Ursu-ítélet: nyakatekert okfejtésekkel és mellébeszéléssel indokolja a legfelsőbb bíróság a szekusok felmentését

A legfelsőbb bíróság meghökkentő érveket sorolt az Ursu-ügyben hozott ítélet kapcsán •  Fotó: Legfelsőbb bíróság

A legfelsőbb bíróság meghökkentő érveket sorolt az Ursu-ügyben hozott ítélet kapcsán

Fotó: Legfelsőbb bíróság

A nyolcvanas években a romániai kommunista titkosrendőrség, a Szekuritáté már nem „rendszerszintű” elnyomást valósított meg, nem a „teljes aktív lakosságot” figyelték meg, a börtönben meggyilkolt Gheorghe Ursu pedig nem tekinthető ellenzékinek – többek között ezzel indokolta a bukaresti legfelsőbb bíróság, hogy miért mentette fel csütörtökön jogerősen az Ursu haláláért felelősnek tartott egykori szekus tiszteket.

Balogh Levente

2023. július 28., 21:142023. július 28., 21:14

A Legfelsőbb Bíróság bírái a Gheorghe Ursu megkínzásáért felelős Marin Pîrvulescu és Vasile Hodiș volt Szekuritáté-tisztek felmentéséről szóló ítéletükben azzal érvelnek, hogy 1985-ben a Szekuritáté által megvalósított elnyomás nem volt rendszerszintű, amely „a teljes aktív lakosság” információs ellenőrzésével valósult meg, hanem csupán „néhány személyre korlátozódó konfliktus” volt.

A bírák azzal is érvelnek, hogy a Szekuritáté által alkalmazott „úgynevezett elnyomó és megfélemlítő akciókat” ma is alkalmazzák a bűnügyi nyomozások során.

„A Ceauşescu-rendszerben nem akarták szisztematikusan kiirtani a rendszer ellenségeit”

A bírák szerint továbbá a Ceauşescu-rezsim idején nem volt egyértelmű szándék az államhatalom ellenfeleinek szisztematikus kiirtására, és tagadják, hogy Gheorghe Ursu a kommunista rendszer ellenfele lett volna. A határozat indoklásában a bírák összehasonlították Gheorghe Ursu esetét és az Alexandru Vișinescu egykori, emberiesség elleni bűncselekmények miatt elítélt lágerparancsnok által vezetett Râmnicu Sărat-i büntetés-végrehajtási intézetben a politikai foglyok által elszenvedett kínokat.

Arra a következtetésre jutottak, hogy ha az 1948 és 1964 közötti években a kommunista hatóságok rengeteg román állampolgárt, különösen az elit értelmiségieket és a társadalmi élet minden területéről származó személyiségeket próbáltak fizikailag és szellemileg elnyomni, akkor ugyanez nem mondható el a titkosrendőrségről, amely Gheorghe Ursu után nyomozott és kínozta.

„Az 1948-1964-es évekkel ellentétben, amikor ezek a román nép elleni atrocitások történtek,

Idézet
1985-ben már nem lehet úgy tekinteni, hogy az államhatalom részéről egyértelmű szándék állt volna fenn bármely ellenfél szisztematikus kiirtására

olyan aktusok révén, amelyek megfelelnének az elemzett bűncselekménynek, és amelyek lehetővé tennék, hogy a fogva tartott személyekkel szembeni bármilyen jogellenes magatartást ilyen típusú bűncselekménynek minősítsenek” – fogalmaztak a bírák.

korábban írtuk

Jogerősen felmentették a Gheorghe Ursu ügyében eredetileg emberiesség elleni bűncselekménnyel vádolt szekusokat
Jogerősen felmentették a Gheorghe Ursu ügyében eredetileg emberiesség elleni bűncselekménnyel vádolt szekusokat

Jogerősen felmentették az egykori román kommunista politikai rendőrség, a Securitate két tartalékos tisztjét, akiket egy volt politikai fogoly, Gheorghe Ursu 1985-ben bekövetkezett halála miatt állított bíróság elé 2016-ban a katonai ügyészség.

