Súlyos következményekkel járhat a jogállamiságra a Kommunizmus Bűneit Vizsgáló és az Emigráció Emlékét Ápoló Román Intézet (IICCMER) szerint, hogy a legfelsőbb bíróság felmentette a vádlottakat a Gheorghe Ursu ellenzéki meggyilkolása miatt indított perben.
2023. augusztus 01., 15:522023. augusztus 01., 15:52
2023. augusztus 01., 15:582023. augusztus 01., 15:58
Az IICCMER sajtóközleményében azt állítja, hogy a legfelsőbb bíróság döntése „gyengíti a demokratikus kultúrát Romániában, és utat nyit a totalitárius rendszer rehabilitációja előtt”.
Az intézmény úgy véli, az ítélet döntő pillanatot jelent a kommunista totalitarizmus elítélésében és ártatlan áldozatainak rehabilitálásában érintett valamennyi intézmény, de a román társadalom egésze számára is.
Megteremti a büntetlenség feltételeit azok számára, akik részt vettek a kommunista rendszer politikai bűneiben, és gyengíti a demokratikus kultúrát Romániában, utat nyitva a totalitárius rendszer rehabilitációja előtt – áll az IICCMER közleményében.
Az IICCMER szerint
„Gheorghe Ursu mérnök csak egy volt azok közül, akik akkoriban konfliktusba kerültek a totalitárius állammal. Véleményének bátorsága és őszintesége révén az akkori ország tiltakozásának igazi szószólója volt. Amint az a letartóztatási javaslatban is szerepel, amelyet a 2. biztonsági igazgatóság vezetője, Macri Emil vezérőrnagy és a 6. igazgatóság vezetője, Vasile Gheorghe ezredes készített 1985. január 30-án, a rendszer félt véleményének és tetteinek fertőző hatásától, és így attól a veszélytől, hogy egyéni tiltakozása kollektívvá válik. (...) Gheorghe Ursu mérnök politikai tiltakozó akciói miatt nyílt konfliktusba került a rendszerrel, amit a kommunista állam hivatalos dokumentumaiban elismert” – áll az IICCMER vezetőségének közleményében.
Az IICCMER képviselői szerint a bíróság döntése felmenti a jogi felelősség alól mindazokat, akik a kommunista rendszer idején bűncselekményeket és törvénytelenségeket követtek el, és ezzel a jogállamiság alapvető értékeit sérti.
„ Az Alexandru Vișinescu és Ioan Ficior volt kommunista börtönparancsnokok elítélése által létrehozott pozitív jogi hatások így veszélybe kerülnek.
(...) Úgy gondoljuk, hogy a Legfelsőbb Semmítő- és Ítélőszék döntése megteremti a keretet mind a teljes totalitárius múlt kritikai értékelésének mélyreható átgondolásához, mind a mai demokratikus kultúra alapjához” - áll az IICCMER közleményében.
Ugyanakkor
Mint arról beszámoltunk, az ellenzéki Gheorghe Ursu kínzóit, Marin Pârvulescut és Vasile Hodișt csütörtökön mentette fel a legfelsőbb bíróság, a döntés jogerős.
Az ítélet indoklása szerint a kommunista titkosrendőrség, a Securitate a 80-as években már nem alkalmazott rendszerszintű elnyomást, nem tartott mindenkit megfigyelés alatt, az általa alkalmazott módszereket ma is alkalmazzák a nyomozások során, és Ursu nem is tekinthető ellenzékinek.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
Tizenegy jelölt száll versenybe az elnöki székért, és 30 nap áll a rendelkezésükre meggyőzni a választópolgárokat, hogy szavazzanak bizalmat nekik május 4-én.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
szóljon hozzá!