2011. január 21., 10:102011. január 21., 10:10
Az ügy vitájára plenáris ülésen került sor, este pedig a strasbourgi székház belső udvarán rendeztek gyertyagyújtással egybekötött megemlékezést az egyiptomi keresztényeket sújtó merénylet ártatlan áldozatairól.
A kegyeleti rendezvényt Jerzy Buzek elnök nyitotta meg, határozottan kiállva az üldözött keresztények védelmében, az emberi jogok és a vallásszabadság tiszteletben tartása mellett. A parlamenti vitán a nagyszámú hozzászóló többsége kemény önkritikát és bírálatot fogalmazott meg az Uniónak a keresztényüldözésekkel és – általában – a vallásszabadsággal kapcsolatos politikája iránt.
Azt sürgették, hogy az Európai Külügyi Szolgálat, illetve Catherine Ashton külügyi főképviselő határozottabban és hatékonyabban lépjen fel az üldözött keresztények védelmében, valamint azon, többségükben muzulmán országokkal szemben, melyek a keresztények hátrányos megkülönböztetésének teret engednek, üldözésüket bátorítják, vagy abban tevőlegesen részt is vesznek.
A felszólalók különösképpen Egyiptom, Irak, Irán, Pakisztán és India üldözöttjeinek keltek védelmére. Amint a statisztikákból kitűnik, a világ vallási üldözöttjeinek 75 százalékát a keresztények teszik ki, akik 50 állam területén szenvednek üldöztetést.
Tőkés László felszólalásában a Ceauşescu-korabeli romániai vallási elnyomással kapcsolatos személyes tapasztalatait is felidézve testvéri szolidaritását fejezte ki az üldözöttek iránt. Többekkel egybehangzóan azt kifogásolta, hogy míg Európa az ún. harmadik országokból származó muszlimokat messzemenően befogadja, ezzel ellentétben viszont az illető országokban valóságos „szent háború” folyik a keresztények ellen.
A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.