Képünk illusztráció
Fotó: Pál Árpád
Elutasította pénteken a bukaresti ítélőtábla a Gheorghe Ursu volt politikai fogoly kínvallatóit jogerősen felmentő ítélet felülvizsgálatára vonatkozó kérelmet, amelyet a legfőbb ügyészség nyújtott be.
2024. május 10., 12:572024. május 10., 12:57
Az ítélőtábla döntése megfellebbezhető a kiközléstől számított tíz napon belül – írja az Agerpres hírügynökség.
Mint ismeretes, a legfelsőbb bíróság tavaly július 27-én jogerősen felmentette az embertelen bánásmód vádja alól a Szekuritáte két tartalékos tisztjét, Marin Pîrvulescut és Vasile Hodişt, akik a katonai ügyészség szerint kínvallatásnak vetették alá Gheorghe Ursu volt politikai foglyot. A bíróság elutasította Gheorghe Ursu fia, Andrei Ursu fellebbezését, és jogerőre emelte a bukaresti ítélőtábla 2019 októberében kihirdetett felmentő ítéletét.
Jogerősen felmentették az egykori román kommunista politikai rendőrség, a Securitate két tartalékos tisztjét, akiket egy volt politikai fogoly, Gheorghe Ursu 1985-ben bekövetkezett halála miatt állított bíróság elé 2016-ban a katonai ügyészség.
Rámutattak, hogy szeptember 19-én, majd október 26-án a Szekuritáté Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS) több dokumentumot is küldött az ügyészségnek az új tények és körülmények megértését segítő releváns adatokkal, információkkal és technikai részletekkel.
Emellett a kommunista rendszer elnyomó apparátusa és egyéb intézményei működésének pártatlan és szakszerű dokumentálása érdekében az ügyészség támogatást kért a Román Akadémiától a Nicolae Iorga Történettudományi Intézet révén, valamint a Kommunizmus Bűneit Vizsgáló és a Román Száműzöttek Emlékét Ápoló Intézettől (IICCMER).
A nyolcvanas években a romániai kommunista titkosrendőrség, a Szekuritáté már nem „rendszerszintű” elnyomást valósított meg – ezzel indokolta a bukaresti legfelsőbb bíróság, hogy miért mentette fel az Ursu haláláért felelősnek tartott szekus tiszteket.
Az ügyészség október 20-án kapta meg az IICCMER és a Nicolae Iorga Történettudományi Intézet által közösen összeállított dokumentációt, amelyhez egy összefoglaló anyagot is csatoltak a Romániában 1980 és 1989 között elkövetett emberi jogi jogsértésekről. Az ezekben fellelhető információk a bíróság által korábban megállapítottól teljesen eltérő tényállást igazolnak, ezek figyelembevételével „homlokegyenest ellentétes tartalmú ítélet” születhet – írták akkori közleményükben a legfőbb ügyészség képviselői, kérve a felülvizsgálati kérelmük befogadását, az ítélet megsemmisítését, a per újratárgyalását és a még életben levő két vádlott elítélését embertelen bánásmód bűntette miatt.
Súlyos következményekkel járhat a jogállamiságra a Kommunizmus Bűneit Vizsgáló és az Emigráció Emlékét Ápoló Román Intézet szerint, hogy a legfelsőbb bíróság felmentette a vádlottakat a Gheorghe Ursu ellenzéki meggyilkolása miatt indított perben.
A koalíciós pártoknak tárgyalóasztalhoz kell ülniük és sokkal komolyabban meg kell vitatniuk, hogy kinek mekkora részt kell vállalnia a deficitcsökkentés terhéből – véli a Szociáldemokrata Párt (PSD) főtitkára, Paul Stănescu.
Megválasztották Ilie Bolojant a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé az alakulat szombati rendkívüli tisztújító kongresszusán.
A PSD távol maradt a PNL kongresszusától, mint a szociáldemokraták közölték, különbséget tesznek a kormányzati és a politikai együttműködés között.
Romániának van jövője, és ez ,,belátható időn belül” érezhető lesz – jelentette ki Nicușor Dan államfő szombaton a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli tisztújító kongresszusán mondott beszédében.
Csökkentik az állami vállalatok igazgatótanácsainak létszámát és a menedzserek juttatásait – közölte Ilie Bolojan miniszterelnök a költségvetési deficitcsökkentés második csomagja tervének ismertetésekor.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
Megszabadulna a szovjet eredetű fegyverektől a román védelmi tárca, és korszerű eszközökre cserélné le őket.
A rendőrök 500 lejre büntettek meg egy taxisofőrt, aki július 10-ről 11-re virradó éjszaka nem volt hajlandó felvenni egy utast a Henri Coandă repülőtéren, és bevonták a fuvarozói engedélyét.
Az elnöki illetmény havi összege valamivel több mint 27 000 lej – ez most azért számít referenciának, mert fölvetődött, hogy azok az állami cégvezetők, akik többet keresnek az államfőnél, mondjanak le önként illetményük egy részéről.
A polgárok 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR), 20 százaléka a Szociáldemokrata Pártra (PSD), 15 százaléka a Nemzeti Liberális Pártra (PNL) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a CURS felméréséből.
szóljon hozzá!