Fotó: Gov.ro
Tagadja Ludovic Orban, aki 2020 elején Románia miniszterelnöke volt, hogy tudomása lett volna a Romarm állami fegyverüzemnél a védőmaszkok gyártására szolgáló berendezések beszerzésekor elkövetett törvénytelenségekről.
2023. február 03., 15:322023. február 03., 15:32
2023. február 03., 15:362023. február 03., 15:36
Mint arról beszámoltunk, az ügyben az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) a héten büntetőeljárást indított a Romarm vezérigazgatója, Gabriel Ţuţu, a román labdarúgó-válogatott korábbi szövetségi kapitánya, Victor Piţurcă, illetve annak fia, Alexandru Piţurcă ellen is.
A Realitatea Plus hírcsatornának nyilatkozva csütörtökön este Orban azt mondta, „természetesen nem” tudott az ügyletről.
Büntetőeljárást indított az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) Victor Pițurcă, a román labdarúgó-válogatott volt szövetségi kapitányának fia, Alexandru Pițurcă ellen a hadseregnek leszállított, nem megfelelő minőségű védőmaszkok ügyében.
„Ha tudtam volna, nem hagyom jóvá. Honnan tudtam volna Ţuţu ügyleteiről? Nem volt semmilyen információm arról, hogy a Romarmnál valamilyen törvénytelenség zajlana, abszolút semmilyen információm, nem volt semmilyen kapcsolatom a Romarmmal azon a két vagy három nyilvános eseményen kívül, amelyen a sajtó is részt vett. Az egyik ezek közül a Dragomireşti-ben található gyárban volt, ennyi” – jelentette ki a volt miniszterelnök.
„Nem volt semmilyen információm semmilyen törvénytelenségről, amit a miniszterelnöki mandátumom alatt követtek el, legkevésbé a Romarmnál” – hangoztatta Orban, aki szerint nem kapott tájékoztatást a Romarm igazgatójának gyanús ügyleteiről.
A dragomireşti-i üzemben tett látogatásáról – itt készültek a használatra alkalmatlan védőmaszkok – elmondta, az akkori gazdasági és energiaügyi miniszter hívta meg a termelés beindítása alkalmából, ez volt ugyanis az első romániai gyártósor, amellyel FFP2-es sebészmaszkokat lehetett gyártani.
Mint elmondta, a gépek akkor, amikor ő és a Romarm vezérigazgatója, illetve a gyár igazgatója a helyszínen volt, működtek, de akkor senki sem beszélt az esetleges problémákról.
Leszögezte: mindenkit „drasztikusan” meg kell büntetni, aki a pandémia idején lopott, és közölte, kész együttműködni a nyomozó hatóságokkal, ha azok megkeresik.
Őrizetbe vette hétfőn a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a Romarm védelmi ipari állami vállalatcsoport vezérigazgatóját, Gabriel Ţuţut hivatali visszaéléssel, befolyással üzérkedéssel és közokirat-hamisítással gyanúsítják a koronavírus-járvány al
Mint arról beszámoltunk, a DNA szerint a Romarnál súlyos visszaéléseket követtek el.
Az ügyészség szerint a Romarm vezetője mindvégig tudatában volt annak, hogy az ügyleten az állam veszít, de mégis belement, hogy a védőmaszkok gyártására szolgáló gépeket gyanús kapcsolatokon keresztül hozzák be az országba, majd a lehető leggyorsabban felszereljék, hogy a politikusok ünnepélyesen felavathassák.
A gépsorok ugyanis szinte működésképtelenek voltak, ám ezt titokban tartották, sőt a hivatalos közleményekben az állt, hogy teljes kapacitással működnek.
Az ügyészség szerint az igazgató már a veszélyhelyzet kihirdetésének napján, 2020 márciusában döntött a gyártósorok beszerzéséről.
Amikor beosztottaival közölte, mely cégtől kell megvásárolni őket, azok figyelmeztették, hogy nem megbízható partnerről van szó, ő azonban nem hallgatott rájuk.
