A zarándokút maga a kapcsolat

•  Fotó: Balázs Katalin

Fotó: Balázs Katalin

Van, aki még sosem ment gyalog Csíksomlyóra, de kívánkozik. Van, aki el sem tudja képzelni, milyen lenne a pünkösd, ha otthon kellene maradnia. Mert a gyalogos zarándokút élménye semmihez sem hasonlítható, semmivel sem pótolható. A Gyergyóalfaluból induló „sereget”, szokás szerint több mint kétszáz személyt idén is Balázs József vezeti, bár a szokásos programtól lesznek eltérések.

Balázs Katalin

2016. május 01., 11:592016. május 01., 11:59

„Lelkileg kell megérni arra, hogy valaki gyalog induljon Somlyóra. Ha már megfordult a fejében, hogy menjen, azt jelenti, Mária őt már megszólította. Ő egy kiválasztott. Ez a lelki ráérzés. Ha tud élni a kiválasztottsággal, akkor ez a ráérettség. Ilyenkor nem szabad meghátrálni, nem szabad azokra figyelni, akik megpróbálnak lebeszélni” – javasolja Balázs József alfalvi festőművész. Ez nem egy gyászmenet, mutat rá, téves az az elképzelés, hogy az úton végig egymást érik a kötött imádságok.

„Az imának megvan a maga ideje és helye. Amikor már fárasztó, abba kell hagyni. Az ember nem azért imádkozik, hogy a betanult verset kezdje és végezze, hanem hogy kapcsolatba kerüljön az ő Istenével. És ez az út maga a kapcsolat. Ha akar, mondhat rózsafüzért, ha nem, akkor csak halad, csodálja Isten teremtményeit, gyönyörködik a teremtett világban, hálás a jelen pillanatért, amibe benne lehet... Ez is imádság. Eszünkbe juttatja, hogy nem kirándulók, hanem zarándokok vagyunk, Máriához tartunk, és ő vár ránk” – fogalmaz a művész.

Lelkestől, testestől

Ha a lelke döntött, akkor a testére kell kicsit figyelnie, így elsősorban a lábbelijére. Olyant válasszon, ami a lábát nem sérti, és abban legalább nyolc kilométert gyalogoljon az indulás előtti héten, hogy egy kicsit sajduljon meg a talpa, ismerteti tapasztalat adta tanácsait Balázs József. Arra is felhívja a figyelmet, hogy esőruháról is kell gondoskodni. Nem esernyőről, mert az a zarándokúton nem praktikus. Legyen a nagy, szekerekre kerülő hátizsákba matrac és hálózsák, váltóruha, nem romlandó étel az öt napra, a kicsiben pedig az esőruha mellett egy melegebb pulóver, a napi víz és élelem. A sereg vezetője mindenkinek a tepertős pogácsát ajánlja.

Az elmúlt években kiderült, látványos és előnyös viselet a fehér ing és a szalmakalap. Aki teheti, ezeket hozza magával, mert „a búcsúhoz ez talál”. Idén az egységes képet tovább fejlesztenék az Alfaluból indulók: készül a Mária-kék sál, amelyen Alfalu címere és neve jelenik meg. Ezt lehet nyakon viselni, kalapra, hátizsákra rákötni, hogy akik látják, tudják: a sereg összetartozik.

A menetrendről

A Gyergyószentmiklósról indulók május 12-én, csütörtökön 6.45-kor a Szent István-templomban találkoznak. Itt Keresztes Zoltán plébános adja áldását az útnak indulókra, majd ki-ki saját szervezésben jut le Alfaluba. Itt 7 órakor van a gyülekezés és a nagyobb csomagok szekerekre való pakolása. „Rendezzük a sorainkat, a templom előtt áldást ad a keresztaljára a lelkipásztor, és indulunk” – mondja a vezető. Szokás szerint Csíkmagasán megy át a csapat, a hegyről beérkezve Csíkjenőfalvára, majd Csíkkarcfalvára, az első szálláshelyre ér. Itt a templomban adnak hálát, és kérnek segítséget az útra, majd a helyiek fogadják szokás szerint a szentmiklósiakat.

Tornateremben, házaknál, szénáshídban van a szállás, ahonnan időben kell továbbállni, 8 órakor a templomtól indul útnak a zarándokcsapat. Pénteken, félnapos gyaloglás után, a kora délutáni órákban érik el Csíktaplocát. Itt a korábbi évektől eltérően új szállásra kvártélyozzák be idén a zarándokokat. A Kós Károly-iskola épülete lesz két éjszakára az otthon. Ez egy modernebb épület, tisztálkodási lehetőséggel. Viszont ára van a szállásnak, éjszakánként fejenként öt lejt kell fizetni, tájékoztatott a tanintézet vezetője.

Péntek délután, miután egy kicsit felfrissült a társaság, indul a keresztalja Mária köszöntésére. A kegytemplomban a misén is részt vesznek a zarándokok, utána szabadprogram következik. Szombaton díszbe öltözve indul a sereg a búcsús szentmisére. Az indulási időpontokat Balázs József szokás szerint időben kihirdeti. Szabadprogram a szombat további része, mint ahogy az éjszaka is. Ajánlott viszont a vasárnapra virradó éjszaka felmenni a kegytemplomi virrasztásra, aztán pedig a keresztúton fel, a nyeregben napfelkeltét várni a csángókkal.

Vasárnap, a délelőtti misére Máriától elköszönni megy a zarándok, onnan visszatérve indul a sereg Csíkkarcfalvára. Itt újra megszállnak, és hétfőn kora reggel indulnak haza. Sokan várják az útról hazatérőket, Újfaluban, Csomafalván, Alfaluban, a falu végén hálaadással, virággal fogadják a csapatot. Az alfalvi templom előtt ér véget a zarándoklat, közös hálaadás után a csomagok szétosztása és hazaindulás következik.

Miért is megy Balázs József?

„Megyek, mert menni kell. Nagyon rossz lenne, ha nem mehetnék, nagy törés lenne az életemben. Erősödni megyek. Mert mit mondott Szent Péter? A szeretet gyakorlása sok bűnt elfedez. A szeretetben akarok megerősödni. Hogy ne a magam, hanem mások javát keressem. E téren az utóbbi időben hadilábon álltam” – magyarázza a zarándoklatvezető. Útra készülésében édesapja hangja is visszacseng.

„Édesapám, amikor haldokolt, rám és fiamra egy nagy hagyatékot testált. Egy mondatba foglalta össze: ne ártsatok senkinek. Ha néha magamat azon kapom, hogy ártottam valakinek, nem jó a közérzetem. Most, hogy közeledik a búcsú, egyre gyakrabban rajtakapom magam ezen. Lehet azért, mert jobban odafigyelek. Eldöntöttem, ezen a téren kell erősödjek. Erőért megyek, egy évre valót akarok kérni a Babba Máriától” – foglalta össze zarándoklatának személyes célját Balázs József.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2023. március 16., csütörtök

Családpasztorációs képzéseket hirdet a római katolikus egyház

A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.

Családpasztorációs képzéseket hirdet a római katolikus egyház