Az új miniszterelnököt a pulpitusra lépésekor a kormányoldal tapssal, az ellenzék hangos pfujjolással fogadta
Fotó: Alex Tudor/Agerpres
Ismét teljes jogú kormány áll az ország élén, miután a bukaresti parlament két háza szerdai együttes ülésén bizalmat szavazott a Florin Cîţu eddigi pénzügyminiszter vezette jobbközép, PNL-USR-PLUS-RMDSZ-kormánynak.
2020. december 23., 18:452020. december 23., 18:45
2020. december 23., 19:222020. december 23., 19:22
Munkába állhat az új, Florin Cîţu vezette jobbközép koalíciós kormány, miután a parlament két háza szerdai együttes ülésén bizalmat szavazott a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség – Szabadság, Egység és Szolidaritás Pártja tandem (USR-PLUS) és az RMDSZ alkotta kabinetnek. A törvényhozás 260-186 arányban szavazta meg az új kormányt – a sikerhez legalább 228 honatya voksa kellett –, a három kormánypárt honatyái mellett a kisebbségi frakció is támogatta a kabinetet. Egyébként a december 6-ai választáson 466 törvényhozó nyert mandátumot, de közülük 11 egyelőre nem tagja parlamentnek, mert nem tette le a hivatali esküt; a szerdai ülésen 466 törvényhozó vett részt.
A nap folyamán a parlamenti szakbizottságok három óra alatt végeztek a leendő miniszterek meghallgatásával, és mindannyiukat pozitívan véleményezték. Ezt követte a két ház együttes ülése, amelyen Florin Cîţu – akit Klaus Iohannis államfő kedden este bízott meg a kormányalakítással – a kormányprogram rövid ismertetésével kért bizalmat kormánya számára. A kijelölt miniszterelnök – akit a pulpitusra lépésekor a kormányoldal tapssal, az ellenzék hangos pfujjolással fogadott – kijelentette: a kabinet célja az, hogy az ország minél hamarabb túljusson az egészségügyi és gazdasági válságon.
Fotó: Alex Tudor/Agerpres
A gazdaság fellendülése érdekében új beruházási programot és strukturális reformokat ígért. Florin Cîţu a vállalkozások támogatására és a bürokrácia csökkentésére is ígéretet tett, egyben az adórendszer egyszerűsítését is kilátásba helyezte, és cáfolta, hogy a kormány adóemelésre készülne. A nyugdíjasoknak azt üzente: nem hagyják magukra őket. „Számunkra a magántulajdon szent, a vállalkozó pedig hős” – fogalmazott a miniszterelnök-jelölt, aki egyúttal az állami intézményrendszer digitalizálását és a polgárok szolgálatába állítását ígérte. Cîţu kormánya európai elkötelezettségét hangsúlyozta, és az Amerikai Egyesült Államokkal ápolt „speciális” katonai és gazdasági kapcsolat továbbvitelét ígérte.
A választást a voksok 30 százalékával megnyerő, de mégis ellenzékbe szorult Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke, Marcel Ciolacu „a nemzet szégyenének” nevezte a kormányoldalt, amely szerinte elvesztette a választásokat, de most, hogy mégis kormányra kerül, csak felprédálja majd az országot. A Ludovic Orban képviselőházi elnökké választását alkotmánybíróságon megtámadó Románok Egyesüléssért Szövetség (AUR) társelnöke, George Simion a vendéglátóhelyek és az iskolák megnyitását követelte, és az adók befizetésének megtagadására szólított, mivel azokat a kormánypártok szerinte saját magukra akarják költeni.
A kormányban négy taggal résztvevő RMDSZ nevében felszólaló Csoma Botond alsóházi frakcióvezető viszont arról beszélt: a kormány célja rövid távon a válsághelyzetből való kilábalás, középtávon pedig a gazdaság konszolidálása. A szövetség alsóházi frakcióvezetője beszédében emlékeztetett: az elmúlt 8 évben 12 kormánya volt az országnak, amelynek eredményeit valamennyien láthattuk. „Most Romániának olyan kormányra van szüksége, amely stabilitást és kiszámíthatóságot biztosít a járványidőszakban is, támogatja a kis- és középvállalkozásokat, munkahelyeket létesít, és nem tekinti nemzetbiztonsági kockázatnak az országban élő kisebbségeket” – jelentette ki a kolozsvári politikus.
Csoma rámutatott arra is, hogy az RMDSZ részt vett a kormányprogram kidolgozásának folyamatában, így az külön fejezetet szentel a nemzeti kisebbségeknek. Ugyanakkor nyomatékosította, az RMDSZ nem felejti el a kampányban tett, az iskolák újranyitására vonatkozó ígéretét. Továbbra is szorgalmazza, hogy ott, ahol alacsony az esetszám, a tanintézetek fogadhassák az elemi iskolásokat és a 8. és 12. osztályosokat.
A Florin Cîţu vezette kormány tagjai
A PNL részéről:
Florin Cîţu – miniszterelnök
Alexandru Nazare – pénzügy
Bogdan Aurescu – külügy
Nicolae Ciucă – védelem
Virgil Popescu – energia
Lucian Bode – belügy
Sorin Câmpeanu – oktatás
Bogdan Gheorghiu – művelődés
Adrian Oros – mezőgazdaság
Raluca Turcan – munkaügy
Az USR-PLUS részéről:
Dan Barna – miniszterelnök-helyettes;
Cătălin Drulă – közlekedés;
Claudiu Năsui – gazdaság, vállalkozás és idegenforgalom;
Stelian Ion – igazságügy
Cristian Ghinea – beruházások és európai projektek;
Vlad Voiculescu – egészségügy;
Ciprian Teleman – kutatás, innováció és digitalizáció
Az RMDSZ részéről:
Kelemen Hunor – miniszterelnök-helyettes
Cseke Attila – fejlesztés
Tánczos Barna – környezetvédelem
Novák Károly Eduárd – sport
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
1 hozzászólás