Călin Popescu Tăriceanu szerint az államfőnek bizonyítékokat kell felmutatnia állítására
Fotó: Facebook/Calin Popescu Tariceanu
Kezdeményezni fogja a szenátus házbizottságánál az ellenzéki Liberálisok és Demokraták Szövetségének (ALDE) elnöke, hogy hívják a parlamentbe Klaus Johannis államfőt múlt heti kijelentései miatt.
2020. május 04., 08:002020. május 04., 08:00
Călin Popescu Tăriceanu, az alakulat vezetője szerint az államelnöknek ismertetnie kell azokat a bizonyítékokat, amelyek alátámasztják az „egyik romániai parlamenti párt és egy idegen hatalom között” Székelyföld autonómiája kapcsán született állítólagos megállapodást. Vasárnap posztolt Facebook-bejegyzésében a volt miniszterelnök azt írja, kollégáival együtt aggodalommal vettek tudomást Johannis nyilatkozatáról az egyik hazai párt és „egy idegen hatalom között köttetett, Románia területe egyik jelentős részének elidegenítéséről szóló esetleges megállapodásról”.
Ezen túlmenően kérik a házbizottságtól, indítsa el a procedúrát Klaus Johannis államfőnek a parlamentbe hívására, hogy ismertesse a vádja alapjául szolgáló bizonyítékokat és információkat, illetve azt, hogy milyen intézkedéseket hozott az általa jelzett veszély elhárítása érdekében – írja Tăriceanu. Az ALDE vezetője hétfőn egyeztetni készül a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Pro Románia képviselőivel is, hogy támogassák kezdeményezését.
Mint ismeretes, Johannis szerdán azzal kapcsolatban mondott televíziós beszédet, hogy a bukaresti parlament alsóháza április 23-án hallgatólagosan elfogadta Székelyföld területi autonómiájának a törvénytervezetét, amelyet két RMDSZ-es képviselő, Kulcsár-Terza József és Biró Zsolt nyújtott be tavaly decemberben és a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) dolgozott ki. Johannis kijelentette: a parlamentben a legnagyobb erőt képviselő Szociáldemokrata Párt (PSD) „azért harcol, hogy Erdélyt odaadja a magyaroknak”. Magyarul köszöntve Marcel Ciolacut, a PSD elnökét feltette a kérdést: vajon mit ígért Orbán Viktor cserébe a megegyezésért?
Ilie Bolojan kijelentette, hogy a deficitcsökkentő intézkedések hatálybalépése után a végleges állású tanárok nem veszítik el a munkahelyüket, nem csökken a fizetésük, és nem szűnnek meg az ösztöndíjak sem.
A kormány felelősséget vállalt hétfőn a bukaresti parlamentben a számos megszorítást tartalmazó deficitcsökkentő intézkedéscsomagért.
A megszorító intézkedések ellen tiltakoztak hétfőn a parlament melletti Izvor parkban a tanügyi és az egészségügyi alkalmazottak szakszervezetei.
A Declic Közösség hétfőn felszólította a kormányt, hogy a pártszubvenciók csökkentését építse be a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezetbe, amelyért hétfőn felelősséget vállal a parlamentben.
Nyílt levélben fordult a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) Nicușor Danhoz, miután az államfő nem írta alá 51 bíró nyugdíjazásáról vagy kinevezéséről szóló elnöki rendeletet.
Megkezdte a három ellenzéki párt a bizalmatlansági indítványhoz szükséges aláírások összegyűjtését, miután a kormány hétfőn felelősségvállalással akarja elfogadtatni a költségvetési hiány lefaragását célzó megszorító intézkedéseket.&
Alapfokon tizenhárom év három hónap szabadságvesztésre, valamint az áldozatoknak százezer eurónyi kártérítés kifizetésére ítélte kiskorú elleni nemi erőszak miatt az ügyben eljáró bíróság a „zsenimentorként” ismert férfit, Kristóf Lajost.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) toronymagasan vezet a pártok támogatottsági versenyében – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Juhászra támadt a medve az Argeș megyei Berevoiești községhez tartozó hegyvidéki területen – közölte hétfőn a katasztrófavédelem.
A politikai pártok csak azokban az években részesülhetnek állami támogatásban, amelyekben Románia tartani tudja a vállalt költségvetési hiánycélt – erről szóló módosító javaslatot nyújtott be az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).
szóljon hozzá!