A miniszterelnök a kormányülésen tett javaslatot a nyári vakáció meghosszabbítására
Fotó: Gov.ro
Viorica Dăncilă miniszterelnök szerdán arra kérte Ecaterina Andronescu oktatási minisztert, fontolja meg a nyári nagyvakáció egy héttel történő meghosszabbítását.
2019. július 31., 14:302019. július 31., 14:30
2019. július 31., 16:102019. július 31., 16:10
„Arra kérem, miniszter asszony, fontolja meg, hogy szeptember 16-án kezdődjék a tanév. Azt hiszem, ez is olyan intézkedés, amelyet a diákok elvárnak tőlünk” – jelentette ki a miniszterelnök a kormány szerdai ülésének sajtónyilvános részén.
Noha a miniszterelnök nem indokolta a vakáció meghosszabbításának szükségességét, emögött nyilvánvalóan az idegenforgalomban érdekelt munkáltatók nyomásgyakorlása húzódik. A fekete-tenger-parti üdülőtelepeken vendéglátóipari egységeket működtető vállalkozók évről évre lobbiznak azért, hogy minél hosszabb legyen az iskolai vakáció, és a szülőknek több idejük legyen a nyaralásra. A munkáltatói és vállalkozói szövetségek idén is többször kifejezték elégedetlenségüket a szeptember 9-ére kitűzött iskolakezdéssel kapcsolatban, szerintük ugyanis tetemes veszteséget könyvelnek el amiatt, hogy a nyári vakáció hamarabb véget ér, mint az előző években.
A szülők érdekvédelmét ellátó országos szövetség azonban helyteleníti, hogy a tanév kezdését, időszakát, ezáltal pedig a szerkezetét is anyagi szempontok alapján, az állami és magáncégek érdekei mentén határozzák meg. Iulian Cristache, a szülői szövetség országos elnöke az Edupedu.ro oktatási szakportálnak szerdán úgy nyilatkozott, az elmúlt években megtörtént, hogy a turisztikai minisztérium egyik államtitkára azzal a kéréssel fordult hozzá: támogassa a tárca javaslatát, miszerint október elsején kezdődjék az iskolai év. Cristache hozzátette, semmi szín alatt nem értenek egyet a vakáció meghosszabbításával. Hasonlóképpen vélekedik a diákok országos érdekképviselete is, amely úgyszintén nem tartja jó ötletnek a nyári szünidő kitolását, tekintettel arra, hogy már korábban szeptember 1-jei tanévkezdésre tett javaslatot.
Elutasította a bukaresti ítélőtábla annak a 17 éves romániai diáknak a kiadatását, akit az Egyesült Államokban azzal vádolnak, hogy több száz bombafenyegetést küldött amerikai intézményeknek, illetve kiskorú lányokat vett rá erőszakos cselekményekre.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltje 52 százalékkal vezet a 48 százalékon mért Nicușor Dannal szemben az elnökválasztás vasárnapi második fordulója előtt a CURS közvélemény-kutató kedden ismertetett felmérése szerint.
Nem zárta ki Sorin Grindeanu közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) első alelnöke, hogy a párt ellenzékből támogasson egy kisebbségi kormányt, de leszögezte: előbb megvárják az elnökválasztás vasárnapi második fordulójának az eredményét.
A román belügyminisztérium Facebook-oldalán hívta fel a figyelmet kedden, hogy a közösségi médiában egy romániai merényletről szóló videós álhír terjed.
Hosszas hallgatás után üzenetet tett közzé Călin Georgescu, a tavalyi, érvénytelenített elnökválasztás első fordulóját megnyerő szélsőjobboldali jelölt, ám nem buzdított egyértelműen arra, hogy az emberek az őt „helyettesítő” George Simionra szavazzanak.
Kedden elkezdődött a másodikosok országos képességfelmérője az anyanyelv és irodalom tantárggyal.
Teljesen eltűnt a különbség a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott két jelölt, George Simion és Nicușor Dan között, olyannyira, hogy fej-fej mellett, egyenlő támogatottsággal állnak – legalábbis ez áll az AtlasIntel friss felmérésében.
Közleményben fejezte ki aggodalmát az Országos Audiovizuális Tanács (CNA), miután George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és a szélsőjobboldal államfőjelöltje tudtukon kívül lefilmezte a Digi 24 újságíróit, és sértegette is őket.
Az Országos Diszkriminációellenes Tanácshoz fordulnak az USR parlamenti képviselői, miután George Simion, az AUR elnökjelöltje azt állította a blogján, hogy kritikusai „zavart elméjű” és „irracionális” emberek.
Hallgatólagosan elfogadta a képviselőház azt a törvénytervezetet, amely értelmében a köztisztséget betöltő pedagógusok legtöbb öt egymást követő éven át tarthatják fent tanári állásukat.
1 hozzászólás