Fotó: Gov.ro
Tagadja Ludovic Orban, aki 2020 elején Románia miniszterelnöke volt, hogy tudomása lett volna a Romarm állami fegyverüzemnél a védőmaszkok gyártására szolgáló berendezések beszerzésekor elkövetett törvénytelenségekről.
2023. február 03., 15:322023. február 03., 15:32
2023. február 03., 15:362023. február 03., 15:36
Mint arról beszámoltunk, az ügyben az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) a héten büntetőeljárást indított a Romarm vezérigazgatója, Gabriel Ţuţu, a román labdarúgó-válogatott korábbi szövetségi kapitánya, Victor Piţurcă, illetve annak fia, Alexandru Piţurcă ellen is.
A Realitatea Plus hírcsatornának nyilatkozva csütörtökön este Orban azt mondta, „természetesen nem” tudott az ügyletről.
Büntetőeljárást indított az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) Victor Pițurcă, a román labdarúgó-válogatott volt szövetségi kapitányának fia, Alexandru Pițurcă ellen a hadseregnek leszállított, nem megfelelő minőségű védőmaszkok ügyében.
„Ha tudtam volna, nem hagyom jóvá. Honnan tudtam volna Ţuţu ügyleteiről? Nem volt semmilyen információm arról, hogy a Romarmnál valamilyen törvénytelenség zajlana, abszolút semmilyen információm, nem volt semmilyen kapcsolatom a Romarmmal azon a két vagy három nyilvános eseményen kívül, amelyen a sajtó is részt vett. Az egyik ezek közül a Dragomireşti-ben található gyárban volt, ennyi” – jelentette ki a volt miniszterelnök.
„Nem volt semmilyen információm semmilyen törvénytelenségről, amit a miniszterelnöki mandátumom alatt követtek el, legkevésbé a Romarmnál” – hangoztatta Orban, aki szerint nem kapott tájékoztatást a Romarm igazgatójának gyanús ügyleteiről.
A dragomireşti-i üzemben tett látogatásáról – itt készültek a használatra alkalmatlan védőmaszkok – elmondta, az akkori gazdasági és energiaügyi miniszter hívta meg a termelés beindítása alkalmából, ez volt ugyanis az első romániai gyártósor, amellyel FFP2-es sebészmaszkokat lehetett gyártani.
Mint elmondta, a gépek akkor, amikor ő és a Romarm vezérigazgatója, illetve a gyár igazgatója a helyszínen volt, működtek, de akkor senki sem beszélt az esetleges problémákról.
Leszögezte: mindenkit „drasztikusan” meg kell büntetni, aki a pandémia idején lopott, és közölte, kész együttműködni a nyomozó hatóságokkal, ha azok megkeresik.
Őrizetbe vette hétfőn a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a Romarm védelmi ipari állami vállalatcsoport vezérigazgatóját, Gabriel Ţuţut hivatali visszaéléssel, befolyással üzérkedéssel és közokirat-hamisítással gyanúsítják a koronavírus-járvány al
Mint arról beszámoltunk, a DNA szerint a Romarnál súlyos visszaéléseket követtek el.
Az ügyészség szerint a Romarm vezetője mindvégig tudatában volt annak, hogy az ügyleten az állam veszít, de mégis belement, hogy a védőmaszkok gyártására szolgáló gépeket gyanús kapcsolatokon keresztül hozzák be az országba, majd a lehető leggyorsabban felszereljék, hogy a politikusok ünnepélyesen felavathassák.
A gépsorok ugyanis szinte működésképtelenek voltak, ám ezt titokban tartották, sőt a hivatalos közleményekben az állt, hogy teljes kapacitással működnek.
Az ügyészség szerint az igazgató már a veszélyhelyzet kihirdetésének napján, 2020 márciusában döntött a gyártósorok beszerzéséről.
Amikor beosztottaival közölte, mely cégtől kell megvásárolni őket, azok figyelmeztették, hogy nem megbízható partnerről van szó, ő azonban nem hallgatott rájuk.
