2010. december 30., 10:222010. december 30., 10:22
„A földet ismét vér szenynyezi a világ más részein” – tette hozzá, szólva arról a pakisztáni öngyilkos merényletről is, amelyet szombaton hajtottak végre a Világélelmezési Program (WFP) egyik segélyelosztó központjánál, több mint negyven ember életét oltva ki. A pápa felszólította az embereket, hogy „mondjanak le a gyűlöletről, találjanak békés megoldásokat a konfliktusokra, s teremtsenek biztonságot és nyugalmat” az ártatlanoknak.
Több templomot ért támadás karácsony este Nigériában, az egyik az ország északi részén fekvő Maiduguriban, ahol egy baptista templomban négy hívő és egy pap vesztette életét a hadsereg tájékoztatása szerint. Egy másik templom elleni támadásnak egy halottja volt. Ezek a legutóbbi erőszakcselekmények, amelyeket a Boko Haram iszlamista szektának tulajdonítanak. A szekta tavalyi felkelése és összecsapása a rendfenntartó erőkkel több száz ember halálát okozta. Most karácsonykor összesen 32 ember vesztette életét és 74 sebesült meg – köztük sok karácsonyi bevásárló – hét robbantásban két helyszínen a közép-nigériai Jos városában, amely a muzulmán többségű észak és a főként keresztények lakta dél határán fekszik – közölte a rendőrség. A Fülöp-szigeteken tíz hívő és egy pap könnyebben megsérült, amikor pokolgép robbant a karácsonyi mise idején egy rendőrségi tábor kápolnájában a déli, muzulmán többségű Jolo szigetén.
Eközben szombati karácsonyi üzenetében a közel-keleti béke újjászületéséért imádkozott XVI. Benedek, valamint Irak és a kommunista Kína katolikusait biztatta: álljanak ellen az üldöztetésnek. Hagyományos, úgynevezett Urbi et Orbi (a városnak, azaz Rómának és a világnak szóló) beszédében a katolikus egyházfő azt hangoztatta, hogy a karácsony üzenetének mindenkit az igazságért folytatott békés küzdelemre kell biztatnia. A pápa a Szent Péter-bazilika központi erkélyéről beszélt a hideg és a szemerkélő eső ellenére összegyűlt többezres tömeghez. XVI. Benedek idén is 65 nyelven osztott áldást – tizenegyedikként magyarul –, üdvözölve a világ népeit, köztük a föld konfliktusövezeteinek lakosságát. „Ragyogja be újra karácsony fénye ezt a földet, ahol Jézus született, s ösztönözze az izraelieket és a palesztinokat arra, hogy törekedjenek igazságos és békés egymás mellett élésre” – mondta. Reményét fejezte ki, hogy a karácsony vigaszt hoz a keresztényeknek Irakban és az egész Közel-Keleten, ahol a Vatikán félelmei szerint keresztény exodushoz vezethetnek az olyan erőszakcselekmények, mint amilyen az egyik bagdadi káld templom ellen októberben elkövetett, 52 halálos áldozatot követelő fegyveres támadás volt. XVI. Benedek emellett nyíltan bírálta Kínát, ahol hozzá hű katolikusokat nemrég arra kényszerítettek, hogy részt vegyenek az állam által támogatott és a Vatikán fennhatóságát nem elismerő egyház egyik eseménysorozatán, újabb mélypontjára juttatva ezzel Peking és a Vatikán viszonyát. A pápa imádkozott azért, hogy a karácsony erősítse meg az egyház Kínában élő híveinek „hitét, türelmét és bátorságát”, s elítélte „lelkiismereti és vallási szabadságuk korlátozását”. A pápa arra kérte az Istent, hogy „adományozzon állhatatosságot mindazon keresztény közösségeknek, amelyek megkülönböztetést és üldöztetést szenvednek el, és ösztönözze a politikai és vallási vezetőket mindenki vallásszabadságának teljes tiszteletben tartására”. A világ más tájaira fordítva figyelmét az egyházfő „biztonságot és az emberi jogok tiszteletben tartását” kérte Afganisztánban és Pakisztánban, „megbékélést” a Koreai-félszigeten, „tartós békét és igazi haladást” Szomália, a szudáni Dárfúr és Elefántcsontpart népének. A járvány és földrengés sújtotta Haitiról megemlékezve XVI. Benedek „hatékony szolidaritásra” biztatta a világot, és azt is kérte, hogy ne feledkezzen meg Kolumbiáról, Venezueláról, Guatemaláról és Costa Ricáról, ahol súlyos természeti csapások pusztítottak.
