Fotó: Krónika
Lehetővé válik az ingázás a magyar–román határon azoknak, akik a határ másik oldalán dolgoznak – tartalmazza egyebek mellett a 8-as számú, csütörtökön késő este ismertetett katonai rendelet.
2020. április 09., 23:252020. április 09., 23:25
2020. április 10., 12:452020. április 10., 12:45
Marcel Vela belügyminiszter tájékoztatása szerint az ingázás a határsáv 30 kilométeres körzetében lehetséges azok számára, akik a határ másik oldalán dolgoznak, feltétel ugyanakkor, hogy ezeknek a polgároknak az esetében ne mutatkozzanak a vírusfertőzés jelei. Mint arról beszámoltunk, csütörtökön a borsi határátkelőnél már nem engedték át az ingázókat. Az ingázók a következő átkelőket használhatják a magyar–román határszakaszon: Kiszombor-Nagycsanád, Nagylak, Battonya-Tornya, Gyula-Gyulavarsánd, Méhkerék-Nagyszalonta, Ártánd-Bors, Létavértes-Székelyhíd, Vállaj-Csanálos és Csengersima-Pete. Ezeken a határátkelőkön megengedett az átkelés mezőgazdasági gépekkel is.
A mezőgazdasági őstermelőkre nem vonatkozik a kijárási tilalom, szabadon közlekedhetnek a háztáji gazdaságuk, termőföldjük és a piacok között. Ezzel egy időben a bukaresti hatóságok elrendelték számos gabonafajta és élelmiszer- és sütőipari termék exportjának betiltását. A román belügyminiszter tájékoztatója szerint felfüggesztik többek között a búza, árpa, zab, kukorica, rizs, napraforgó, szója, cukor, liszt, olaj kivitelét az országból a sürgősségi állapot idején. Hasonlóképpen betiltották az energetikai vállalatok részvényeinek kereskedését.
Zöld jelzést, szabad kijárást kaptak csütörtök estétől a kereskedelmi célú halászatot folytató személyek, továbbá a méhészek is. (Utóbbiaknak kötelező felmutatniuk a hatóságoknak a megyei állategészségügyi hatóságok által kiállított igazolást). A szükségállapot idején is folytathatják tevékenységüket a növényvédő szereket forgalmazó boltok.
További 14 napig nem közlekedhetnek a repülőgépek Spanyolországba, illetve onnan Romániába. A tiltás április 14-étől érvényes, és nem vonatkozik az állami gépekre, a teher- és postajáratokra, humanitárius célú vagy orvosi gépekre. Ezzel egy időben megtiltotta a 8-as számú katonai rendelet a különböző szociális jellegű tevékenységek beszüntetését, az öreg- és gyerekotthonok (legyenek állami vagy magánkézben lévő intézmények) működésének felfüggesztését a szükségállapot idején. Ezeknek az intézményeknek a személyzetét munkahelyi elkülönítésre kötelezik, vagy olyan speciális helyszínen tölthetik a pihenőidejüket, ahová külső személynek nincs bejárása.
Az új rendelkezés értelmében a légi közlekedés és szállítás engedélyezését csütörtöki hatállyal a bukaresti szállításügyi minisztérium veszi át. Marcel Vela belügyminiszter szerint az intézkedésre azért volt szükség, hogy elkerüljék a kolozsvárihoz hasonló esetet, amikor a kincses város nemzetközi repülőterén csütörtökön mintegy kétezer személy zsúfolódott össze, hogy németországi idénymunkára utazzon. A tárcavezető megismételte korábbi, a külföldön élő románokhoz intézett felhívását, arra kérve őket, hogy ne jöjjenek haza, és idén fogadott hazájukban üljék meg a húsvéti ünnepeket.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!