Fotó: Pinti Attila
Mintegy 18 800 személy vesztette életét 2020-ban közúti balesetben az Európai Unió területén, ami minden eddiginél nagyobb mértékű, 19 százalékos csökkenést jelent az előző esztendőben jegyzett halálos áldozatok számához képest.
2021. április 20., 21:352021. április 20., 21:35
Az Európai Bizottság kedden közzétett adatai szerint az előző évekhez képest jelentős mértékben csökkent a közúti balesetben elhunytak aránya. A kimutatások szerint 2019-hez viszonyítva 2020-ban közel 4 ezerrel kevesebben haltak meg az utakon.
Bár a 2020-as, példa nélküli fejlemények némi változást eredményeztek az országok halálozási arány szerinti rangsorában, változatlanul Svédországban a legbiztonságosabbak a közutak (18 halálos baleset/millió fő), és
„2020-ban közel 4000-rel kevesebb halálos baleset volt az uniós utakon, mint 2019-ben. Még mindig elmaradunk az elmúlt évtizedre kitűzött céltól, és együttesen kell fellépnünk ahhoz, hogy ne térjünk vissza a COVID-19 előtti szinthez.
– idézi az EB közleménye Adina Vălean közlekedésért felelős biztost.
A kedden közzétett előzetes adatok szerint 2020-ban 18 tagállamban minden eddigihez képest a legalacsonyabbra csökkent a halálos kimenetelű balesetek száma. Unió-szerte az ilyen halálesetek száma 2019-hez képest átlagosan 17%-kal mérséklődött, bár a csökkenés messze nem volt egyenletes: a legnagyobb (20%-os vagy annál nagyobb) visszaesés Belgiumban, Bulgáriában, Dániában, Spanyolországban, Franciaországban, Horvátországban, Olaszországban, Magyarországon, Máltán és Szlovéniában következett be. Ezzel szemben öt tagállamban (Észtország, Írország, Lettország, Luxemburg és Finnország) nőtt a halálesetek száma, bár ez a kis országokban évről évre ingadozik.
Liechtensteinban tavaly egy olyan közúti baleset történt, amely halálos áldozatot követelt, 2010-ben és 2019-ben pedig egy ilyen sem volt.
A 2010 és 2020 közötti évtizedben a halálos közúti balesetek száma 36%-kal csökkent. Ezzel nem sikerült teljesíteni az adott évtizedre kitűzött célt – ami a halálesetek számának 50%-os csökkentése volt –, az 1 millió lakosra jutó 42 halálos kimenetelű közúti balesettel azonban Európa továbbra is a világ legbiztonságosabb utakkal rendelkező kontinense. A világátlag ehhez képest meghaladja a 180-as értéket.
Közleményében az EB hangsúlyozza, a COVID-19-világjárvány következtében a forgalom visszaesése egyértelmű, bár nem mérhető hatást gyakorolt a halálos kimenetelű közúti balesetek számára. Ugyanakkor az egyesült államokbeli előzetes adatok például azt mutatják, hogy a halálos kimenetelű balesetek száma 2020-ban az alacsonyabb forgalom ellenére megugrott. Egyes uniós országokban a bizonyítékok arra is rámutatnak, hogy a kijárási korlátozások időszakában fokozódik a kockázatvállalási magatartás, különösen ami a gyorshajtást illeti.
Ez a biztató fejlemény jelentős pozitív hatást gyakorolhat a levegőminőségre és az éghajlatváltozásra, ugyanakkor új közútbiztonsági kihívásokat is teremthet – hívják fel a figyelmet.
Unió-szerte a városi területeken bekövetkezett halálos kimenetelű közúti balesetek mintegy 70%-a veszélyeztetett úthasználókat érint, köztük gyalogosokat, motorkerékpárosokat és kerékpárosokat. A városi közlekedésbiztonság kezelése ezért kiemelt terület, és az EB biztosítani kívánja, hogy a városi mobilitás tervezésének valamennyi szakaszában figyelembe vegyék a közúti közlekedésbiztonságot. Ez fontos eleme lesz annak az új városi mobilitási kezdeményezésnek, amelyet a Bizottság az év folyamán terjeszt majd elő – derül még ki az Agerpres által idézett közleményből.
Az Országos Diszkriminációellenes Tanácshoz fordulnak az USR parlamenti képviselői, miután George Simion, az AUR elnökjelöltje azt állította a blogján, hogy kritikusai „zavart elméjű” és „irracionális” emberek.
Hallgatólagosan elfogadta a képviselőház azt a törvénytervezetet, amely értelmében a köztisztséget betöltő pedagógusok legtöbb öt egymást követő éven át tarthatják fent tanári állásukat.
Szoros lesz a verseny és magasabb részvételre lehet számítani az elnökválasztás május 18-i, második fordulójában – nyilatkozta Remus Ștefureac szociológus, az INSCOP közvélemény-kutató intézet igazgatója.
Sorin Grindeanu hétfőn kijelentette, hogy Románia nem fog kilépni az Európai Unióból, bárki is nyeri meg az elnökválasztást, mert a nép nem akar kilépni.
Idén márciusban is negatív (-11 150 fő) volt a természetes szaporulat Romániában, amelyik nagyobb volt, mint a tavaly márciusi népességfogyás (-8982 fő) – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
A Román Ortodox Egyház közleményt adott ki, amelyben megerősíti semlegességét az elnökválasztási kampány kapcsán, miután a renitens magatartásáról ismert Konstancai érsek, Teodosie részt vett az AUR új székházának avatóünnepségén.
Ilie Bolojan ügyvivő elnök kijelentette, hogy az elnökválasztás második fordulójában Nicușor Danra fog szavazni. Erről, egy a Szabad Európa Rádiónak hétfőn adott interjúban beszélt.
Közös felhívást tettek közzé államfőválasztás tárgyában a 10. Csíkszeredai Könyvvásár szervezői, írói-költői és résztvevői, amelyben arra kérik a romániai állampolgárokat, vegyenek részt a május 18-ai választáson.
A kormánypalota előtti téren tartott választási nagygyűlés végén elmondott beszédében Nicușor Dan független elnökjelölt kijelentette, akkor tud győzni a második fordulóban, ha a támogatói és a választók hisznek abban a Romániában, amelyet építeni akarnak.
Választási csalás szándékával vádolta meg a vele szemben álló erőket George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal elnökjelöltje.
szóljon hozzá!