Fotó: Rab Zoltán
Súlyos visszaéléseket követtek el a Romarm állami fegyveripari üzem illetékesei, akik a koronavírus-járvány idején védőmaszkgyártásba fogtak – állítják az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) ügyészei az általuk összeállított nyomozati anyagban.
2023. február 02., 15:542023. február 02., 15:54
Mint arról beszámoltunk, az ügyben büntetőeljárás indult a Romarm igazgatója, Gabriel Țuțu, valamint a román labdarúgó-válogatott egykori szövetségi kapitánya, Victor Pițurcă, valamint fia, Alexandru Pițurcă ellen is.
Az ügyészség szerint a Romarm vezetője mindvégig tudatában volt annak, hogy az ügyleten az állam veszít, de mégis belement, hogy a védőmaszkok gyártására szolgáló gépeket gyanús kapcsolatokon keresztül hozzák be az országba, majd a lehető leggyorsabban felszereljék, hogy a politikusok ünnepélyesen felavathassák.
A problémákkal már rögtön azt követően szembesültek, hogy a politikusok kitették a lábukat a Drăgășani-ban található üzem kapuján.
A bukaresti törvényszék szerda hajnalban elutasította a DNA kérését, hogy helyezzék előzetes letartóztatásba Gabriel Ţuţut, a Romarm védelmi ipari állami vállalatcsoport vezérigazgatóját és Alexandru Piţurcát.
Az ügyészség szerint az igazgató már a veszélyhelyzet kihirdetésének napján, 2020 márciusában döntött a gyártósorok beszerzéséről.
Amikor beosztottaival közölte, mely cégtől kell megvásárolni őket, azok figyelmeztették, hogy nem megbízható partnerről van szó, ő azonban nem hallgatott rájuk.
Miután március végén beszerelték a gépsorokat, az ellenőrzés során a Romarm szakértői megállapították, hogy azokkal sokkal kevesebb maszkot lehetett legyártani, mint amennyi a szerződésben szerepelt.
Büntetőeljárást indított az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) Victor Pițurcă, a román labdarúgó-válogatott volt szövetségi kapitányának fia, Alexandru Pițurcă ellen a hadseregnek leszállított, nem megfelelő minőségű védőmaszkok ügyében.
2020 áprilisában egy hivatalos látogatás erejéig a gépeket üzembe helyezték, de amint a látogatásnak vége volt, ismét leállították őket. Ezt követően hónapikig álltak, így aztán alig néhány ezer maszkot gyártottak.
Ezt jelentették is a gazdasági minisztériumnak, de a hivatalos közleményekben mégis az állt, hogy állt, hogy napi több tízezer, sőt több százezer maszkot gyártottak le.
Az értesülések szerint Victor Pițurcă úgy vált érintetté az ügyben, hogy ő ajánlotta be a fia cégét partnerként a Romarmnak.
Ő azonban tagadja az érintettségét.
Mint megírtuk, a korrupcióellenes ügyészség hétfőn közölte, hogy büntetőeljárást indítottak a Romarm védelmi ipari állami vállalatcsoport vezérigazgatója, Gabriel Ţuţu ellen hivatali visszaélés, befolyással üzérkedés és közokirat-hamisítás gyanúja miatt. Ugyanabban az ügyben Victor Piţurcă ellen befolyás vásárlása miatt vizsgálódnak.
A vádhatóság szerint 2020 márciusa és 2021 szeptembere között Gabriel Ţuţu a Romarm vezetőjeként a törvényi előírásokat megszegve két közbeszerzési szerződést írt alá egy több cégből álló társulással hét, védőmaszkok gyártására szolgáló gép megvásárlására, amelyek azonban nem feleltek meg a szabványoknak. A konzorciumot alkotó egyik cég Victor Piţurcă ellenőrzése alatt állt.
A DNA szerint ugyanakkor 2020. március 19-e és április 10-e között Gabriel Ţuţu egyebek mellett azt kérte a társuláshoz tartozó cégektől, hogy vonják be egyik barátját a védelmi minisztériumnak szánt nem megfelelő védőmaszkok beszállításába. Bár az illető nem végzett a beszállítói szerződéshez kapcsolódó tevékenységet, a társulásnak egy tanácsadói szerződés alapján át kellett utalnia neki a szerződésekből származó profit 40 százalékát. Ezekért a „szolgáltatásokért” cserében Gabriel Ţuţu megígérte a társuláshoz tartozó cégeknek: befolyását latba vetve kijárja a védelmi minisztérium illetékeseinél, hogy versenytárgyalás nélkül ítéljék oda nekik a szerződéseket, problémamentes legyen a termékek átvétele és időben történjen meg a kifizetés. Mindezekért Gabriel Ţuţu 50 ezer lejt kapott – állítják az ügyészek.
Az ügyben további személyek ellen is vizsgálódnak.
Őrizetbe vette hétfőn a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a Romarm védelmi ipari állami vállalatcsoport vezérigazgatóját, Gabriel Ţuţut hivatali visszaéléssel, befolyással üzérkedéssel és közokirat-hamisítással gyanúsítják a koronavírus-járvány al
Továbbra is a hadseregben bíznak a leginkább a romániai polgárok – derül ki a legfrissebb közvélemény-kutatásból.
Fényképezkedni és nagyvadat etetni állt meg a Transzfogarasi úton az az olasz motorkerékpáros, akivel csütörtökön végzett a medve.
Összesen 112 medve él a Transzfogarason azon a környéken, ahol a nagyvad megölt egy motorost csütörtökön – közölte a Romsilva állami erdészet.
Nem született konkrét döntés arról, hogy az alkotmánybíróság azon három tagja, akinek mandátuma idén jár le, fejenként 180 ezer lejes juttatást kapjon – közölte csütörtökön Marian Enache, a taláros testület ügyvivő elnöke.
Közzétette csütörtökön az oktatási minisztérium a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájának eredményeit.
Medve végzett egy olasz turistával a Transzfogarasi út Argeș megyei szakaszán – közölték a hatóságok csütörtökön.
Az ország nyugati és déli részénem 15 megyéje elsőfokú, vagyis sárga figyelmeztetés alatt áll kánikula miatt a csütörtöki nap folyamán.
Védelmi fejlesztésekre szánt pénzekből építhet autópályákat Románia a NATO azon tervével összhangban, hogy háború esetén gyors folyosókat hozzon létre a páncélos egységek mozgásának megkönnyítésére.
Ilie Bolojan kormányfő szerdán bejelentette, hogy új vezetőséget nevezett ki az országos adóhatóság (ANAF) élére.
szóljon hozzá!