A bíróság szerint az ügyész által felvetett következtetést, miszerint a Szekuritáté által szervezett elnyomás szisztematikus jellegű volt, és „a teljes aktív lakosság” információs ellenőrzésével valósult meg, tekintettel a Szekuritáté által 1974-1989 között megfigyelt vagy követett román állampolgárok számára, nem tudják elfogadni. A bírák azzal érvelnek, hogy a vádirat szerint „a teljes aktív lakosság” információs ellenőrzéséről van szó, de 1985-ben Románia lakossága több mint 22 millió főt számlált, és ha ennek csak a fele volt aktív, akkor a 110 000 (az ügyészség által 1989-ben megadott), különböző formájú informatív megfigyelés alatt álló személy

csupán az aktív lakosság 1 százalékát jelenti, és nem a teljes aktív lakosságot, ahogy azt az ügyész állítja.

Ugyanakkor a vádirat a Szekuritáté által az elnyomó intézkedések során alkalmazott módszerekkel kapcsolatban azt állítja, hogy a kínzás volt a fő illegális vizsgálati módszer a vádiratban szereplő személyek vallomásra bírására, emellett verték és éheztették, illetve erkölcsi nyomásgyakorlásnak vetették alá őket, de a bírák szerint „semmilyen bizonyítékot nem mutattak be arra vonatkozóan, hogy 1985-ben ezeket a módszereket alkalmazták volna, és ami még fontosabb, a bizonyítékokra hivatkozva nem állították, hogy az ellenfél hatalmában álló személyek kínzására, megcsonkítására vagy kiirtására irányuló szisztematikus szándék állt volna fenn”.

A bírák szerint Ursu nem is volt ellenálló

Indoklásában a legfelsőbb bíróság teljes mértékben tagadja Gheorghe Ursu politikai ellenállói státuszát, mondván, hogy

Idézet
nem nyilvánosan fejezte ki egyet nem értését az állami és pártpolitikával és vezetéssel”.

„Ebben az összefüggésben a Legfelsőbb Bíróság az elsőfokú bírósággal egyetértve megállapítja, hogy H. sértett nem volt a kommunista rendszer ellenfele, és nem állt ellenséges viszonyban az állambiztonsági szervekkel, amennyiben véleményét és az állami politikával és vezetéssel való egyet nem értését nem hozta nyilvánosságra, az nem jutott el más módon a közvéleményhez, és nem váltott ki semmilyen következményt a külső valóságban (nem propagált ellenséges eszméket és elképzeléseket, és nem buzdított a szocialista rend elleni akciókra). Az áldozat tehát

nem fejezte ki nyilvánosan az állami és pártpolitikával és vezetéssel való egyet nem értését oly módon, hogy az állam biztonságára veszélyes személlyé vált volna

azáltal, hogy befolyásolta a közvéleményt és az állam és pártvezetés ellen tüzelte a lakosságot. Véleményeit és elégedetlenségét vagy magánnaplójában fejezte ki, de nem hozta nyilvánosságra, vagy a Szabad Európa Rádióban sugárzott anyagokban (ahogy az áldozat nyilatkozataiból kiderült), de a nevét nem említették, vagy a munkahelyén, de ezek nem olyan természetűek voltak, hogy felhívja vele magára a biztonsági szervek figyelmét” – állítja a bíróság, amely mindezt azzal próbálja alátámasztani, hogy Ursut köztörvényes bűncselekmény (külföldi fizetőeszközökkel való tiltott műveletek) miatt tartóztatták le.

A bíróság szerint Ursut azért nem lehet kommunistaellenes ellenállónak tekinteni, mert a kommunista állami szervekkel konfliktusban vagy ellenséges viszonyban álló személy olyan személy, aki a totalitárius kommunista rendszerrel ellentétes véleményt vallott, ezt nyilvánosan és nyíltan ki is merte fejezni, és ezzel a kommunista hatalommal szemben állt, az állami szervek pedig éppen e véleménye miatt tartóztatták le.

A Szekuritáté módszereit ma is alkalmazzák a nyomozások során?

A legfelsőbb bíróság indoklásában az is szerepel, hogy

a titkosrendőrség által a Nicolae Ceaușescu nacionálkommunista diktátorral szemben álló emberek elnyomására alkalmazott módszereket a mai bűnügyi nyomozások során is alkalmazzák.

