Az Európai Unió új rendelete forradalmasíthatja az éttermek, bárok működését: 2027-től minden vendéglátóipari egységnek lehetőséget kell biztosítania a vendégek számára, hogy saját csomagolásaikat használják az ételek és italok elviteléhez.
Tavaly év végéig több mint 3,36 milliárd italcsomagolást váltottak vissza a fogyasztók Romániában a betétdíjas visszaváltási rendszeren keresztül, a RetuRO vállalat pedig 231 300 tonna csomagolást átadott az újrahasznosító állomásoknak.
Nagybánya az első romániai város, ahol elkezdték a használt ruhák begyűjtését. Az újrahaszonosítás nyolc gyűjtőponton működik, ruhaneműt, ágyneműt, függönyöket, lábbeliket is le lehet adni.
Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter kedden bejelentette, hogy a napokban meghaladta a kétmilliárdot a betétdíjas visszaváltási rendszer keretében begyűjtött italcsomagolások száma.
Nagyjából 5000–6000 román állampolgár van, akik a betétdíj-visszatérítési rendszernek köszönhetően „kenyeret tehetnek az asztalra” – jelentette ki Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter.
Egyre nagyobb az érdeklődés országszerte a betétdíjas visszaváltási rendszer (RetuRO) által nyújtott lehetőségek iránt, olyannyira, hogy akadnak, akik abbahagyták a lopást, és az újrahasznosításból keresnek pénzt.
A betétdíjas visszaváltási rendszer (SGR) működésének az első hat hónapjában a fogyasztóktól begyűjtött italcsomagolások 85 százalékát, azaz 29 000 tonna hulladékot adtak át az újrahasznosító vállalatoknak.
Akadnak, akik szépnek mondható összegeket keresnek azzal, hogy pillepalackokat, üvegeket és fémdobozokat gyűjtenek össze és adnak le a betétdíjas visszaváltási rendszer keretében.
Egy romániai vállalat hamarosan megnyitja az országban harmadik olyan újrahasznosító üzemét, mely elektromos és elektronikai hulladék feldolgozására, újrahasznosítására szakosodott.
Az állam kifizeti az üzleteknek az újrahasznosítható csomagolóanyagok átvételével kapcsolatos szolgáltatásokat – jelentette ki csütörtöki besztercei sajtótájékoztatóján Tánczos Barna.