Fotó: Barabás Ákos
Semmi olyan dokumentumot nem mutatott be a meghallgatáson Daniel Dragomir, ami eddig ne lett volna nyilvános – mondta a Krónika kérdésére Verestóy Attila szenátor, a SRI ellenőrzésével megbízott parlamenti bizottság RMDSZ-es tagja.
2017. szeptember 21., 15:032017. szeptember 21., 15:03
2017. szeptember 21., 15:122017. szeptember 21., 15:12
„Amit elmondott, abban nem volt semmi újdonság, csupán megismételte azon feltételezések sorát, amelyek az utóbbi időben több televíziós csatornán egyes elemzők részéről elhangzottak. Ezért arra kértem, hogy a következő meghallgatásra hozzon olyan bizonyítékokat, amelyek bizonyítják, hogy valóban törvénysértés történt” – mondta a Krónikának a szenátor.
Azon kérdésünkre válaszolva, hogy olyan politikusként, aki a rendszerváltás óta eltelt 27 évben folyamatosan tagja volt a SRI-bizottságnak,
A politikus ugyanakkor a hírszerzés fölötti parlamenti ellenőrzés növelésének szükségességét hangsúlyozta.
Vezető, a jelenlegi kormánnyal szemben kritikus, az államfőhöz viszont közel álló újságírókat vádolt meg Daniel Dragomir volt SRI-ezredes azzal, hogy a titkosszolgálatok emberei. A romániai magyar sajtóban nincs igazán napirenden a téma.
A mi feladatunk ebben a bizottságban az, hogy parlamenti eszközökkel megtegyük, ami ehhez szükséges, hogy javítsuk a törvényeket, hogy kiterjeszthessük a civil ellenőrzést az olyan dolgokra, amelyekre jelenleg nincs rálátásunk” – mutatott rá Verestóy, hozzátéve: ez Németországban és Franciaországban például már korábban megtörtént.
nem csupán a költségvetési kérdésekre, hanem az operatív döntésekre is” – szögezte le Verestóy Attila a Krónikának nyilatkozva.
A SRI és a korrupcióellenes ügyészség, illetve a sajtó összefonódásáról szóló vádakat megfogalmazó volt elhárító tiszt, Daniel Dragomir hatvanöt személyről szóló listát mutatott be a titkosszolgálatok tevékenységét felügyelő parlamenti bizottságnak.
Határozottan cáfolta Florian Coldea, a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) idén lemondott első igazgatóhelyettese Daniel Dragomir volt SRI-ezredes vádjait, amelyek szerint a titkosszolgálat szorosan összefonódott volna a DNA-val és a sajtóval.
„Tárgyaltunk az igazságszolgáltatás színéről és a nemzetbiztonsággal kapcsolatos problémákról. Több témára kiterjedő nyilatkozatot tettem. Átadtam ugyanakkor olyan dokumentumokat is, amelyekről azt gondolom, hogy a bizottság tagjainak tudomásuk kell legyen ahhoz, hogy megértsék, mit értek én azon, hogy az utóbbi időben párhuzamos állam épült ki Romániában. Bemutattam egy 65 személyről szóló listát, akiket ki lehetne hallgatni a párhuzamos állam létével kapcsolatban.
– mondta a volt SRI-ezredes a meghallgatás után. Dragomir véleménye szerint még legalább egy meghallgatásra behívják a bizottságba. Azt mondta: a meghallgatások végén sokkal konkrétabb dolgokat is elmond azzal kapcsolatban, ami történt.
Claudiu Manda, a SRI-bizottság elnöke közölte, Dragomir olyan politikusokról beszélt, akik állítólag a SRI támogatását élvezték, és a SRI felső vezetéséből utasítást adtak arra, hogy egyes sajtóorgánumok kiálljanak mellettük.
A Román Hírszerző Szolgálatnak (SRI) nem állt és nem áll módjában befolyásolni egy bűnvádi eljárás vagy büntetőper végkimenetelét – mutat rá a titkosszolgálat a honlapján pénteken közzétett közleményében.
Manda szerint sokkolta a bizottság tagjait az egyik érintett politikus neve, akiről a bizottság vezetője csupán annyit mondott el, hogy a képviselőház egyik korábbi elnökéről van szó. Hozzátette,
Fotó: Veres Nándor
Bár ez konkrétan nem hangzott el, fölmerült, hogy Valeriu Zgoneáról van szó, akit azt követően mozdítottak el a házelnöki tisztségből, hogy konfliktusba került saját pártjával, a Szociáldemokrata Párttal. Manda azt is elmondta, Dragomir állítása szerint
Később az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) kikérte az így szerzett információkat, hogy korrupciós vádak megalapozására használja fel őket. Hozzátette: a Dragomir által elmondottak a 2009 és 2013 közötti időszakra vonatkoznak.
Állampolitikává emelné Romániában Orbán Viktornak, Magyarország miniszterelnökének bizonyos álláspontjait George Simion. Eközben Nicușor Dan úgy véli, Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni „jó gyakorlat modellje”.
Több mint 1,3 millió román állampolgár került ki a társadalmi nélkülözés és a mélyszegénység veszélyeztetettségéből 2023 és 2024 folyamán – jelentette ki csütörtökön Simona Bucura-Oprescu munka- és családügyi miniszter.
A Richter Gedeon új megközelítése az endometriózis kezelésében nem csupán a tünetek enyhítését célozza, hanem a betegek hosszú távú jólétét helyezi a középpontba.
Mindkét, a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott jelöltet bírálta Crin Antonescu, a kormánykoalíció jelöltje, miután a vasárnapi megmérettetésen leszerepelve csupán a harmadik helyen végzett.
Megtartotta csütörtökön első ülését a Cătălin Predoiu vezette ügyvivő kormány, amelynek tagjai azt mondják, a kabinet ellátja a napi teendőit. Bogdan Ivan ügyvivő gazdasági miniszter szerint pedig Románia továbbra is stabil ország.
A szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyeri meg a megismételt elnökválasztást egy, a második fordulóba bejutott másik jelölt, Nicușor Dan által szerdán este ismertetett felmérés szerint.
Victor Ponta képviselő, korábbi elnökjelölt szerdán bejelentette, hogy Románia az első néven politikai platformot hoz létre, amelyhez várja parlamenti képviselők, polgármesterek és gazdasági vezetők csatlakozását, többek között a PSD-ből.
Közvitára bocsátotta szerdán a munka- és családügyi minisztérium az in vitro megtermékenyítést támogató program alkalmazási szabályairól szóló rendelet tervezetét.
Nicușor Dan független elnökjelölt szerdán kijelentette, hogy Románia nem engedhet meg magának „kalandokat” és előre hozott választásokról szóló vitákat.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökjelöltje, George Simion „jó ötletnek” tartja, hogy többségi állami tulajdonban legyenek a természeti erőforrások, a talajvagyon és az altalajkincsek, valamint a stratégiai vállalatok.
szóljon hozzá!