Fotó: Vlad Chirea/Libertatea
Több tízezer ember rótta le kegyeletét péntek estig Bukarestben az ország múlt héten elhunyt volt uralkodója, I. Mihály király ravatala előtt.
2017. december 16., 10:222017. december 16., 10:22
2017. december 16., 13:332017. december 16., 13:33
Folyamatban van szombat délben Mihály király temetési szertartása a bukaresti pátriárkátus székesegyházában, a szolgálatot Daniel ortodox pátriárka végzi.
A gyászmenetet 15 perces harangszó fogadta. A gyászmenet a haranglábnál állt meg, nyolc katona levette a koporsót az ágyútalpról és bevitte a székesegyházba.
A jelenleg szépművészeti múzeumként működő egykori királyi palota előtt két napja
A hét évtizede köztársaság államformájú Románia állami temetést rendez utolsó királyának, aki - történelmi szerepének, méltóságteljes és mégis szerény viselkedésének, országa érdekeit száműzetésben és kitagadottan is minden eszközével szolgáló elkötelezettségének köszönhetően - hatalmas népszerűségnek örvendett.
A svájci rezidenciáján múlt héten elhunyt I. Mihály király holttestét szerdán katonai repülőgép vitte szülőhazájába. Először szülőhelyén, a sinaiai Peles-kestélyban, majd Bukarestben, az egykori királyi palotában ravatalozták fel. Romániában csütörtökön háromnapos nemzeti gyász kezdődött,
A román királyi ház közleménye szerint I. Mihály temetésén részt vesz többek között XVI. Károly Gusztáv svéd király és Szilvia királyné, Henrik luxemburgi nagyherceg, a spanyol trónról három éve fia javára lemondott I. János Károly király és felesége, Zsófia, Károly walesi herceg, brit trónörökös, II. Szimeon, Bulgária utolsó cárja és volt miniszterelnöke, Anna-Mária volt görög királyné, a szerb, belga, orosz, albán, osztrák és több más uralkodóház számos tagja. A magyar kormányt Habsburg György utazó nagykövet képviseli.
A román kormány közleménye szerint szombaton, a gyászszertartást megelőző percekben
A volt uralkodó, a román hadsereg utolsó címzetes marsallja koporsóját ágyútalpon vontatják a román ortodox patriarchátus bukaresti székesegyházába, majd a gyászszertartás után, Bukarest belvárosán és az első világháborús diadalív alatt áthaladva, ugyanígy szállítják a baneasai királyi vasútállomásra.
Mihály király gyermekként 1927 és 1930 között, majd 1940 és 1947 között volt Románia uralkodója. Fontos szerepet játszott az 1944. augusztus 23-i fordulatban, amikor a már hadszíntérré változott Románia szakított addigi szövetségeseivel, a tengelyhatalmakkal, és az antifasiszta koalíció oldalára állt át.
Apácának öltözve próbált pénzt kicsalni áldozataitól egy bákó megyei férfi – közölte a moldvai megye rendőr-főkapitánysága.
Vége a vénasszonyok nyarának, a hétvégén gyökeresen megváltozik az időjárás – egy sarkvidéki léghullám akár 13 fokos hőmérsékletcsökkenést is hozhat. A lehűlés a hegyekben havazást is hozhat.
Nem lesz együttműködés a választások után a Románok Egyesüléséért Szövetséggel (AUR) – döntött a Szociáldemokrata Párt (PSD) országos politikai tanácsa csütörtök esti ülésén Marcel Ciolacu pártelnök javaslatára.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
szóljon hozzá!