Fotó: Katasztrófavédelem
Gondatlanságból elkövetett emberölés miatt kivizsgálás indult a konstancai kórháztűz ügyében. A katasztrófavédelem a tűz megfékezése után azt közölte, hogy kilenc páciens vesztette életét, viszont kiderült, a halálos áldozatok száma hét.
2021. október 01., 13:172021. október 01., 13:17
2021. október 01., 17:362021. október 01., 17:36
Az ügyészség munkatársai már a helyszínen vizsgálódnak, a nyomozást a konstancai törvényszéki ügyészség irányítja. Az első jelentések szerint a kórház intenzív osztálya gyulladt ki, ahol lélegeztetőgépek működnek. A tragédiáról készült amatőr videofelvételeken az látszik, hogy a kétemeletes épület jelentős részét sűrű füst lepte el, a földszinti kórtermekből a betegek az ablakokon kimászva menekültek. A katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) előzetesen kilenc halálos áldozatról tett jelentést.
A tárcavezető szerint a tűzoltók a riasztásuk után nyolc perccel értek ki a konstancai járványkórházhoz, és egy óra alatt eloltották a lángokat. Közölte, jelenleg a konstancai törvényszéki ügyészség azt vizsgálja, hogy a kórháznak kellett-e kötelező módon tűzvédelmi engedéllyel rendelkeznie, vagy sem. Raed Arafat belügyi államtitkár utólag elnézést kért, amiért a hatóságok korábban tévesen azt közölték, hogy a tűzesetnek kilenc halálos áldozata volt. „Amikor folyamatosan változó adatokat kell jelentenünk, becsúszhatnak ilyen hibák” – jelentette ki a katasztrófavédelem országos parancsnoka konstancai sajtótájékoztatóján. A téves adatközlést azzal magyarázta, hogy kétszer számolták hozzá a halottak számához a járványkórház két páciensét, akik átszállításuk után hunytak el egy másik kórházban.
Silviu Coşa Konstanca megyei prefektus eközben elmondta, a tűzoltó- és mentőcsapatok több mint 50 kocsival szálltak ki a helyszínre, több mint 125 tiszt és alttiszt volt jelen, a szomszédos – Galaţi, Călăraşi, Ialomiţa – megyék is küldtek mentőalakulatokat. A katasztrófavédelem a szomszédos megyékből is Konstancára küldött tűzoltóegységeket, hogy az oltásban és a betegek kimenekítésében segédkezzenek. A konstancai járványkórház udvarán a tűzoltók mobilkórházat állítottak fel, amelyben elvégzik az evakuált betegek szűrését, és állapotuk függvényében más kórházakba irányítják át őket. Az egészségügyi minisztérium korábbi tájékoztatása értelmében öszesen 113 beutalt volt a konstancai járványkórházban, közülük tízet az intenzív terápiás osztályon kezeltek.
Stela Halichidis, a konstancai járványkórház menedzsere úgy nyilatkozott, hogy az egészségügyi intézmény rendelkezik valamennyi törvényes jóváhagyással, és a katasztrófavédelem által korábban jelzett meghibásodásokat már orvosolták. Halichidis azt mondta, az általa vezetett egészségügyi intézményben minden meghibásodást kijavítottak, a hálózatot leellenőrizték és megállapították, hogy nincs túlterhelve, az orvosi berendezésekre pedig karbantartási szerződése van a kórháznak.
Cseke Attila ügyvivő egészségügyi miniszter elmondta, folyamatban van a betegek átköltöztetése a Konstanca megyei kórházba és a tüdőkórházba, szükség esetén Medgidia, illetve Mangalia kórházait is igénybe veszik. A tárcavezető közölte, a kórháztűz okait a katasztrófavédelmi illetékesek fogják megállapítani, ami szerinte „összefüggésben lehet az infrastruktúrával, a berendezés túlterhelésével, de lehetnek emberi okai is”. Az ügyvivő egészségügyi miniszter arról is beszámolt, hogy a Piatra Neamţ-i kórháztűz után a konstancai kórházban is megtették azokat az – egészségügy hatáskörébe tartozó – módosításokat, amelyeket 2021. augusztus végi határidővel írtak elő. „A kórházak személyzetét prevenciós tanfolyamokon készítették fel olyan esetekre, amikor a rendszer túlterheltsége áll elő az intenzív terápiás osztályokon” – tette hozzá Cseke.
Tűz ütött ki pénteken délelőtt a konstancai járványkórházban, nem hivatalos információk szerint eddig legkevesebb négyen életüket vesztették a tragédia során.
A kormány vezető erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) vezető helye megkérdőjelezhetetlen, a kisebbik koalíciós partner Nemzeti Liberális Párt (PNL) támogatottsága viszont igencsak visszaesett – legalábbis az derül ki egy friss felmérésből.
Elutasította Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökének felkérését, hogy lépjen vissza a javára az elnökválasztási küzdelemből.
Marcel Ciolacu miniszterelnök, a kormány vezető erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke és államfőjelöltje szerint ostobaság, hogy pártja szavazatok átirányítására készül Geroge Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke javára.
Benyújtotta a bukaresti parlamentnek közigazgatási reformcsomagja első törvénytervezeteit a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), amely az önkormányzatok számának drasztikus csökkentésével karcsúsítaná az államot.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) a koalíciós partner Szociáldemokrata Párttal (PSD) kialakult konfliktus ellenérse sem lép ki a kormányból – jelentette ki Nicolae Ciucă, a párt és a szenátus elnöke.
Október 27-étől, vasárnaptól áttér Románia a téli időszámításra, hajnali 4 órakor 3 órára kell visszaállítani az óramutatókat. Sokakat megvisel az óraátállítás, de továbbra sem lehet tudni, hogy mikor szabadulunk meg tőle.
Állandóan változó összetételű, de élénk közösségi életet élő gyülekezet tartozik az 50 évvel ezelőtt épített, fennállásának jeles évfordulóját a hétvégén ünneplő bukaresti Calvineum református templomhoz.
A kormány vezető erejét adó PSD arra készül, hogy az AUR-nak engedjen át szavazatokat, hogy annak elnöke, George Simion jusson be az elnökválasztás második fordulójába Marcel Ciolacu PSD-elnökkel együtt – állította kedden a PNL.
A betétdíjas visszaváltási rendszert működtető RetuRo vállalat képes feldolgozni a jelenleg forgalomban lévő hatmilliárd újrahasznosítható italcsomagolást, és jövőre két új gyűjtőközpont is létesül – jelentette ki a cég kommunikációs igazgatója.
Egy 14 éves lány elleni nemi erőszak, szexuális bántalmazás és szexuális visszaélés gyanújával vett őrizetbe kedden a bukaresti rendőrség egy angoltanárt.
szóljon hozzá!