Fotó: Katasztrófavédelem
Gondatlanságból elkövetett emberölés miatt kivizsgálás indult a konstancai kórháztűz ügyében. A katasztrófavédelem a tűz megfékezése után azt közölte, hogy kilenc páciens vesztette életét, viszont kiderült, a halálos áldozatok száma hét.
2021. október 01., 13:172021. október 01., 13:17
2021. október 01., 17:362021. október 01., 17:36
Az ügyészség munkatársai már a helyszínen vizsgálódnak, a nyomozást a konstancai törvényszéki ügyészség irányítja. Az első jelentések szerint a kórház intenzív osztálya gyulladt ki, ahol lélegeztetőgépek működnek. A tragédiáról készült amatőr videofelvételeken az látszik, hogy a kétemeletes épület jelentős részét sűrű füst lepte el, a földszinti kórtermekből a betegek az ablakokon kimászva menekültek. A katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) előzetesen kilenc halálos áldozatról tett jelentést.
A tárcavezető szerint a tűzoltók a riasztásuk után nyolc perccel értek ki a konstancai járványkórházhoz, és egy óra alatt eloltották a lángokat. Közölte, jelenleg a konstancai törvényszéki ügyészség azt vizsgálja, hogy a kórháznak kellett-e kötelező módon tűzvédelmi engedéllyel rendelkeznie, vagy sem. Raed Arafat belügyi államtitkár utólag elnézést kért, amiért a hatóságok korábban tévesen azt közölték, hogy a tűzesetnek kilenc halálos áldozata volt. „Amikor folyamatosan változó adatokat kell jelentenünk, becsúszhatnak ilyen hibák” – jelentette ki a katasztrófavédelem országos parancsnoka konstancai sajtótájékoztatóján. A téves adatközlést azzal magyarázta, hogy kétszer számolták hozzá a halottak számához a járványkórház két páciensét, akik átszállításuk után hunytak el egy másik kórházban.
Silviu Coşa Konstanca megyei prefektus eközben elmondta, a tűzoltó- és mentőcsapatok több mint 50 kocsival szálltak ki a helyszínre, több mint 125 tiszt és alttiszt volt jelen, a szomszédos – Galaţi, Călăraşi, Ialomiţa – megyék is küldtek mentőalakulatokat. A katasztrófavédelem a szomszédos megyékből is Konstancára küldött tűzoltóegységeket, hogy az oltásban és a betegek kimenekítésében segédkezzenek. A konstancai járványkórház udvarán a tűzoltók mobilkórházat állítottak fel, amelyben elvégzik az evakuált betegek szűrését, és állapotuk függvényében más kórházakba irányítják át őket. Az egészségügyi minisztérium korábbi tájékoztatása értelmében öszesen 113 beutalt volt a konstancai járványkórházban, közülük tízet az intenzív terápiás osztályon kezeltek.
Stela Halichidis, a konstancai járványkórház menedzsere úgy nyilatkozott, hogy az egészségügyi intézmény rendelkezik valamennyi törvényes jóváhagyással, és a katasztrófavédelem által korábban jelzett meghibásodásokat már orvosolták. Halichidis azt mondta, az általa vezetett egészségügyi intézményben minden meghibásodást kijavítottak, a hálózatot leellenőrizték és megállapították, hogy nincs túlterhelve, az orvosi berendezésekre pedig karbantartási szerződése van a kórháznak.
Cseke Attila ügyvivő egészségügyi miniszter elmondta, folyamatban van a betegek átköltöztetése a Konstanca megyei kórházba és a tüdőkórházba, szükség esetén Medgidia, illetve Mangalia kórházait is igénybe veszik. A tárcavezető közölte, a kórháztűz okait a katasztrófavédelmi illetékesek fogják megállapítani, ami szerinte „összefüggésben lehet az infrastruktúrával, a berendezés túlterhelésével, de lehetnek emberi okai is”. Az ügyvivő egészségügyi miniszter arról is beszámolt, hogy a Piatra Neamţ-i kórháztűz után a konstancai kórházban is megtették azokat az – egészségügy hatáskörébe tartozó – módosításokat, amelyeket 2021. augusztus végi határidővel írtak elő. „A kórházak személyzetét prevenciós tanfolyamokon készítették fel olyan esetekre, amikor a rendszer túlterheltsége áll elő az intenzív terápiás osztályokon” – tette hozzá Cseke.
Tűz ütött ki pénteken délelőtt a konstancai járványkórházban, nem hivatalos információk szerint eddig legkevesebb négyen életüket vesztették a tragédia során.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
A végleges eredményeket – a fellebbezések után – hétfőn délelőtt tették közzé.
Románia egészségügyi rendszere 2024-re jelentős növekedést mutatott a szolgáltatások és a szakemberek számát tekintve, de továbbra is éles különbségek tapasztalhatók a városi és vidéki térségek között.
Hétfő délutántól autópályán lehet eljutni Curtea de Argeștől a Fekete-tenger partján fekvő Konstanciáig – írta vasárnap a Facebook-oldalán a közúti infrastruktúrát kezelő társaság (CNAIR) vezérigazgatója.
Mentők szállították kórházba vasárnap reggel a târgșori női börtönből az erős hasi fájdalmakra panaszkodó Elena Udreát – értesült az Agerpres.
szóljon hozzá!