Nyakunkon az óraátállítás. Október utolsó hétvégéjén jön a téli időszámítás
Fotó: 123RF
Október 27-étől, vasárnaptól áttér Románia a téli időszámításra, hajnali 4 órakor 3 órára kell visszaállítani az óramutatókat. Sokakat megvisel az óraátállítás, de továbbra sem lehet tudni, hogy mikor szabadulunk meg tőle, hiába hagyta jóvá az Európai Parlament még 2019-ben a nyári időszámítás megszüntetéséről szóló javaslatot.
2024. október 22., 21:392024. október 22., 21:39
2024. október 22., 21:432024. október 22., 21:43
Újra eljött az óraátállítás ideje: a hónap utolsó vasárnapján átállunk a 2024-es téli időszámításra: október 26-áról 27-ére virradó éjszaka az órákat egy órával visszatekerjük, konkrétan 4.00 órából 3.00 óra lesz, és így tovább alhatunk.
A világon elsőként 1916-ban az Amerikai Egyesült Államok vezette be a nyári időszámítást energiatakarékossági okok miatt. Ezt hamarosan átvette a Föld számos országa is. Romániában először 1932-ben vezették be, és 1939-ig minden évben április első vasárnapjától (00.00 órától) október első vasárnapjáig (1.00 óráig) volt érvényben. A nyári időszámítást 1941 és 1979 között nem alkalmazták az országban.
A nyári időszámítást Európában az Unió 1997-ben szabályozta és egységesítette.
Ugyanakkor nagyon sokan remélik, hogy hátha most már tényleg ez az utolsó alkalom amikor állítgatjuk az órát, de hivatalos döntés egyelőre nem körvonalazódik a témában.
Mint ismeretes, 2019-ben az Európai Parlament jóváhagyta a nyári időszámítás megszüntetéséről szóló javaslatot, miután a nyilvános konzultáció során elsöprő többséggel támogatták az óraátállítás eltörlését. Azonban még néhány akadályt le kell küzdeni, mielőtt egy időszámítás marad Európában és azon kívül.
Az Európai Unió például reméli, hogy sikerül megoldást találnia arra, hogy a tagállamok megválaszthassák a saját idejüket anélkül, hogy a kontinensen időzónák sokaságát hoznák létre – ami egyáltalán nem elrugaszkodott aggodalom, ugyanis nagyon megoszlik egyes országok álláspontja, hogy a téli vagy a nyári időszámítást szeretnék megtartani.
Hétvégén Romániában is áttérünk a téli időszámításra. Az utóbbi években több olyan EU-s szintű törekvés volt, amely az egységes időszámítást szorgalmazta.
A téli időszámításhoz való alkalmazkodási idő amúgy egyénenként nagyon eltérő, és egy naptól akár egy vagy több hétig is eltarthat. Az óraátállítás nyomán napi rutin megváltozhat, különösen a kisgyermekek esetében, akiknek szigorú menetrendjük van az alvás, az iskola és a tanórán kívüli tevékenységek tekintetében, és szükségük lehet néhány napra, hogy alkalmazkodjanak az új programhoz.
és minden nap a lehető legtöbb természetes fénynek tegyük ki magunkat.
A fáradtság ellen érdemes napközben a szabadban sétálni. A könnyű testmozgás is segíthet továbbá stimulálni a szervezetet, és csökkentheti a fáradtságérzetet.
A legtöbb ember nehezen viseli a nyári időszámításra való átállást, de az időzavar nem csak ránk hat ki, hanem a gazdaságra is. A London School of Economics and Political Science tanulmánya számszerűsítette, hogy mekkora veszteséget okoz az óraátállítás.
Az óraátállítás nem fogja befolyásolni a vonatok menetrendjét – közölte a Román Vasúttársaság (CFR) személyszállító részlege. A CFR Călători tájékoztatása értelmében hajnali 4 óráig – amely 3 óra lesz – a nyári időszámítás szerint indulnak el a vonatok, 4 óra után pedig a téli időszámításnak megfelelően. Azok a szerelvények, amelyek a nyílt pályán haladnak óraátállításkor, a legközelebbi állomáson fognak várakozni, hogy a megváltozott időszámításhoz igazodjon a menetrendjük. Amennyiben az óraátállítás a végállomáshoz közel éri őket, folytatják útjukat. Tekintettel arra, hogy a szomszédos országok is október 27-én térnek át a téli időszámításra, az ezekkel közös határon át is menetrend szerint közlekednek a vonatok – mutat rá az Agerpres által ismertetett tájékoztatás.
Elena-Simina Tănăsescut választotta meg az alkotmánybíróság elnökévé vasárnap a testület plénuma.
Mélyen aggasztónak tartja a Kommunizmus Bűneit és a Száműzöttek Emlékét Ápoló Intézet (IICCMER), hogy fiatalok egy csoportja Nicolae Ceaușescu nevét skandálta egy tengerparti fesztiválon.
A koalíciós pártoknak tárgyalóasztalhoz kell ülniük és sokkal komolyabban meg kell vitatniuk, hogy kinek mekkora részt kell vállalnia a deficitcsökkentés terhéből – véli a Szociáldemokrata Párt (PSD) főtitkára, Paul Stănescu.
Megválasztották Ilie Bolojant a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé az alakulat szombati rendkívüli tisztújító kongresszusán.
A PSD távol maradt a PNL kongresszusától, mint a szociáldemokraták közölték, különbséget tesznek a kormányzati és a politikai együttműködés között.
Romániának van jövője, és ez ,,belátható időn belül” érezhető lesz – jelentette ki Nicușor Dan államfő szombaton a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli tisztújító kongresszusán mondott beszédében.
Csökkentik az állami vállalatok igazgatótanácsainak létszámát és a menedzserek juttatásait – közölte Ilie Bolojan miniszterelnök a költségvetési deficitcsökkentés második csomagja tervének ismertetésekor.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
Megszabadulna a szovjet eredetű fegyverektől a román védelmi tárca, és korszerű eszközökre cserélné le őket.
A rendőrök 500 lejre büntettek meg egy taxisofőrt, aki július 10-ről 11-re virradó éjszaka nem volt hajlandó felvenni egy utast a Henri Coandă repülőtéren, és bevonták a fuvarozói engedélyét.
1 hozzászólás