Fotó: Gábos Albin
Klaus Iohannis államfő pénteken visszaküldte a parlamentnek a gyerekpénzt szabályozó kormányrendeletet elutasító törvényt.
2020. november 13., 21:072020. november 13., 21:07
2020. november 13., 21:372020. november 13., 21:37
Az államfő közölte: a kormány a gyerekpénz lépcsőzetes növelését írta elő, oly módon, hogy az összeg biztosítható legyen a jelenlegi körülmények között.
– érvel Iohannis, aki leszögezi: a koronavírus-járvány előre nem látható anyagi erőfeszítésekre késztette az államot, és a törvény nem jelöli meg a megduplázott gyerekpénz kifizetéséhez szükséges pénzalapok forrását.
. A kormány azért élt a sürgősségi kormányrendelet eszközével, hogy megakadályozza azt, hogy egyes kategóriáktól meg kelljen vonni a törvény által biztosított jogokat – mutatott rá az államfő.
A kormány által javasolt megoldás – a gyermekpénz lépcsőzetes növelése – elutasításával a parlament akadályokat emelt a kormány azon erőfeszítései elé, hogy biztosítsa az állampolgárok védelméhez és a koronavírus-járvány kezeléséhez, a gazdasági következmények elhárításához szükséges összegeket.
Ugyanakkor a kormányrendeletet elutasító törvény eltávolítja Romániát a közép- és hosszútávú konvergencia célkitűzésétől, és negatív hatással lehet az ország gazdasági besorolására, ami az állampolgárok életszínvonalát is ronthatja.
– figyelmeztet Iohannis.
A képviselőház augusztus 19-én utasította el az 1993/61-es törvény 3. cikkelyét módosító 2020/123-as sürgősségi kormányrendeletet, amely a gyermeknevelési támogatás (gyermekpénz) többlépcsős emelését írja elő.
Az elutasított sürgősségi rendelet előírta a gyerekpénz megduplázását, azonban a növelést szakaszokra osztotta. Első szakaszban, augusztus elsejétől 20%-kal nőtt volna a juttatás, 2021-ben és 2022-ben pedig évente kétszer – január elsején és július elsején – szintén 20-20 százalékkal. 2023-tól kezdődően pedig az éves inflációs ráta értékével nőtt volna a juttatás minden évben.
Az urnáktól hosszú ideje távolmaradók mozgósításában lát esélyt Kelemen Hunor RMDSZ-elnök arra, hogy ne a magyarellenes George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyerje meg az elnökválasztást.
Marcel Ciolacu hét elején lemondott miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke kivárásra játszik, és mindenképpen kormányra juttatná pártját, akár a szélsőjobboldali George Simion győz, akár a liberális Nicușor Dan.
Állampolitikává emelné Romániában Orbán Viktornak, Magyarország miniszterelnökének bizonyos álláspontjait George Simion. Eközben Nicușor Dan úgy véli, Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni „jó gyakorlat modellje”.
Több mint 1,3 millió román állampolgár került ki a társadalmi nélkülözés és a mélyszegénység veszélyeztetettségéből 2023 és 2024 folyamán – jelentette ki csütörtökön Simona Bucura-Oprescu munka- és családügyi miniszter.
A Richter Gedeon új megközelítése az endometriózis kezelésében nem csupán a tünetek enyhítését célozza, hanem a betegek hosszú távú jólétét helyezi a középpontba.
Mindkét, a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott jelöltet bírálta Crin Antonescu, a kormánykoalíció jelöltje, miután a vasárnapi megmérettetésen leszerepelve csupán a harmadik helyen végzett.
Megtartotta csütörtökön első ülését a Cătălin Predoiu vezette ügyvivő kormány, amelynek tagjai azt mondják, a kabinet ellátja a napi teendőit. Bogdan Ivan ügyvivő gazdasági miniszter szerint pedig Románia továbbra is stabil ország.
A szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyeri meg a megismételt elnökválasztást egy, a második fordulóba bejutott másik jelölt, Nicușor Dan által szerdán este ismertetett felmérés szerint.
Victor Ponta képviselő, korábbi elnökjelölt szerdán bejelentette, hogy Románia az első néven politikai platformot hoz létre, amelyhez várja parlamenti képviselők, polgármesterek és gazdasági vezetők csatlakozását, többek között a PSD-ből.
Közvitára bocsátotta szerdán a munka- és családügyi minisztérium az in vitro megtermékenyítést támogató program alkalmazási szabályairól szóló rendelet tervezetét.
szóljon hozzá!