Az új miniszterelnököt a pulpitusra lépésekor a kormányoldal tapssal, az ellenzék hangos pfujjolással fogadta
Fotó: Alex Tudor/Agerpres
Ismét teljes jogú kormány áll az ország élén, miután a bukaresti parlament két háza szerdai együttes ülésén bizalmat szavazott a Florin Cîţu eddigi pénzügyminiszter vezette jobbközép, PNL-USR-PLUS-RMDSZ-kormánynak.
2020. december 23., 18:452020. december 23., 18:45
2020. december 23., 19:222020. december 23., 19:22
Munkába állhat az új, Florin Cîţu vezette jobbközép koalíciós kormány, miután a parlament két háza szerdai együttes ülésén bizalmat szavazott a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség – Szabadság, Egység és Szolidaritás Pártja tandem (USR-PLUS) és az RMDSZ alkotta kabinetnek. A törvényhozás 260-186 arányban szavazta meg az új kormányt – a sikerhez legalább 228 honatya voksa kellett –, a három kormánypárt honatyái mellett a kisebbségi frakció is támogatta a kabinetet. Egyébként a december 6-ai választáson 466 törvényhozó nyert mandátumot, de közülük 11 egyelőre nem tagja parlamentnek, mert nem tette le a hivatali esküt; a szerdai ülésen 466 törvényhozó vett részt.
A nap folyamán a parlamenti szakbizottságok három óra alatt végeztek a leendő miniszterek meghallgatásával, és mindannyiukat pozitívan véleményezték. Ezt követte a két ház együttes ülése, amelyen Florin Cîţu – akit Klaus Iohannis államfő kedden este bízott meg a kormányalakítással – a kormányprogram rövid ismertetésével kért bizalmat kormánya számára. A kijelölt miniszterelnök – akit a pulpitusra lépésekor a kormányoldal tapssal, az ellenzék hangos pfujjolással fogadott – kijelentette: a kabinet célja az, hogy az ország minél hamarabb túljusson az egészségügyi és gazdasági válságon.
Fotó: Alex Tudor/Agerpres
A gazdaság fellendülése érdekében új beruházási programot és strukturális reformokat ígért. Florin Cîţu a vállalkozások támogatására és a bürokrácia csökkentésére is ígéretet tett, egyben az adórendszer egyszerűsítését is kilátásba helyezte, és cáfolta, hogy a kormány adóemelésre készülne. A nyugdíjasoknak azt üzente: nem hagyják magukra őket. „Számunkra a magántulajdon szent, a vállalkozó pedig hős” – fogalmazott a miniszterelnök-jelölt, aki egyúttal az állami intézményrendszer digitalizálását és a polgárok szolgálatába állítását ígérte. Cîţu kormánya európai elkötelezettségét hangsúlyozta, és az Amerikai Egyesült Államokkal ápolt „speciális” katonai és gazdasági kapcsolat továbbvitelét ígérte.
A választást a voksok 30 százalékával megnyerő, de mégis ellenzékbe szorult Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke, Marcel Ciolacu „a nemzet szégyenének” nevezte a kormányoldalt, amely szerinte elvesztette a választásokat, de most, hogy mégis kormányra kerül, csak felprédálja majd az országot. A Ludovic Orban képviselőházi elnökké választását alkotmánybíróságon megtámadó Románok Egyesüléssért Szövetség (AUR) társelnöke, George Simion a vendéglátóhelyek és az iskolák megnyitását követelte, és az adók befizetésének megtagadására szólított, mivel azokat a kormánypártok szerinte saját magukra akarják költeni.
A kormányban négy taggal résztvevő RMDSZ nevében felszólaló Csoma Botond alsóházi frakcióvezető viszont arról beszélt: a kormány célja rövid távon a válsághelyzetből való kilábalás, középtávon pedig a gazdaság konszolidálása. A szövetség alsóházi frakcióvezetője beszédében emlékeztetett: az elmúlt 8 évben 12 kormánya volt az országnak, amelynek eredményeit valamennyien láthattuk. „Most Romániának olyan kormányra van szüksége, amely stabilitást és kiszámíthatóságot biztosít a járványidőszakban is, támogatja a kis- és középvállalkozásokat, munkahelyeket létesít, és nem tekinti nemzetbiztonsági kockázatnak az országban élő kisebbségeket” – jelentette ki a kolozsvári politikus.
Csoma rámutatott arra is, hogy az RMDSZ részt vett a kormányprogram kidolgozásának folyamatában, így az külön fejezetet szentel a nemzeti kisebbségeknek. Ugyanakkor nyomatékosította, az RMDSZ nem felejti el a kampányban tett, az iskolák újranyitására vonatkozó ígéretét. Továbbra is szorgalmazza, hogy ott, ahol alacsony az esetszám, a tanintézetek fogadhassák az elemi iskolásokat és a 8. és 12. osztályosokat.
A Florin Cîţu vezette kormány tagjai
A PNL részéről:
Florin Cîţu – miniszterelnök
Alexandru Nazare – pénzügy
Bogdan Aurescu – külügy
Nicolae Ciucă – védelem
Virgil Popescu – energia
Lucian Bode – belügy
Sorin Câmpeanu – oktatás
Bogdan Gheorghiu – művelődés
Adrian Oros – mezőgazdaság
Raluca Turcan – munkaügy
Az USR-PLUS részéről:
Dan Barna – miniszterelnök-helyettes;
Cătălin Drulă – közlekedés;
Claudiu Năsui – gazdaság, vállalkozás és idegenforgalom;
Stelian Ion – igazságügy
Cristian Ghinea – beruházások és európai projektek;
Vlad Voiculescu – egészségügy;
Ciprian Teleman – kutatás, innováció és digitalizáció
Az RMDSZ részéről:
Kelemen Hunor – miniszterelnök-helyettes
Cseke Attila – fejlesztés
Tánczos Barna – környezetvédelem
Novák Károly Eduárd – sport
A PSD távol maradt a PNL kongresszusától, mint a szociáldemokraták közölték, különbséget tesznek a kormányzati és a politikai együttműködés között.
Romániának van jövője, és ez ,,belátható időn belül” érezhető lesz – jelentette ki Nicușor Dan államfő szombaton a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli tisztújító kongresszusán mondott beszédében.
Csökkentik az állami vállalatok igazgatótanácsainak létszámát és a menedzserek juttatásait – közölte Ilie Bolojan miniszterelnök a költségvetési deficitcsökkentés második csomagja tervének ismertetésekor.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
Megszabadulna a szovjet eredetű fegyverektől a román védelmi tárca, és korszerű eszközökre cserélné le őket.
A rendőrök 500 lejre büntettek meg egy taxisofőrt, aki július 10-ről 11-re virradó éjszaka nem volt hajlandó felvenni egy utast a Henri Coandă repülőtéren, és bevonták a fuvarozói engedélyét.
Az elnöki illetmény havi összege valamivel több mint 27 000 lej – ez most azért számít referenciának, mert fölvetődött, hogy azok az állami cégvezetők, akik többet keresnek az államfőnél, mondjanak le önként illetményük egy részéről.
A polgárok 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR), 20 százaléka a Szociáldemokrata Pártra (PSD), 15 százaléka a Nemzeti Liberális Pártra (PNL) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a CURS felméréséből.
A várható zivatarok miatt elsőfokú, vagyis sárga figyelmeztetést adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) nem szándékszik kilépni a kormányból – jelentette ki Sorin Grindeanu, a párt ügyvivő elnöke.
1 hozzászólás