Fotó: Facebook/Ministerul Apararii Nationale
Új álhírek jelentek meg Románia légterének védelmével kapcsolatban – figyelmeztetett vasárnap a védelmi minisztérium, leszögezve, hogy Románia biztonságát nem veszélyeztetik szövetségesei és partnerei.
2024. december 15., 16:592024. december 15., 16:59
A védelmi minisztérium tájékoztatása szerint egyre több félretájékoztató, manipuláló hír terjed a romániai közbeszédben, amely megpróbálja lejáratni a védelmi és reagáló képességet erősítő, országos vagy NATO-szintű intézkedéseket.
A nemzeti szuverenitás nem egy frázis vagy egy spekulatív fogalom, hanem elvek és cselekvések összessége, amelyet a román állam szuverén módon gyakorol, mind országos szintű akciók révén, mind az Észak-atlanti Szövetségen belül, amely a történelem legerősebb védelmi jellegű politikai-katonai intézménye” – olvasható az Inforadaron közzétett közleményben.
Miután a napokban többször is felmerült a nyilvánosságban, hogy Romániába belekeveredhet az ukrajnai háborúba, többen is igyekeztek cáfolni az erre vonatkozó híreszteléseket.
A NATO minden egyes tagjának szuverenitását erősíti és védi, nem csak a védelem és a biztonság területén, hanem minden szinten – hangsúlyozza a minisztérium.
A közlemény felhívja figyelmet, hogy egyes digitális platformok és online kiadványok azt a hamis információt terjesztik, miszerint „a nemzeti légtér használatának ellenőrzéséről szóló törvénytervezet 7. cikkelyének rendelkezései, amelyek azt szabályozzák, hogy a kollektív védelem érdekében a nemzeti légtér hogyan integrálódik az Észak-atlanti Szerződés Szervezetének légterébe, a nemzeti érdekek elárulását (!) jelentenék”. Ez egy hamis értelmezés – szögezi le a szaktárca.
A védelmi minisztérium egy percig sem fontolgatta a kötelező sorkatonai szolgálat bevezetését – írta péntek este az X közösségimédia-platformra Angel Tîlvăr miniszter.
„Ezek az intézkedések semmilyen módon nem csorbítják a tagországok saját légterük feletti szuverenitását” – hangsúlyozza a minisztérium. Hozzáteszi, azok a híresztelések, amelyek hazaárulásként próbálják beállítani a Románia és a NATO védelmi képességének megerősítését célzó konkrét intézkedéseket, az olyan szereplők által terjesztett dezinformációs kampány mintájába illeszkednek, amelyek Románia szuverenitásával és a NATO-val ellentétes célokat követnek.
Az ilyen félretájékoztatás és manipuláció a nemzeti szuverenitás és biztonság aláásására irányuló kísérletnek minősül – olvasható a védelmi minisztériumnak az Agerpres hírügynökséghez eljuttatott közleményében.
Jövőre az országot gazdasági jellegű (magasabb adók és recesszió) és nem gazdasági jellegű (dezinformáció és fegyveres konfliktus) kockázatok is fenyegetik – fogalmazta meg a pénzügyi elemzőket tömörítő CFA Románia Egyesület.
November 29-e és december 12-e között több mint 10 kilogramm kannabiszt, 2,6 kilogramm kokaint és 4,8 kilogramm más típusú drogot foglaltak le a rendőrök és a Szervezettbűnözés- és Terrorellenes Ügyosztály (DIICOT) közös akciója során.
Az új vasúti menetrend életbe lépésétől, azaz december 15-étől 4,6 százalékkal drágulnak a vonatjegyek.
Nyilatkozatpárbaj alakult ki a román védelmi minisztérium és a bukaresti orosz nagykövetség között, miután a nagykövetség sajtóközleményt adott ki, amelyben azt állította, hogy a románok „alaptalan vádakat” fogalmaztak meg Oroszországgal szemben.
Nem kíván indulni a megismételt elnökválasztáson Ilie Bolojan, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) ügyvivő elnöke.
Ezt ő maga jelentette be.
Mihai Chirica polgármester szerint „egyszer s mindenkorra le kell szögezni, hogy a romániai forradalom Jászvásárról indult”.
Egységbe tömörítené a parlamentbe a december elsejei választás nyomán bejutott három szélsőjobboldali pártot a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) egyik vezetője.
Hetvennégy éves korában elhunyt szombaton Mircea Diaconu. A színész, politikus, volt művelődési miniszter koporsóját a fővárosi Nottara színház előcsarnokában ravatalozzák fel hétfőn – közölte az intézmény.
Tüntetéseket szerveznének egyesek a december 21-22-i időszakra, amikor lejár Klaus Iohannis államfő mandátuma, de az alkotmánybíróság döntése nyomán mégis hivatalban maradhat.
A védelmi minisztérium pénteken figyelmeztetett, hogy félrevezető információk terjednek a nyilvánosságban a Romániai légteréről, illetve az országban végrehajtott katonai műveletekről szóló törvénytervezetekkel kapcsolatban.
Igaz ugyan, hogy Románia és Bulgária januártól a schengeni övezet teljes jogú tagjává válik, azonban ez nem jelenti azt, hogy nem kell kontrollra számítani.
szóljon hozzá!