Fotó: Jakab Mónika
Csak az orvosi és az FFP2 típusú védőmaszkok viselését javasolja szerdán elfogadott határozatában az országos vészhelyzeti bizottság (CNSU). A döntés alapján újra kötelezővé válhat a kültéri maszkviselés is.
2022. január 05., 10:392022. január 05., 10:39
2022. január 05., 13:342022. január 05., 13:34
„Az orvosi vagy FFP2 típusú maszkok kötelező viselésére teszünk javaslatot valamennyi külső és belső térben, a maszknak takarnia kell a szájat és az orrot” – áll a szerdán elfogadott határozatban, amelyre a hatályba lépéshez még a kormánynak is rá kell bólintania.
A maszkviselési kötelezettség kizárólag az 5 évesnél kisebb gyerekek; azok, akik egyedül dolgoznak egy irodában; a tv-bemondók és meghívottaik, amennyiben be tudják tartani a 3 méteres távolságot; a beszédet mondók, amennyiben legalább 3 méterre vannak a közönségtől; az intenzív fizikai munkát végzők vagy a megterhelő körülmények – magas hőmérséklet, magas páratartalom stb.) – között dolgozók; illetve a sporttevékenységet végzők mentesülhetnek.
Továbbá a létfontosságú ágazatokban dolgozók esetében plusz intézkedéseket kérnek a járvány terjedésének megfékezése érdekében. Példaként az alkalmazottak heti rendszerességgel történő tesztelését, a váltásokban zajló munkavégzést, illetve a nagyobb védelmet nyújtó, FFP2 típusú maszkok viselését említik.
A szabályok ugyanakkor megengedőbbek azokon a településeken, ahol a fertőzési ráta alacsonyabb.
Amúgy az előadásokra, filmekre csak azok ülhetnek be, akik felvették a koronavírus elleni oltást, negatív teszteredményt tudnak felmutatni, vagy nem több mint 180 napja átesetek a betegségen.
Amennyiben viszont egy településen meghaladja az 1 ezreléket a fertőzöttségi ráta, a nézők számát 30 százalékra korlátozzák.
Az eseményeket 5 és 22 óra között lehet megszervezni, és csak azok mehetnek be, akik felvették a koronavírus elleni oltást, negatív teszteredményt tudnak felmutatni, vagy nem több mint 180 napja átesetek a betegségen. 1 ezrelék felett csak a nézőtér 30 százalékán lehetnek szurkolók.
Ahol ennél kevesebb fertőzöttet tartanak nyilván, ott 50 százalékos kapacitással működhetnek 5 és 22 óra között, amennyiben pedig 3 ezrelék fölé nő a ráta, úgy a kapacitás 30 százalékra csökken a vendégek száma.
amennyiben biztosított a vásárlók közötti 2 méteres távolság, illetve a bejáratnál feltűntetik, hogy egyszerre legtöbb hány ember tartózkodhat a boltban.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!