Döntő házként fogadta el kedden a képviselőház azt a törvénytervezetet, amely 2027. január elsejétől megtiltja a csincsilla- és nyércfajok kereskedelmi célból történő tenyésztését és leölését.
Európában elsőként 2030-tól Dánia megadóztatja az állattenyésztőket a teheneik, sertéseik és juhaik által kibocsátott üvegházhatású gázok után.
Az afrikai sertéspestis jelenlétét mutatták ki a Hargita megyei Csíkszentmihály községhez tartozó Lóvész településen, egy háztáji állatállományban. A hatóságok meghozták az ilyenkor szokásos intézkedéseket.
Florin Barbu mezőgazdasági és vidékfejlesztési miniszter azt mondja, nem hiszi, hogy „a romániai gazdák csirkéket festenek”.
Régi korok emléke maradt az állatvásár, amikor egy-egy szűkebb vagy tágabb régió gazdái szarvasmarhát, sertést, juhot, kecskét, nyulat és baromfit vittek szép számban eladásra. Hosszú kimaradás után idén újraindítanák.
A román állampolgárok állatorvosi igazolással a téli ünnepek környékén és az év más időszakaiban is eladhatják a háztáji gazdaságokban nevelt sertéseiket – jelentette ki vasárnap a mezőgazdasági miniszter.
Európa több országában igazolták megbetegedett lovakban és elhullt gólyákban a nyugat-nílusi láz vírusát. Szakemberek szerint a betegség jelenlétével késő őszig kell számolni. Megelőző védőoltással elkerülhető a lovak elhullását okozó állatbetegség.
Az állattenyésztők szeptember 30-ig kell aláírjanak nyilatkozatot és több más dokumentumot a Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökségnél (APIA), hogy jogosulttá váljanak a 2023-as támogatásokra.
Szarvasmarhánként akár 900 euró támogatást is kaphatnak az állattenyésztéshez biotechnológiát alkalmazó farmok, egyesületek, akik állatnemesítéssel foglalkoznak, ha az állatállományban legalább ötven jószág van.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
Tánczos Barna pénteken Sepsiszentgyörgyön kijelentette, hogy az Európai Unió részéről nagy a nyomás a metán- és ammóniakibocsátás mérséklése érdekében történő állatállomány-csökkentésre, de Románia „az utolsó pillanatig” tárgyalni fog Brüsszelben.
Az afrikai sertéspestist sikerült visszaszorítani: a tavalyi 327 gócpontnak mindössze a tizedét tartják nyilván. A betegség látványos felszámolásával azonban beáldozták a romániai sertéságazatot: a disznóhúsfogyasztás 90 százalékát importálta az ország.
Védelmébe vette a teheneket Petre Daea román mezőgazdasági miniszter, leszögezve: nem a szarvasmarha a „bolygó ellensége”, a légszennyezésért pedig az autók a felelősek, nem pedig az állatok.
Egzotikus óriáskígyókat tenyésztett és árulta azokat a feketepiacon egy nagyváradi férfi. Az ügyre azután derült fény, hogy a múlt héten egy helyi lakos a Rogériusz negyedben egy szeméttárolóban talált három pitont, amelyek közül kettő még élt.
Beigazolódott az afrikai sertéspestis gyanúja egy paráci farmon, 39 ezer állatot fognak leölni – jelentette be szerda reggel Mihai Ritivoiu, Temes megye prefektusa.
Románia sertésállománya 2022. május 1-jén 3,332 millió állatot számlált, ami 5,9 százalékos (209 476 sertés) csökkenést jelent az előző év azonos időszakához képest – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adataiból.
Mintagazdaságnak is beillő Barabási Zoltán mezőpaniti gazda portája, ahol több mint húsz egyedből áll fajtatiszta holstein fríz tehénállománya.
Az év első öt hónapjában 16,8 százalékkal 182,8 millió euróra csökkent az élőállat-export értéke a tavalyi év ugyanezen időszakához viszonyítva – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) adataiból.