Mihai Tudose és Liviu Dragnea gyűrött arccal nyilatkozott a maratoni pártgyűlés után
Bejelentette lemondását a bukaresti kormány három szociáldemokrata minisztere csütörtökön este a Szociáldemokrata Párt (PSD) végrehajtó bizottságának ülésén, miután korábban Mihai Tudose kormányfő szükségesnek nevezte leváltásukat.
2017. október 13., 07:002017. október 13., 07:00
2017. október 13., 11:152017. október 13., 11:15
Az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) szeptember végén kezdeményezett büntetőeljárást Sevil Shhaideh miniszterelnök-helyettes és Rovana Plumb európai alapokért felelős tárca nélküli miniszter ellen, akiket hivatali visszaéléssel gyanúsít egy – Liviu Dragnea szociáldemokrata pártelnök által is szívesen látogatott – horgászparadicsom önkormányzati tulajdonba juttatásának ügyében. A korrupciógyanúba keveredett tárcavezetőkhöz hasonlóan a miniszterelnök által bírált Răzvan Cuc közlekedési miniszter is lemondott. Helyettesítésükről pénteken dönt a PSD vezetősége.
A miniszterek lemondását Dragnea és Tudose közös sajtótájékoztatón jelentette be csütörtökön éjfélkor. Mindketten azt hangsúlyozták, hogy a PSD megőrizte egységét. Dragnea azt mondta: a távozó minisztereket nem az őket továbbra is támogató párt mondatta le, hanem saját elhatározásukból mondtak le azért, hogy ne sodorják a PSD-t olyan helyzetbe, amely miatt eleshet a kormányzás lehetőségétől. „Mindenki egyöntetűen arra kérte őket, hogy maradjanak a kabinet tagjai, az ülés végén ismét feltettük nekik a kérdést, de fenntartották eredeti döntésüket. Azt mondták, nem akarják megkockáztatni, hogy a PSD elessen a kormányzástól, nem szeretnék befolyásolni a kormányzati tevékenységet” – jelentette ki Dragnea.
Dragnea megerősítette egyúttal, a kormányfő részéről felmerült, hogy benyújtja lemondását, ő azonban közölte vele, „ezzel a változattal nem kíván számolni”. „Rosszul kommunikáltunk egymással. Én ezt vállalom, és azt hiszem, ő is. Többé nem követhetünk el ilyen hibákat, amelyek kiélezett helyzethez vezethetnek a párton, a koalíción és a kormányon belül. Pártelnökként azt szeretném üzenni, ne gondolja úgy egyik intézmény sem, hogy a PSD hagyni fogja, hogy leigázzák. Nem, semmilyen formában. Ez csak egy tanács” – idézte Dragneát az Agerpres hírügynökség.
A PSD-n belül az elmúlt napokban előállt helyzetre utalva Tudose a párt maratoni hosszúságúra nyúlt, csaknem hatórás ülését követő sajtótájékoztatón úgy fogalmazott: „nem volt háború, és nincsenek győztesek”. A miniszterelnök, megerősítette: közölte a párt vezetőivel, hogy lemond, ha erre kéri az alakulat. „Idézőjeles barátaink legnagyobb sajnálatára nem volt háború a PSD-n belül, és nincsenek győztesek. Szeretnénk, ha ezen hosszú este után a párt kerülne ki győztesen, és a párton keresztül a kormány, az ország” – jelentette ki Mihai Tudose.
Egyébként a kormányátalakítást maga a miniszterelnök kezdeményezte a kormány külföldi megítélésére hivatkozva, kilátásba helyezve, hogy maga mond le, ha pártja nem járul hozzá a korrupciós botrányba keveredett vagy rosszul teljesítő tárcavezetők menesztéséhez. A miniszterelnök határozott fellépésével szembehelyezkedett pártja álláspontjával, hiszen a párt két hete még úgy döntött: kiáll a DNA által meggyanúsított miniszterei mellett. Egyébként a szociáldemokrata kormányfőnek Klaus Johannis jobboldali államfő is segédkezet nyújtott ahhoz, hogy szembeszálljon Liviu Dragneával. Johannis csütörtöki sajtóértekezletén a PSD értésére adta: nem biztos, hogy újabb szociáldemokrata jelöltnek ad kormányalakítási megbízást, ha a júniusban feláldozott Grindeanu-kabinet után a PSD másodszor is megbuktatja saját kormányát.
A kisebbik kormánypárt, a liberális ALDE csütörtök délután még úgy döntött, hogy az ártatlanság vélelmére alapozva továbbra is kiáll korrupcióval gyanúsított tisztségviselője, Viorel Ilie parlamenti kapcsolatokért felelős miniszter mellett. Erről a kérdésről Dragnea annyit közölt, hogy pénteken vitatják meg a koalíció vezetői. Az MTI emlékeztet: a PSD-ALDE kormánykoalíció csúcsvezetői – akik ellen szintén vádat emelt a DNA – nyíltan bírálják a Brüsszel és az amerikai szövetségesek által magasztalt DNA-t, amely szerintük a megszorongatott vádlottakat megzsarolva, hamis feljelentésekre alapozva távolítja el a közéletből a Romániát a háttérből irányító, a „mélyállam” akaratával szembeszegülő politikusokat.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
szóljon hozzá!