezményektől is elesnének, állapította meg. Balogh Zsolt elmondta, a Nógrád megyei Tar községben Kőrösi Csoma Sándor Emlékparkot tartanak fenn, amelynek állandó kiállítása van. Ők tartják fenn Kelet–Európa legnagyobb buddhista templomát is, amelynek építési költsége öszszesen 200 millió forint volt, amelyhez az államtól pályázat útján 5 millió forintot kaptak, közölte.
Bolek Zoltán, a Magyar Iszlám Közösség elnöke az MTI-nek azt mondta: ha nem kapnának állami támogatást, csődbe jutnának, mecseteket kellene bezárni, vagy ritkábban nyitnák ki azokat. Nem kapnának kiegészítő normatívát oktatási intézményeik után, az ingatlanfejlesztésről is le kellene mondaniuk, és nem lenne lehetőségük a szociális gondoskodásra sem. Mint hozzáfűzte, a terveik között szerepel, hogy a magyarországi menekülttáborokban és az úgynevezett határövezeti objektumokban folytatják a vallási tevékenységet, ugyanis ezekben javarészt mohamedán vallásúak tartózkodnak. Ezenkívül hajléktalan- és szegénygondozás keretében szeretnének ételt osztani, továbbá tervbe vették, hogy azokban az iszlám országokban, ahol katasztrófahelyzet alakul ki, segítenek, képviselve Magyarországot a távoli államokban is. E tevékenységekhez azonban az állammal megkötendő szerződésekre van szükség.
Mérő Mátyás, a Magyarországi Krisna-tudatú Hívők Közösségének társadalmi kapcsolatok és sajtóirodájának vezetője az MTI-nek kiemelte, társadalmi beágyazottságuk okán bíznak abban, hogy az új egyházi törvényben eddig felsorolt egyházak mellett ők is megkapják az egyházi státuszt. Úgy fogalmazott: nyilvánvaló, hogy a jogalkotó nem akart kirekeszteni olyan közösségeket, amelyek komoly, megalapozott hitéleti tevékenységet folytatnak, „hanem egyszerűen egyfajta szűrési folyamatot akar elvégezni, mi ennek állunk elébe”. Kitért arra, hogy ételosztási akcióikat egy alapítványon keresztül végzik, így az új egyházi törvény ezt a tevékenységüket nem érinti. Alapvetően oktatási intézményeik normatív támogatásáról kell szerződést kötniük az állammal, hangsúlyozta.
Az egyházi törvényt kezdeményező Kereszténydemokrata Néppárt szerint az új egyházi törvénnyel olyan jogszabály született, amely egyszerre szolgálja a „bizniszegyházak” kiszűrését a rendszerből, és egy olyan demokratikus és nyitott mechanizmust, amellyel adott a lehetőség minden vallási egyesület előtt, hogy megfeleljen a megszabott kritériumoknak, és felkerüljön a jelenleg 14 tagú listára. A KDNP-frakció az MTI-hez eljuttatott közleményében arra reagált, hogy Lendvai Ildikó, az Országgyűlés emberi jogi, kisebbségi, civil- és vallásügyi bizottságának szocialista tagja közölte: az új egyházi törvénynek vesztesei a 14-es listáról kiszorult egyházak, sőt vesztesek szerinte az önkormányzatoktól egyházi kezelésbe került intézmények dolgozói, de a világnézetileg semleges oktatásra igényt tartó szülők és gyerekek is.
Mint ismertes, a múlt kedd hajnalban elfogadott új egyházi törvény 14 egyházat ismer el, de ezek között nem szerepelnek a Nyugaton egyre inkább terjedő keleti világvallások, mint a buddhizmus, hinduizmus és az iszlám.
A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.
szóljon hozzá!