Fotó: Rab Zoltán
Őrizetbe vette hétfőn a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a Romarm védelmi ipari állami vállalatcsoport vezérigazgatóját, Gabriel Ţuţut hivatali visszaéléssel, befolyással üzérkedéssel és közokirat-hamisítással gyanúsítják a koronavírus-járvány alatt végrehajtott egészségügyi beszerzések ügyében.
2023. január 30., 18:502023. január 30., 18:50
2023. január 30., 20:152023. január 30., 20:15
A DNA közleménye szerint egy további személy ellen befolyás vásárlása gyanújával vizsgálódnak ugyanebben az ügyben. Amint arról beszámoltunk, bukaresti sajtóértesülések szerint a román labdarúgó-válogatott egykori szövetségi kapitányáról, Victor Piţurcáról van szó. A vádhatóság szerint 2020 márciusa és 2021 szeptembere között Gabriel Ţuţu a Romarm vezetőjeként a törvényi előírásokat megszegve két közbeszerzési szerződést írt alá egy több cégből álló társulással védőmaszkok gyártására szolgáló hét gép megvásárlására, amelyek azonban nem feleltek meg a szabványoknak.
A két szerződéssel 8 647 584 lejes kárt okoztak a Romarmnak, ennyibe kerültek ugyanis a gépek, a megvásárolt alapanyagok, illetve az utólag beszerzett alkatrészek és a kapcsolódó szolgáltatások.
A DNA szerint ugyanakkor 2020. március 19-e és április 10-e között Gabriel Ţuţu egyebek mellett azt kérte a társuláshoz tartozó cégektől, hogy vonják be az egyik barátját a védelmi minisztériumnak szánt nem megfelelő védőmaszkok beszállításába. Bár az illető nem végzett a beszállítói szerződéshez kapcsolódó tevékenységet, a társulásnak egy tanácsadói szerződés alapján át kellett utalnia neki a szerződésekből származó profit 40 százalékát – idézte a vádhatóság közleményét az Agerpres hírügynökség.
Ezekért a „szolgáltatásokért” cserében Gabriel Ţuţu megígérte a társuláshoz tartozó cégeknek: befolyását latba vetve kijárja a védelmi minisztérium illetékeseinél, hogy versenytárgyalás nélkül ítéljék oda nekik a szerződéseket, problémamentes legyen a termékek átvétele és időben történjen meg a kifizetés. Mindezekért Gabriel Ţuţu 50 ezer lejt kapott az ügyészek szerint. Az ügyben további személyek ellen is vizsgálódnak.
Több ezren vettek részt csütörtök este a bukaresti Egyetem téren a szabadságért és a demokráciáért szervezett tüntetésen a Geeks for Democracy egyesület, az esemény szervezője szerint.
Csak az elnökválasztás második fordulójába bejutott jelöltek nyújthatnak be hivatalos óvást az első forduló eredménye ellen – pontosított az alkotmánybíróság.
Nem túlzás kijelenteni: sorsdöntő választásra várják a romániai polgárokat vasárnap, az elnökválasztás második fordulójában.
Az ortodox egyház is elhatárolódik attól a fajta „vallásosságtól”, amit Călin Georgescu független államfőjelölt képvisel.
November 25. és december 1. között 100 768 akut légúti fertőzéses esetet regisztráltak Romániában, ami 69,6 százalékos növekedést jelent a tavalyi év hasonló időszakában jegyzett 59 410 esethez képest.
A legfőbb ügyészség csütörtökön bejelentette, hogy hivatalból eljárást indított „a választási törvény lehetséges megszegése és egyéb ehhez kötődő bűncselekmények” gyanújával.
Az oktatási minisztérium felhívta a figyelmet, hogy a közösségimédia-platformoknak be kell tartaniuk a kiskorúak védelmére vonatkozó szabályokat, és szűrniük kell minden olyan tartalmat, amely veszélyeztetheti a gyermekek fizikai vagy lelki biztonságát.
Két beadványban is azt kérték csütörtökön az alkotmánybíróságtól, semmisítse meg az elnökválasztás első fordulójának eredményét a választási folyamatba való törvénytelen beavatkozásról szóló információk nyilvánosságra h
A külügyminisztérium csütörtökön közölte, hogy tájékoztatta a szövetséges államokat a romániai választási kampányba való külső beavatkozási kísérletekről, és biztosította Bukarest partnereit arról, hogy Románia nem huny szemet a történtek fölött.
Összesen 18 547 fenyőt kínál eladásra a Romsilva a karácsonyi ünnepek előtt – közölte csütörtökön az állami erdőgazdálkodási vállalat.
szóljon hozzá!