Ennek nyomán a megfigyelés, jelentések írása, házkutatás, telefonbeszélgetések lehallgatása, a levelezés megfigyelése és a rendszeres kihallgatások valójában a bűncselekmények felderítése során alkalmazott megfigyelési vagy kutatási módszerek és bizonyítási eljárások. Ezek többsége (a házkutatások és a kihallgatások kivételével) jellegénél fogva titkos, az érintett személy számára ismeretlen, így nagyon nehéz megérteni, hogy ezek az intézkedések hogyan sorolhatók az „olyan embertelen cselekmények közé, amelyek nagy szenvedést, illetve testi vagy lelki sérülést okoznak”.

Mint arról beszámoltunk, a legfőbb ügyészség már csütörtökön jelezte: elemzi azokat a rendkívüli jogorvoslati eljárásokat, amelyekkel megfellebbezhető a Gheorghe Ursu volt politikai fogoly kínvallatóit jogerősen felmentő legfelsőbb bírósági ítélet.

A legfelsőbb bíróság csütörtöki végzése a bukaresti táblabíróság 2019-ben hozott ítéletét emelte jogerőre. A két „szekust” (Szekuritáté-tisztet) eredetileg emberiesség elleni – elévülhetetlen – bűncselekményekkel vádolták, az alapfokon eljáró instancia azonban embertelen bánásmódra módosította tetteik büntetőjogi besorolását, és felmentette őket.

Az építészmérnökként dolgozó, verseket és prózai műveket is publikáló Gheorghe Ursut 1985-ben tartóztatták le, miután

megtalálták rendszerellenes feljegyzéseket tartalmazó naplóját.

Ursut főleg azért üldözték, mert a kommunista diktatúrát bíráló kommentárokat juttatott el az Egyesült Államok által működtetett Szabad Európa Rádióhoz.

korábban írtuk

A legfőbb ügyészség elemzi a rendkívüli jogorvoslati lehetőségeket a felmentett kínvallató szekusok ügyében
A legfőbb ügyészség elemzi a rendkívüli jogorvoslati lehetőségeket a felmentett kínvallató szekusok ügyében

A legfőbb ügyészség elemzi azokat a rendkívüli jogorvoslati eljárásokat, amelyekkel megfellebbezhető a Gheorghe Ursu volt politikai fogoly kínvallatóit jogerősen felmentő legfelsőbb bírósági ítélet.

A katonai ügyészség szerint Marin Pîrvulescu tartalékos őrnagy és Vasile Hodiş tartalékos ezredes – akik abban az időszakban a Szekuritáté tisztjei voltak – úgy akarták leplezni Ursu börtönbe zárásának politikai indítékait, hogy külföldi valuta – 17 dollár – illegális birtoklásáért „gyártottak” neki közbűntényes eljárást.

A rendszeres kínvallatásnak kitett Ursu haláláért eredetileg csak a fővárosi „milícia” (a kommunista rendőrség) volt parancsnokát, annak helyettesét és Ursu egykori cellatársát, Marin Clitát vonták felelősségre, aki – a szekusok utasítására –

szintén rendszeresen verte őt.

Azt a vizsgálatot, amely a vallatást vezető két szekus esetleges bűnösségére próbált fényt deríteni, eredetileg vádemelés nélkül lezárták. A legfőbb ügyész azt követően rendelte el a dosszié újbóli kivizsgálását, hogy az egykori politikai fogoly fia, Andrei Ursu 2014-ben 17 napig tartó éhségsztrájkkal követelte az apját halálra kínzó egykori szekustisztek és politikai vezetők felelősségre vonását.

Az egykori milicistaparancsnok egészségi okokra hivatkozva elkerülte bebörtönzését, helyettese tíz évet ült, Ursu egykori cellatársa pedig kilenc év után, jó magaviseletért szabadult, de most ismét börtönben van, mert egy koppenhágai szállodában megölt egy légi utaskísérőt.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. március 31., hétfő

Le kell lőni a településekre behatoló medvéket a környezetvédelmi miniszter szerint

Le kell lőni a településekre bemerészkedő medvéket – jelentette ki hétfőn Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter.

