Fotó: Facebook/Vlad Gheorghe
Többen gyertyákat gyújtottak és virágokat helyeztek el vasárnap Oroszország bukaresti nagykövetsége előtt Alekszej Navalnij emlékére.
2024. február 18., 18:482024. február 18., 18:48
A járdán a börtönben elhunyt orosz ellenzéki politikus fotói sorakoztak. A Navalnijra megemlékező bukarestiek plakátokat tartottak a magasba, többek között ezzel a felirattal: „Nem lehet szabad választásokat nyerni az ellenzék megölésével”.
Korábban a román politikusok is megemlékeztek Alekszej Navalnijra.
Klaus Iohannis az orosz ellenzéki politikust „szabadság bátor harcosának” nevezte. „Mélyen elszomorított Alekszej Navalnijnak a halálhíre. Együttérzünk a családjával és barátaival. A nemzetközi közösség ma a szabadság bátor harcosát veszítette el. Felkérjük Oroszországot, hogy folytasson le egy átlátható és átfogó vizsgálatot” – írta pénteken az államfő az X (volt Twitter) közösségi oldalra.
Alekszej Navalnij orosz ellenzéki politikus pénteken halt meg abban a sarkköri börtönben, ahol 19 éves büntetését töltötte – jelentette az AFP és a Reuters.
Az orosz ellenzék és a független orosz média, valamint a nyugati országok egyöntetűen azzal vádolják Vlagyimir Putyint elnököt, hogy ő rendelte el Navalnij meggyilkolását, aki 15 éve a Kreml első számú ellensége – írta az Agerpres hírügynökség.
Nyugati sajtóinformációk szerint Alekszej Navalnij édesanyja hiába próbálta megnézni fia holtestét a Sarki farkas nevű börtön közelében található egyetlen halottasházban, Salekhardban, az intézmény zárva volt.
A Duna vízhozama valószínűleg szeptember vége felé fog tetőzni, a hatóságok pedig készültségben vannak és figyelemmel kísérik a helyzetet, miután a hidrológusok árvízveszélyre figyelmeztettek a folyam romániai szakaszán.
A romániai polgárok kétharmadát nem zavarják az országba érkező migránsok, ha azok munkát vállalnak, mint ahogy az sem, ha a román kormány anyagi juttatásokkal bátorítja a külföldön élő románok hazatérését – derül ki egy friss felmérésből.
Romániának közvetlen érdeke, hogy korszerű haditechnikát gyártó hadiipara legyen – ez volt az egyik következtetése a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) csütörtöki ülésének, amelynek a napirendjén a biztonsági kihívásokra adott válaszlépések is szerepeltek.
Az országban mintegy 19 ezer, külföldön több mint 900 szavazókörzetet alakítanak ki az idei elnökválasztásra, amelyre október 5-ig jelentkezhetnek a jelöltek – közölte csütörtökön az Állandó Választási Hatóság (AEP) elnöke.
Mircea Geoană nyerné az államfőválasztás első fordulóját az INSCOP által szeptember 11–16. között a Szabadság és Demokrácia Intézet megbízásából végzett közvélemény-kutatás szerint. A függetlenként induló jelöltet Marcel Ciolacu és Elena Lasconi követi.
Ha a feltételek adottak lesznek, az RMDSZ kormányra szeretne kerülni a parlamenti választások után – jelentette ki Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke és államfőjelöltje szerda este.
A bukaresti kormánypalota előtti téren tüntetnek csütörtökön 10 és 14 óra között a Romániai Nemlátók Egyesületének tagjai. Elégedetlenségük fő oka az új nyugdíjtörvény, amely szerintük súlyosan megrövidíti a látássérülteket.
A NATO nagyon egyértelmű döntése nélkül Románia nem lőheti le a légtere közelében repülő orosz drónokat – reagált az ukrán külügyminiszter szerdai felvetésére a nap végén Kelemen Hunor.
Csupán a többi polgárral való jogi egyenlőség megteremtését célozza az a PNL által beterjesztett törvénymódosítás, amely lehetővé tenné Klaus Iohannis államfő számára, hogy elinduljon a parlamenti választáson – jelentette ki Nicolae Ciucă, a PNL elnöke.
A Bukaresti Kilencek (B9) országait aggasztja az orosz drónok és rakéták sorozatos betörése a NATO-tagországok légterébe, és a fokozódó feszültség az észak-atlanti szövetség határain.
szóljon hozzá!