Fotó: Román határrendészet
Egy belügyminisztériumi rendelettervezet lehetővé teszi, hogy ne kelljen felmutatnia hatósági erkölcsi bizonyítványt (románul cazier judiciar) a határon a kiskorút külföldre kísérő személynek, aki nem az illető gyerek szülője: a határrendészet online ellenőrzi a tanúsítványt a szabálymódosítás életbe lépése után.
2024. február 13., 19:352024. február 13., 19:35
2024. február 13., 19:572024. február 13., 19:57
Mint ismeretes, a gyerekek határátlépését szabályozó román törvények igen szigorúak. A 2005/248-as számú, a román állampolgárok szabad külföldi mozgására vonatkozó jogszabály szerint a kiskorúaknak érvényes úti okmánnyal – útlevéllel vagy 14 év fölöttiek esetén személyi igazolvánnyal – kell rendelkezniük határátlépéskor, amelyet csakis legalább egy felnőtt társaságában tehetnek meg, mindkét szülő beleegyezésével.
Ha az édesanya és édesapa is jelen van, a gyereknek is csak úti okmányra van szüksége. Ám ha csupán az egyik szülő kíséri a kiskorút, a román állampolgárokra vonatkozó szabályozás szerint szükség van a másik szülő beleegyező nyilatkozatára. Ha utóbbi már nem él, akkor igazolni kell az elhalálozását; elváltak közös gyerekfelügyelete esetén a másik fél hivatalos beleegyezése szükséges. Abban az esetben, amikor egyik szülő sincs jelen határátlépéskor, a felnőtt kísérőnek fel kell mutatnia mindkét szülő beleegyező nyilatkozatát (ha csak egyikük él, akkor az övét, vagy a szülői felügyeletet kizárólagosan ellátó elvált személyét, vagy pedig törvényes képviselőjét).
A szülők beleegyező nyilatkozatát közjegyzőnek is hitelesítenie kell, a formanyomtatványok letölthetők a román határrendészet honlapjáról. Ezek három évig érvényesek, tehát nem kell valamennyi utazáskor újat kitölteni. Az iratnak már nem kell tartalmaznia az utazás célját és az útvonalat.
Egy hónap leforgása alatt 430, külföldre tartó romániai kiskorút fordítottak vissza a román hatóságok a határon, mert ők vagy az őket kísérő felnőttek nem rendelkeztek az átlépéshez szükséges valamennyi irattal – közölte szerdán a román határrendészet.
Az Economica.net portál tájékoztatása szerint a szabálymódosítás benne van a 2023/329-es számú törvényben, mely a 2005/248-as számú, a román állampolgárok szabad külföldi mozgására vonatkozó jogszabályt módosítja. Az új törvény rendelkezései azonban csak azok után léphetnek életbe, hogy megváltoztatják a régi alkalmazási módszertanát is. Ezt szolgálja a mostani minisztériumi rendelet.
Mint ismeretes, az erkölcsi bizonyítvány arról tanúskodik, hogy az illető személy nem szerepel az állam bűnügyi nyilvántartásában, illetve nem követett el olyan súlyos bűncselekményeket, mint gyilkosság, szexuális visszaélés, kiszolgáltatott személyek kihasználása és emberkereskedelem, szabadságkorlátozás, kábítószer- vagy szervkereskedelem, terrorizmus. A jövőben ezeket az információkat a határőrök online lekérhetik az úgynevezett Rocris rendszerből, mely a román állampolgárok hatósági erkölcsi bizonyítványait elérhetővé teszi a román és egyéb uniós tagállamok ellenőrző szervei számára.
Az intézkedés azok után léphet életbe, hogy 2023. február elsejétől a román hatóságok lehetővé tették az erkölcsi bizonyítvány online igénylését a román állampolgárok számára. A kísérletiként indult projekt részeként az állampolgárok kétféle módon juthatnak hozzá a dokumentumhoz: közvetlenül, a Hub.mai.gov.ro portálra való bejelentkezésük után, vagy a Ghiseul.ro portálon keresztül, mert a két platform össze van kapcsolva. A minisztérium adatai szerint évente átlagban közel 2 millió román állampolgár fordul a rendőrséghez erkölcsi bizonyítványért.
Szerdától egy kísérleti program részeként online is igényelhető az erkölcsi bizonyítvány – emlékeztet a kutatásért, innovációért és digitalizációért felelős minisztérium.
A rendőröket tömörítő Europol szakszervezet már régóta követeli ennek lehetővé tételét, hiszen közlésük szerint a határokon 2006-ban bevezetett, kiskorúak kíséretére vonatkozó intézkedés azóta már több tízezer esetben okozott kellemetlen akadályt, utazásmegszakítást olyanok számára, akik nem tudtak a követelményről vagy elfelejtették magukkal vinni a bizonylatot.
Visszatérve a kiskorúak határátlépésére, tavaly abban is könnyítettek, hogy a szülők vagy a törvényes képviselők jóváhagyásával szülői felügyelet nélkül is utazhatnak külföldre a 16 évet betöltött kiskorúak. Ennek feltétele, hogy közjegyzői nyilatkozattal rendelkezzenek a szülők vagy a gyám hozzájárulásáról. Az intézkedés 2023 augusztusában lépett életbe.
A szülők vagy a törvényes képviselők jóváhagyásával szülői felügyelet nélkül is utazhatnak külföldre a 16 évet betöltött kiskorúak – erről szóló törvénytervezetet fogadott el szerdán a bukaresti képviselőház döntéshozó kamaraként.
Bár a digitalizáció térnyerése városi környezetben szembetűnő, egy friss kutatás szerint a romániai lakosság egyharmadának még mindig akadályt jelent a digitális bankolás.
Négy év szünetet követően májustól újra látogatható a dévai vár. Az impozáns dél-nyugati erődítmény falait megerősítették, színpad és látogatóközpont ad helyet a kulturális eseményeknek, tágasabb felvonó röpíti a hegyre a látogatókat.
Szombaton 7 órakor véget ért az államelnök-választás első fordulójának kampányidőszaka.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és államfőjelöltje, George Simion pénteken a Románia római főkonzulátusán kialakított szavazóhelyiségben szavazott az elnökválasztás első fordulójában.
Péntek délután 144 település összesen 29 463 háztartásában szünetelt az áramszolgáltatás, jelenleg 241 helyszínen zajlik az üzemzavarok elhárítása a télies időben – tájékoztatott Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Nyilvánosságra hozta a kormány a prioritást élvező közmunkálatok listáját: zömében közúti és vasúti – Erdélyt is érintő – infrastrukturális fejlesztésekről van szó, de 13 sportlétesítmény építése is bekerült a lajstromba.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) és Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke fej-fej mellett áll az elnökválasztás második fordulójába jutást jelentő második helyért zajló küzdelemben egy friss felmérés szerint.
Tizenhárom megye összesen 20 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Országszerte leállt péntek reggel az autók műszaki vizsgáztatása (ITP).
Marcel Ciolacu elismerte, hogy három éve a fiával együtt utazott a nizzai Forma-1-es versenyre, de azt állítja, hogy ezt saját pénzén tette, nem a Nordis pénzén, még akkor, amikor az ingatlanbotrányba keveredett cég nem küszködött pénzügyi nehézségekkel.
szóljon hozzá!