Fotó: Facebook/Vlad Gheorghe
Többen gyertyákat gyújtottak és virágokat helyeztek el vasárnap Oroszország bukaresti nagykövetsége előtt Alekszej Navalnij emlékére.
2024. február 18., 18:482024. február 18., 18:48
A járdán a börtönben elhunyt orosz ellenzéki politikus fotói sorakoztak. A Navalnijra megemlékező bukarestiek plakátokat tartottak a magasba, többek között ezzel a felirattal: „Nem lehet szabad választásokat nyerni az ellenzék megölésével”.
Korábban a román politikusok is megemlékeztek Alekszej Navalnijra.
Klaus Iohannis az orosz ellenzéki politikust „szabadság bátor harcosának” nevezte. „Mélyen elszomorított Alekszej Navalnijnak a halálhíre. Együttérzünk a családjával és barátaival. A nemzetközi közösség ma a szabadság bátor harcosát veszítette el. Felkérjük Oroszországot, hogy folytasson le egy átlátható és átfogó vizsgálatot” – írta pénteken az államfő az X (volt Twitter) közösségi oldalra.
Alekszej Navalnij orosz ellenzéki politikus pénteken halt meg abban a sarkköri börtönben, ahol 19 éves büntetését töltötte – jelentette az AFP és a Reuters.
Az orosz ellenzék és a független orosz média, valamint a nyugati országok egyöntetűen azzal vádolják Vlagyimir Putyint elnököt, hogy ő rendelte el Navalnij meggyilkolását, aki 15 éve a Kreml első számú ellensége – írta az Agerpres hírügynökség.
Nyugati sajtóinformációk szerint Alekszej Navalnij édesanyja hiába próbálta megnézni fia holtestét a Sarki farkas nevű börtön közelében található egyetlen halottasházban, Salekhardban, az intézmény zárva volt.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!