Fotó: Barabás Ákos
Semmi olyan dokumentumot nem mutatott be a meghallgatáson Daniel Dragomir, ami eddig ne lett volna nyilvános – mondta a Krónika kérdésére Verestóy Attila szenátor, a SRI ellenőrzésével megbízott parlamenti bizottság RMDSZ-es tagja.
2017. szeptember 21., 15:032017. szeptember 21., 15:03
2017. szeptember 21., 15:122017. szeptember 21., 15:12
„Amit elmondott, abban nem volt semmi újdonság, csupán megismételte azon feltételezések sorát, amelyek az utóbbi időben több televíziós csatornán egyes elemzők részéről elhangzottak. Ezért arra kértem, hogy a következő meghallgatásra hozzon olyan bizonyítékokat, amelyek bizonyítják, hogy valóban törvénysértés történt” – mondta a Krónikának a szenátor.
Azon kérdésünkre válaszolva, hogy olyan politikusként, aki a rendszerváltás óta eltelt 27 évben folyamatosan tagja volt a SRI-bizottságnak,
A politikus ugyanakkor a hírszerzés fölötti parlamenti ellenőrzés növelésének szükségességét hangsúlyozta.
Vezető, a jelenlegi kormánnyal szemben kritikus, az államfőhöz viszont közel álló újságírókat vádolt meg Daniel Dragomir volt SRI-ezredes azzal, hogy a titkosszolgálatok emberei. A romániai magyar sajtóban nincs igazán napirenden a téma.
A mi feladatunk ebben a bizottságban az, hogy parlamenti eszközökkel megtegyük, ami ehhez szükséges, hogy javítsuk a törvényeket, hogy kiterjeszthessük a civil ellenőrzést az olyan dolgokra, amelyekre jelenleg nincs rálátásunk” – mutatott rá Verestóy, hozzátéve: ez Németországban és Franciaországban például már korábban megtörtént.
nem csupán a költségvetési kérdésekre, hanem az operatív döntésekre is” – szögezte le Verestóy Attila a Krónikának nyilatkozva.
A SRI és a korrupcióellenes ügyészség, illetve a sajtó összefonódásáról szóló vádakat megfogalmazó volt elhárító tiszt, Daniel Dragomir hatvanöt személyről szóló listát mutatott be a titkosszolgálatok tevékenységét felügyelő parlamenti bizottságnak.
Határozottan cáfolta Florian Coldea, a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) idén lemondott első igazgatóhelyettese Daniel Dragomir volt SRI-ezredes vádjait, amelyek szerint a titkosszolgálat szorosan összefonódott volna a DNA-val és a sajtóval.
„Tárgyaltunk az igazságszolgáltatás színéről és a nemzetbiztonsággal kapcsolatos problémákról. Több témára kiterjedő nyilatkozatot tettem. Átadtam ugyanakkor olyan dokumentumokat is, amelyekről azt gondolom, hogy a bizottság tagjainak tudomásuk kell legyen ahhoz, hogy megértsék, mit értek én azon, hogy az utóbbi időben párhuzamos állam épült ki Romániában. Bemutattam egy 65 személyről szóló listát, akiket ki lehetne hallgatni a párhuzamos állam létével kapcsolatban.
– mondta a volt SRI-ezredes a meghallgatás után. Dragomir véleménye szerint még legalább egy meghallgatásra behívják a bizottságba. Azt mondta: a meghallgatások végén sokkal konkrétabb dolgokat is elmond azzal kapcsolatban, ami történt.
Claudiu Manda, a SRI-bizottság elnöke közölte, Dragomir olyan politikusokról beszélt, akik állítólag a SRI támogatását élvezték, és a SRI felső vezetéséből utasítást adtak arra, hogy egyes sajtóorgánumok kiálljanak mellettük.
A Román Hírszerző Szolgálatnak (SRI) nem állt és nem áll módjában befolyásolni egy bűnvádi eljárás vagy büntetőper végkimenetelét – mutat rá a titkosszolgálat a honlapján pénteken közzétett közleményében.
Manda szerint sokkolta a bizottság tagjait az egyik érintett politikus neve, akiről a bizottság vezetője csupán annyit mondott el, hogy a képviselőház egyik korábbi elnökéről van szó. Hozzátette,
Fotó: Veres Nándor
Bár ez konkrétan nem hangzott el, fölmerült, hogy Valeriu Zgoneáról van szó, akit azt követően mozdítottak el a házelnöki tisztségből, hogy konfliktusba került saját pártjával, a Szociáldemokrata Párttal. Manda azt is elmondta, Dragomir állítása szerint
Később az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) kikérte az így szerzett információkat, hogy korrupciós vádak megalapozására használja fel őket. Hozzátette: a Dragomir által elmondottak a 2009 és 2013 közötti időszakra vonatkoznak.
A demokráciát és a szólásszabadságot sérti a román miniszterelnök szerint, hogy az Országos Audiovizuális Tanács (CNA) elrendelte egyes újságírók véleménynyilvánításainak törlését az internetes felületekről.
A kormány csütörtökön további három hónappal, 2025. június 30-ig meghosszabbította a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás (RCA) díjának korlátozását – számolt be a kormányülés utáni sajtótájékoztatóján Mihai Constantin kormányszóvivő.
A bukaresti kormány lehetővé tette, hogy útlevélként is használható elektronikus útlevelet kapjanak a külföldi állandó lakhelyre költözött román állampolgárok.
Emil Hurezeanu külügyminiszter csütörtökön közölte, hogy pénteken tárgyal Marcel Ciolacu miniszterelnökkel.
Marcel Ciolacu miniszterelnök kormánya támogatásáról biztosította Moldova európai integrációs törekvéseit, és felköszöntötte a Prut határfolyón túl élő románokat Besszarábia és a Román Királyság 1918-as egyesülésének évfordulója alkalmából.
A bukaresti parlament előtti Constituției (Alkotmány) téren tartott szerdai tüntetés nyomán egy büntetőfeljelentést tettek és hat bírságot róttak ki a csendőrök.
Nem romlott meg a Románia és az Egyesült Államok közötti viszony – állítja Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Éles pengeváltás alakult ki az RMDSZ és Victor Ponta között azután, hogy az államelnöki tisztségre pályázó exminiszterelnök szerint ő soha nem bízta volna a pénzügyminisztérium irányítását a magyar alakulatra.
A bukaresti törvényszék helyt adott szerdán a kommunista rezsim ellen harcolók érdemeinek elismerésével foglalkozó államtitkárság beadványának, és érvénytelenítette Ion Iliescu volt államfő forradalmárigazolványát.
Az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője, Csoma Botond nem zárja ki, hogy a koalíció meg fogja vitatni a külügyminiszter hozzáállását a román állampolgárok amerikai vízummentességének felfüggesztéséhez.
szóljon hozzá!