Le kell lőni a településekre behatoló medvéket a környezetvédelmi miniszter szerint
2025. március 31., hétfő

Belügyi államtitkár: a schengeni csatlakozás bizalmat jelentett Románia számára

A schengeni csatlakozás Románia számára szolidaritást és bizalmat jelentett, amit az európai partnerekkel közösen épített ki Bukarest – jelentette ki hétfőn Bogdan Despescu.

Belügyi államtitkár: a schengeni csatlakozás bizalmat jelentett Románia számára
2025. március 31., hétfő

Elnökválasztás: meglepő eredményt vetít előre egy felmérés

George Simion, a szélsőjobboldali Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) és a függetlenként induló Victor Ponta volt szociáldemokrata miniszterelnök között dőlhet el a májusra kiírt, megismételt elnökválasztás – derül ki egy friss felmérésből.

Elnökválasztás: meglepő eredményt vetít előre egy felmérés
2025. március 31., hétfő

Kénsav szivárog egy tartálykocsiból az 1-es főúton, házakat kellett kiüríteni

Kénsav szivárog egy tartálykocsiból Comarnicon, az 1-es főúton. A lakosságot Ro-Alert üzenettel figyelmeztették a veszélyre, a környékbeli házakat kiürítették a hatóságok.

Kénsav szivárog egy tartálykocsiból az 1-es főúton, házakat kellett kiüríteni
2025. március 31., hétfő

Simion nem alkalmas elnöknek – pártja egyik magas rangú vezetője szállt bele páros lábbal az AUR-vezérbe

George Simion nem alkalmas államfőnek kolerikus kirohanásai, nem helyénvaló megnyilvánulásai és agresszív viselkedése miatt – vélekedik a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökéről és államfőjelöltjéről a párt második számú vezetője.

Simion nem alkalmas elnöknek – pártja egyik magas rangú vezetője szállt bele páros lábbal az AUR-vezérbe
2025. március 31., hétfő

Lehet-e olyan elnöke Romániának, aki tiszteli a magyarokat?

Románia nehéz időszakot él meg. Az egykori huligánok, akik ükapáink sírjain ugráltak, mára az egyik legerősebb politikai erő a román parlamentben. A magyarellenes szélsőjobboldal Funar és Vadim Tudor fénykorában sem volt ilyen erős.

Lehet-e olyan elnöke Romániának, aki tiszteli a magyarokat?
2025. március 30., vasárnap

Államfőválasztás: mit szól a Fidesz ahhoz, hogy az RMDSZ Crin Antonescut támogatja?

Kritikával vegyes elismerő szavakkal beszélt Crin Antonescu a hétvégén kolozsvári kampányrendezvényén Orbán Viktorról. No de mi a véleménye a magyar kormányfő vezette Fidesznek arról, hogy az RMDSZ is a bukaresti koalíció közös államfőjelöltjét támogatja?

Államfőválasztás: mit szól a Fidesz ahhoz, hogy az RMDSZ Crin Antonescut támogatja?
2025. március 30., vasárnap

Több száz bírságot róttak ki, és több száz jogosítványt és forgalmit vontak be a rendőrök

Egy nap alatt több mint 400 bírságot szabtak ki a rendőrök a vasúti átjáróknál történő balesetek megelőzéséért szervezett akciók nyomán. A közúti rendőrök több száz jogosítványt és forgalmit vontak be szombaton.

Több száz bírságot róttak ki, és több száz jogosítványt és forgalmit vontak be a rendőrök
2025. március 29., szombat

Sok vonatot érint a vasárnap hajnali óraátállítás

A belföldi vasúti személyforgalom 80 vonatjáratát fogja érinteni a vasárnap hajnali óraátállítás – tájékoztatott szombaton a Román Vasúttársaság (CFR).

Sok vonatot érint a vasárnap hajnali óraátállítás
2025. március 29., szombat

Tucatnyi megyében okozott károkat a vihar

Tizenkét megye összesen 42 településén okozott károkat a rossz idő pénteken, szombat reggelre már 14 megye 54 települése volt érintett.

Tucatnyi megyében okozott károkat a vihar
Tucatnyi megyében okozott károkat a vihar
2025. március 29., szombat

Tucatnyi megyében okozott károkat a vihar