Miután március végén beszerelték a gépsorokat, az ellenőrzés során a Romarm szakértői megállapították, hogy azokkal sokkal kevesebb maszkot lehetett legyártani, mint amennyi a szerződésben szerepelt.
2020 áprilisában egy hivatalos látogatás erejéig a gépeket üzembe helyezték, de amint a látogatásnak vége volt, ismét leállították őket. Ezt követően hónapikig álltak, így aztán alig néhány ezer maszkot gyártottak.
Ezt jelentették is a gazdasági minisztériumnak, de a hivatalos közleményekben mégis az állt, hogy állt, hogy napi több tízezer, sőt több százezer maszkot gyártottak le.
Az értesülések szerint Victor Pițurcă úgy vált érintetté az ügyben, hogy ő ajánlotta be a fia cégét partnerként a Romarmnak.
Ő azonban tagadja az érintettségét.
Mint megírtuk, a korrupcióellenes ügyészség hétfőn közölte, hogy büntetőeljárást indítottak a Romarm védelmi ipari állami vállalatcsoport vezérigazgatója,
A vádhatóság szerint 2020 márciusa és 2021 szeptembere között Gabriel Ţuţu a Romarm vezetőjeként a törvényi előírásokat megszegve két közbeszerzési szerződést írt alá egy több cégből álló társulással hét, védőmaszkok gyártására szolgáló gép megvásárlására, amelyek azonban nem feleltek meg a szabványoknak. A konzorciumot alkotó egyik cég Victor Piţurcă ellenőrzése alatt állt.
A két szerződéssel 8 647 584 lejes kárt okoztak a Romarmnak, ennyibe kerültek ugyanis a gépek, a megvásárolt alapanyagok, illetve az utólag beszerzett alkatrészek és a kapcsolódó szolgáltatások.
A DNA szerint Ţuţu 50 ezer lejt kapott a Piţurcă család által az ügylet nyomán elért 750 ezer eurós nyereségből.
Súlyos visszaéléseket követtek el a Romarm állami fegyveripari üzem illetékesei, akik a koronavírus-járvány idején védőmaszkgyártásba fogtak – állítják az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) ügyészei az általuk összeállított nyomozati anyagban.
A bukaresti Otopeni repülőtéren bukkant fel George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje hétfőn reggel, amikor már biztossá vált, hogy elvesztette az államfőválasztást.
Nem állja meg a helyét a vád, miszerint manipuláció történt volna a megismételt romániai elnökválasztás második fordulója során – jelentette ki a vesztes jelölt, George Simion.
Az elnökválasztás második fordulója különösebb incidensek nélkül zajlott le, a legtöbb bejelentés a szavazólap lefényképezése vagy filmezése miatt érkezett – közölte hétfőn a belügyminisztérium szóvivője.
Nicușor Dan megválasztott államfő hétfőn hajnalban arról biztosította Emmanuel Macront, hogy Románia továbbra is megbízható uniós partner lesz.
Ilie Bolojan ügyvivő államfő hétfő reggel gratulált Nicușor Dannak az elnökválasztási győzelméért.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökjelöltje, George Simion hétfőn hajnalban gratulált ellenfelének, Nicușor Dan független jelöltnek a győzelméért, hangsúlyozva, hogy ez „a román nép akarata volt”.
Az erdélyi és a partiumi megyék többségében is Nicușor Danra szavazott a többség a megismételt államfőválasztás vasárnapi második fordulójában, a Székelyföldi megyékben pedig kimagasló sikert aratott – derül ki az Állandó Választási Hatóság adataiból.
Holnap új fejezet kezdődik Románia életében, és az országnak mindannyiótokra szükség lesz – jelentette ki Nicușor Dan, Románia frissen megválasztott államelnöke vasárnap éjjel a hívei előtt Bukarestben.
Megnyerte a megmérettetésen függetlenként indult Nicușor Dan a romániai államfőválasztást, miután a hivatalos szavazatszámlálás alapján előnye behozhatatlanná vált ellenfele, George Simion számára.
Nicușor Dan szerint a román társadalom megmutatta az erejét az elnökválasztás második fordulójában.
szóljon hozzá!