Miután március végén beszerelték a gépsorokat, az ellenőrzés során a Romarm szakértői megállapították, hogy azokkal sokkal kevesebb maszkot lehetett legyártani, mint amennyi a szerződésben szerepelt.
2020 áprilisában egy hivatalos látogatás erejéig a gépeket üzembe helyezték, de amint a látogatásnak vége volt, ismét leállították őket. Ezt követően hónapikig álltak, így aztán alig néhány ezer maszkot gyártottak.
Ezt jelentették is a gazdasági minisztériumnak, de a hivatalos közleményekben mégis az állt, hogy állt, hogy napi több tízezer, sőt több százezer maszkot gyártottak le.
Az értesülések szerint Victor Pițurcă úgy vált érintetté az ügyben, hogy ő ajánlotta be a fia cégét partnerként a Romarmnak.
Ő azonban tagadja az érintettségét.
Mint megírtuk, a korrupcióellenes ügyészség hétfőn közölte, hogy büntetőeljárást indítottak a Romarm védelmi ipari állami vállalatcsoport vezérigazgatója,
A vádhatóság szerint 2020 márciusa és 2021 szeptembere között Gabriel Ţuţu a Romarm vezetőjeként a törvényi előírásokat megszegve két közbeszerzési szerződést írt alá egy több cégből álló társulással hét, védőmaszkok gyártására szolgáló gép megvásárlására, amelyek azonban nem feleltek meg a szabványoknak. A konzorciumot alkotó egyik cég Victor Piţurcă ellenőrzése alatt állt.
A két szerződéssel 8 647 584 lejes kárt okoztak a Romarmnak, ennyibe kerültek ugyanis a gépek, a megvásárolt alapanyagok, illetve az utólag beszerzett alkatrészek és a kapcsolódó szolgáltatások.
A DNA szerint Ţuţu 50 ezer lejt kapott a Piţurcă család által az ügylet nyomán elért 750 ezer eurós nyereségből.
Súlyos visszaéléseket követtek el a Romarm állami fegyveripari üzem illetékesei, akik a koronavírus-járvány idején védőmaszkgyártásba fogtak – állítják az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) ügyészei az általuk összeállított nyomozati anyagban.
Călin Georgescu független államfőjelölt kijelentette hétfő este, hogy a parlamenti választások eredményei a pártok és politikusok „csődjéről” árulkodnak.
Marcel Ciolacu kormányfő, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke hétfő este megerősítette, hogy pártja nem fog koalícióra lépni a Románok Egyesüléséért Szövetséggel (AUR).
Az elnökválasztás második fordulója előtt a szélsőjobboldali jelölt, Călin Georgescu tűnik esélyesebbnek a végső győzelemre – derül ki egy felmérésből.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Elena Lasconi megköszönte hétfőn a törvény és az alkotmány betartatásáért felelős hatóságoknak, hogy „meghallgatták a románok hangját”, és „nem játszanak orosz rulettet” a romániai demokráciával.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) úgy döntött, hogy tagjai és szimpatizánsai saját belátására bízza, kire szavaznak az államfőválasztás második fordulójában.
A román alkotmánybíróság hétfőn érvényesnek nyilvánította az államfőválasztás november 24-ei első fordulóját.
Az Egyetemi Etikai és Menedzsment Tanács (CEMU) hétfőn közzétett adatai szerint 22 állami és magánegyetemen történtek szexuális zaklatási esetek.
A Központi Választási Iroda (BEC) elküldte hétfőn az alkotmánybíróságnak az elnökválasztás első fordulójában leadott szavazatok újraszámlálásának részleges eredményét rögzítő jegyzőkönyvet.
Az új vasúti menetrend életbe lépésétől, azaz december 15-étől 4,6 százalékkal drágulnak a vonatjegyek.
Az USR első alelnöke azt mondta hétfőn, hogy a párttársai által végzett párhuzamos számlálás alapján az elnökválasztás első fordulóján leadott szavazatok újraszámolásának eredményeként Lasconi még nagyobb szavazatelőnyre tett szert
szóljon hozzá!