Fotó: Románia parlamentje
A kormány vezető erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) első helyét semmi sem veszélyeztetné, ha most vasárnap lennének a választások – derül ki az INSCOP közvélemény-kutató legfrissebb felmérésből.
2023. szeptember 28., 09:562023. szeptember 28., 09:56
A News.ro felkérésére készített, csütörtökön nyilvánosságra hozott kutatás szerint a biztos pártválasztók és a választási részvételüket biztosra ígérők körében – ami a válaszadók 37,8 százaléka – a PSD 31 százalékon áll.
A második helyezett a koalíciós partner Nemzeti Liberális Párt (PNL) 20,4 százalékon áll, míg a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) 19,7 százalékkal a harmadik.
A sorban a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) következik 12 százalékkal, és ezzel véget is ér a parlamentbe biztosan bejutó pártok sora.
akárcsak az AUR-ból kilépett Diana Șoșoacă alapította SOS Románia, amely 3,1 százalékon áll.
A biztos pártválasztó, de a választási részvételüket nem biztosra ígérő válaszadók körében (63,8 százalék) a támogatottság a következőképpen alakul: PSD 29,1, AUR 22,4, PNL 19, USR 11,6, RMDSZ 4,1, SOS Románia 3,1.
A megkérdezettek 50,1 százaléka mondta azt, hogy biztosan részt vesz a következő választáson.
Érdekesség, hogy a CURS közvélemény-kutató vasárnap este ismertetett felmérésével szemben, amelyben az SOS Romániát 5 százalékon, vagyis bejutó helyen mérték,
A pártok támogatottsági sorrendje ugyanakkor mindkét felmérésben megegyezik, mint ahogy abban is, hogy az RMDSZ nem jutna be a törvényhozásba.
Az INSCOP felmérése szeptember 15. és 22. között készült 1550 fős reprezentatív mintán, a hibahatár 2,49 százalék.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) csütörtökön bejelentette, hogy a következő időszakban esedékes megbeszéléseken nem tárgyalnak az államfővel és a többi párttal miniszteri tisztségekről vagy más kormányzati posztokról.
Nicușor Dan megválasztott államfő a képviselőház és a szenátus hétfőn délben kezdődő együttes ülésén teszi le a hivatali esküt – döntötte el csütörtökön a parlament összevont házbizottsága.
Nicușor Dan megválasztott államelnök csütörtökön úgy nyilatkozott, hogy továbbra is Ilie Bolojan az első számú miniszterelnök-jelöltje.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) azt állítja, hogy az Egyesült Államok új romániai nagykövete, Darryl Nirenberg a szuverenisták szövetségese, és hogy az AUR közvetlen kapcsolatban áll az amerikai külügyminisztériummal.
Nicușor Dan megválasztott államelnök az elnökválasztás eredményét érvényesítő alkotmánybírósági ülés után úgy nyilatkozott, hogy mandátuma átvételét követően azonnal megkezdi a kormányalakítást előkészítő tárgyalásokat.
Konzervatív Akció néven új pártot alapít Claudiu Târziu, a szélsőjobboldali Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) korábbi második embere.
Átvette mandátumát a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulójában államfővé választott Nicușor Dan csütörtökön az alkotmánybíróságon.
Elutasította csütörtökön a bukaresti alkotmánybíróság az elnökválasztáson alulmaradt George Simion óvását, így a választás eredménye hivatalossá válik.
Informális keretek között találkozott szerda este Nicușor Dan megválasztott államfő Roberta Metsolával, az Európai Parlament elnökével.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) Ilie Bolojan jelenlegi ügyvivő államfőt jelöli miniszterelnöknek a leendő koalíciós tárgyalásokon – erről döntött szerdán este a párt vezetősége.
szóljon hozzá!