A rendőrség fokozott készültségben volt a Vatikánban és Rómában két nappal azután, hogy csomagbombák robbantak Chile, illetve Svájc római nagykövetségén, súlyosan megsebesítve a két képviselet egy-egy alkalmazottját. A csomagbombák feladójaként egy olasz anarchista csoport jelentkezett. Szintén fokozott óvintézkedések közepette mutatta be XVI. Benedek pápa péntek este 22 órakor a szokásos éjféli misét, amelyen szintén a békéért imádkozott. Az olasz hatóságok emelt szintű riadókészültségben voltak, mert az ország újabb terrortámadástól tartott a csomagbombákkal elkövetett előző napi merényletek után. A pápa éjféli miséjét mintegy 10 ezer ember hallgatta a helyszínen a zuhogó eső ellenére. „Ezen az órán hálával telve csatlakozunk mindannyian az évszázadok énekléséhez, amely egyesíti az eget a földdel, az angyalokat az emberekkel. Add, Urunk, hogy minél többen csatlakozhassunk hozzád a szeretetben, és váljunk a béke embereivé” – fohászkodott a szentatya. n
A közel-keleti békéért imádkozott karácsonyi éjféli miséjén a jeruzsálemi pátriárka, a Szentföld legmagasabb rangú római katolikus méltósága a ciszjordániai Betlehem Szent Katalin-templomában. „Azt kívánjuk ezen az ünnepen, hogy templomharangjainak zúgása nyomja el a fegyverek ropogását a sebektől szenvedő Közel-Keleten” – mondta Fuád Tval pátriárka. Beszélt arról a több ezer keresztényről, aki elmenekült Irakból a közösségük ellen októberben Bagdadban elkövetett terrortámadás után. Az al-Kaida terrorhálózat pokolgépe 46 ember életét oltotta ki egy szír katolikus templomban. „Ebben az erőszak és szélsőségesség által meggyötört világban, amely törvényesíti a legsúlyosabb támadásokat is, még azt is, hogy hívőkre támadjanak templomban – a betlehemi gyermek emlékeztet bennünket arra, hogy a legfőbb parancs a szeretet. Arra tanít bennünket, hogy meg kell bocsátanunk még az ellenségeinknek is” – hangsúlyozta a főpap. Az izraeli, a palesztin területeken élő, a jordániai és a ciprusi keresztényekhez fordulva Tval pátriárka a vallások és a felekezetek közötti párbeszédre biztatta őket, valamint imádkozott azért, hogy béke legyen Izraelben, a palesztin területeken és az egész Közel-Keleten. Betlehemben egy évtizede nem volt olyan sok zarándok, mint az idén karácsonykor. Tízezrek keresték fel a város legnevezetesebb templomát, a Születés templomát, ahol szombat reggel misét tartottak a hívőknek. Az Izrael és Ciszjordánia közötti forgalmat ellenőrző izraeli katonai hatóságoktól származó adatok szerint több mint százezren érkeztek a városba, míg tavaly alig 50 ezren voltak. A meleg, napsütéses idő is kedvezett a látogatóknak, a nagy számuk azonban elsősorban az erőszak mérséklődésének, valamint a ciszjordániai gazdasági helyzet javulásának tudható be megfigyelők szerint. Az ötvenezres palesztin város lakosságának egyharmada ugyancsak keresztény. Az 1950-es években még 75 százalék volt, de a palesztin keresztények kivándorlása miatt a muzulmánok kerültek többségbe. |
A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.