Fotó: Rab Zoltán
Súlyos visszaéléseket követtek el a Romarm állami fegyveripari üzem illetékesei, akik a koronavírus-járvány idején védőmaszkgyártásba fogtak – állítják az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) ügyészei az általuk összeállított nyomozati anyagban.
2023. február 02., 15:542023. február 02., 15:54
Mint arról beszámoltunk, az ügyben büntetőeljárás indult a Romarm igazgatója, Gabriel Țuțu, valamint a román labdarúgó-válogatott egykori szövetségi kapitánya, Victor Pițurcă, valamint fia, Alexandru Pițurcă ellen is.
Az ügyészség szerint a Romarm vezetője mindvégig tudatában volt annak, hogy az ügyleten az állam veszít, de mégis belement, hogy a védőmaszkok gyártására szolgáló gépeket gyanús kapcsolatokon keresztül hozzák be az országba, majd a lehető leggyorsabban felszereljék, hogy a politikusok ünnepélyesen felavathassák.
A problémákkal már rögtön azt követően szembesültek, hogy a politikusok kitették a lábukat a Drăgășani-ban található üzem kapuján.
A bukaresti törvényszék szerda hajnalban elutasította a DNA kérését, hogy helyezzék előzetes letartóztatásba Gabriel Ţuţut, a Romarm védelmi ipari állami vállalatcsoport vezérigazgatóját és Alexandru Piţurcát.
Az ügyészség szerint az igazgató már a veszélyhelyzet kihirdetésének napján, 2020 márciusában döntött a gyártósorok beszerzéséről.
Amikor beosztottaival közölte, mely cégtől kell megvásárolni őket, azok figyelmeztették, hogy nem megbízható partnerről van szó, ő azonban nem hallgatott rájuk.
Miután március végén beszerelték a gépsorokat, az ellenőrzés során a Romarm szakértői megállapították, hogy azokkal sokkal kevesebb maszkot lehetett legyártani, mint amennyi a szerződésben szerepelt.
Büntetőeljárást indított az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) Victor Pițurcă, a román labdarúgó-válogatott volt szövetségi kapitányának fia, Alexandru Pițurcă ellen a hadseregnek leszállított, nem megfelelő minőségű védőmaszkok ügyében.
2020 áprilisában egy hivatalos látogatás erejéig a gépeket üzembe helyezték, de amint a látogatásnak vége volt, ismét leállították őket. Ezt követően hónapikig álltak, így aztán alig néhány ezer maszkot gyártottak.
Ezt jelentették is a gazdasági minisztériumnak, de a hivatalos közleményekben mégis az állt, hogy állt, hogy napi több tízezer, sőt több százezer maszkot gyártottak le.
Az értesülések szerint Victor Pițurcă úgy vált érintetté az ügyben, hogy ő ajánlotta be a fia cégét partnerként a Romarmnak.
Ő azonban tagadja az érintettségét.
Mint megírtuk, a korrupcióellenes ügyészség hétfőn közölte, hogy büntetőeljárást indítottak a Romarm védelmi ipari állami vállalatcsoport vezérigazgatója, Gabriel Ţuţu ellen hivatali visszaélés, befolyással üzérkedés és közokirat-hamisítás gyanúja miatt. Ugyanabban az ügyben Victor Piţurcă ellen befolyás vásárlása miatt vizsgálódnak.
A vádhatóság szerint 2020 márciusa és 2021 szeptembere között Gabriel Ţuţu a Romarm vezetőjeként a törvényi előírásokat megszegve két közbeszerzési szerződést írt alá egy több cégből álló társulással hét, védőmaszkok gyártására szolgáló gép megvásárlására, amelyek azonban nem feleltek meg a szabványoknak. A konzorciumot alkotó egyik cég Victor Piţurcă ellenőrzése alatt állt.
A DNA szerint ugyanakkor 2020. március 19-e és április 10-e között Gabriel Ţuţu egyebek mellett azt kérte a társuláshoz tartozó cégektől, hogy vonják be egyik barátját a védelmi minisztériumnak szánt nem megfelelő védőmaszkok beszállításába. Bár az illető nem végzett a beszállítói szerződéshez kapcsolódó tevékenységet, a társulásnak egy tanácsadói szerződés alapján át kellett utalnia neki a szerződésekből származó profit 40 százalékát. Ezekért a „szolgáltatásokért” cserében Gabriel Ţuţu megígérte a társuláshoz tartozó cégeknek: befolyását latba vetve kijárja a védelmi minisztérium illetékeseinél, hogy versenytárgyalás nélkül ítéljék oda nekik a szerződéseket, problémamentes legyen a termékek átvétele és időben történjen meg a kifizetés. Mindezekért Gabriel Ţuţu 50 ezer lejt kapott – állítják az ügyészek.
Az ügyben további személyek ellen is vizsgálódnak.
Őrizetbe vette hétfőn a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a Romarm védelmi ipari állami vállalatcsoport vezérigazgatóját, Gabriel Ţuţut hivatali visszaéléssel, befolyással üzérkedéssel és közokirat-hamisítással gyanúsítják a koronavírus-járvány al
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
szóljon hozzá!