Fotó: Barabás Ákos
Semmi olyan dokumentumot nem mutatott be a meghallgatáson Daniel Dragomir, ami eddig ne lett volna nyilvános – mondta a Krónika kérdésére Verestóy Attila szenátor, a SRI ellenőrzésével megbízott parlamenti bizottság RMDSZ-es tagja.
2017. szeptember 21., 15:032017. szeptember 21., 15:03
2017. szeptember 21., 15:122017. szeptember 21., 15:12
„Amit elmondott, abban nem volt semmi újdonság, csupán megismételte azon feltételezések sorát, amelyek az utóbbi időben több televíziós csatornán egyes elemzők részéről elhangzottak. Ezért arra kértem, hogy a következő meghallgatásra hozzon olyan bizonyítékokat, amelyek bizonyítják, hogy valóban törvénysértés történt” – mondta a Krónikának a szenátor.
Azon kérdésünkre válaszolva, hogy olyan politikusként, aki a rendszerváltás óta eltelt 27 évben folyamatosan tagja volt a SRI-bizottságnak,
A politikus ugyanakkor a hírszerzés fölötti parlamenti ellenőrzés növelésének szükségességét hangsúlyozta.
Vezető, a jelenlegi kormánnyal szemben kritikus, az államfőhöz viszont közel álló újságírókat vádolt meg Daniel Dragomir volt SRI-ezredes azzal, hogy a titkosszolgálatok emberei. A romániai magyar sajtóban nincs igazán napirenden a téma.
A mi feladatunk ebben a bizottságban az, hogy parlamenti eszközökkel megtegyük, ami ehhez szükséges, hogy javítsuk a törvényeket, hogy kiterjeszthessük a civil ellenőrzést az olyan dolgokra, amelyekre jelenleg nincs rálátásunk” – mutatott rá Verestóy, hozzátéve: ez Németországban és Franciaországban például már korábban megtörtént.
nem csupán a költségvetési kérdésekre, hanem az operatív döntésekre is” – szögezte le Verestóy Attila a Krónikának nyilatkozva.
A SRI és a korrupcióellenes ügyészség, illetve a sajtó összefonódásáról szóló vádakat megfogalmazó volt elhárító tiszt, Daniel Dragomir hatvanöt személyről szóló listát mutatott be a titkosszolgálatok tevékenységét felügyelő parlamenti bizottságnak.
Határozottan cáfolta Florian Coldea, a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) idén lemondott első igazgatóhelyettese Daniel Dragomir volt SRI-ezredes vádjait, amelyek szerint a titkosszolgálat szorosan összefonódott volna a DNA-val és a sajtóval.
„Tárgyaltunk az igazságszolgáltatás színéről és a nemzetbiztonsággal kapcsolatos problémákról. Több témára kiterjedő nyilatkozatot tettem. Átadtam ugyanakkor olyan dokumentumokat is, amelyekről azt gondolom, hogy a bizottság tagjainak tudomásuk kell legyen ahhoz, hogy megértsék, mit értek én azon, hogy az utóbbi időben párhuzamos állam épült ki Romániában. Bemutattam egy 65 személyről szóló listát, akiket ki lehetne hallgatni a párhuzamos állam létével kapcsolatban.
– mondta a volt SRI-ezredes a meghallgatás után. Dragomir véleménye szerint még legalább egy meghallgatásra behívják a bizottságba. Azt mondta: a meghallgatások végén sokkal konkrétabb dolgokat is elmond azzal kapcsolatban, ami történt.
Claudiu Manda, a SRI-bizottság elnöke közölte, Dragomir olyan politikusokról beszélt, akik állítólag a SRI támogatását élvezték, és a SRI felső vezetéséből utasítást adtak arra, hogy egyes sajtóorgánumok kiálljanak mellettük.
A Román Hírszerző Szolgálatnak (SRI) nem állt és nem áll módjában befolyásolni egy bűnvádi eljárás vagy büntetőper végkimenetelét – mutat rá a titkosszolgálat a honlapján pénteken közzétett közleményében.
Manda szerint sokkolta a bizottság tagjait az egyik érintett politikus neve, akiről a bizottság vezetője csupán annyit mondott el, hogy a képviselőház egyik korábbi elnökéről van szó. Hozzátette,
Fotó: Veres Nándor
Bár ez konkrétan nem hangzott el, fölmerült, hogy Valeriu Zgoneáról van szó, akit azt követően mozdítottak el a házelnöki tisztségből, hogy konfliktusba került saját pártjával, a Szociáldemokrata Párttal. Manda azt is elmondta, Dragomir állítása szerint
Később az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) kikérte az így szerzett információkat, hogy korrupciós vádak megalapozására használja fel őket. Hozzátette: a Dragomir által elmondottak a 2009 és 2013 közötti időszakra vonatkoznak.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
A végleges eredményeket – a fellebbezések után – hétfőn délelőtt tették közzé.
Románia egészségügyi rendszere 2024-re jelentős növekedést mutatott a szolgáltatások és a szakemberek számát tekintve, de továbbra is éles különbségek tapasztalhatók a városi és vidéki térségek között.
Hétfő délutántól autópályán lehet eljutni Curtea de Argeștől a Fekete-tenger partján fekvő Konstanciáig – írta vasárnap a Facebook-oldalán a közúti infrastruktúrát kezelő társaság (CNAIR) vezérigazgatója.
Mentők szállították kórházba vasárnap reggel a târgșori női börtönből az erős hasi fájdalmakra panaszkodó Elena Udreát – értesült az Agerpres.
szóljon hozzá!