Illusztráció
Fotó: A kolozsvári reptér Facebook/oldala
Több száz járatot érint a romániai repülőtereken a légiforgalom-irányítók kedden reggel elkezdődött sztrájkja. A tiltakozás törvényességéről a bukaresti törvényszék dönt. Közben 12 óra 10 perckor felfüggesztették a sztrájkot, ugyanis a közlekedésügyi minisztérium képviselői megállapodtak a szakszervezetekkel.
2017. május 30., 11:112017. május 30., 11:11
2017. május 30., 13:362017. május 30., 13:36
Számos járatot töröltek, sok gép késik a romániai repülőtereken a légiforgalom-irányítók kedden reggel elkezdődött, eredetileg meghatározatlan időre szóló sztrájkja miatt.
12 óra 10 perckor felfüggesztették a sztrájkot a légiforgalom-irányítók – nyilatkozta a légiforgalom-irányító szolgálat (ROMATSA) alkalmazottjait tömörítő szakszervezet (ATSR) sajtószóvivője. „12 óra 10 perckor felfüggesztettük a sztrájkot, most megyünk a törvényszékre, ahol 13 óra 30 perckor kezdődik a tárgyalás” – mondta Diaconu az Agerpres szerint. A fővárosi törvényszék bírái reggel a kora délutáni órára halasztották annak a keresetnek a tárgyalását, amellyel a ROMATSA megtámadta a sztrájk törvényességét.
Răzvan Cuc közlekedésügyi miniszter a Mediafax szerint azt nyilatkozta, megállapodtak a szakszervezetekkel.
A 9 órakor elkezdődött tiltakozás miatt a bukaresti Henri Coandă nemzetközi repülőtéren több járatot is törölni kellett, a Blue Air fapados légitársaság közlése szerint a római, hamburgi és firenzei gépei nem tudnak leszállni a fővárosban, adta hírül az Agerpres. A hírügynökség szerint fennakadásokról számolt be a temesvári és a nagyszebeni reptér is.
A légikikötő operatív igazgatója, Iuliu Pop szerint a Londonból (Luton), a Tel Avivból és a Zaragozából érkező gépek, illetve a Kolozsvárról Doncasterbe, Nürnbergbe és Bázelbe tartó járatok esetében kell egy és két és fél óra közötti késésre számítani.
A ROMATSA vezetősége a bíróságtól kérte a sztrájk betiltását, arra hivatkozva, hogy a szakszervezet megsértette a munkajogi törvényt. A bukaresti törvényszék munkakonfliktusokkal foglalkozó részlegén fél kilenckor kezdődött a kereset tárgyalása, de a döntést a kora délutáni órákra halasztották.
A Légiforgalom-irányító Szolgálatok Szakszervezete (ATSR) hétfőn jelentette be, hogy meghatározatlan időre felfüggesztik a munkát, miután tárgyaltak a közlekedésügyi minisztérium képviselőivel és nem sikerült közös álláspontra jutniuk.
A szakszervezeti vezetők szerint a keddi sztrájk tarthat egy-két órát, de akár korlátlan ideig is elhúzódhatott volna, ha az újabb tárgyalási fordulóban sem jutnak egyezségre. „Készek vagyunk a párbeszédre a sztrájk elkerülése és a ROMATSA megmentése érdekében. A sztrájk felfüggesztése kizárólag a közlekedésügyi miniszteren múlik” – idézi az ASTR közleményét a Mediafax.
Mivel a sztrájktörvény nem teszi lehetővé a légiforgalom-irányítás teljes leállítását, a ROMATSA alkalmazottainak
A repülőtereken a kijelzők a járatok késését - néhány esetben törlését - mutatják. Azt, hogy mely gépek szállhatnak fel, nem a szakszervezet vagy a ROMATSA vezetősége dönti el, hanem az európai légi közlekedés biztonságáért felelős Eurocontrol, írta az MTI.
Fotó: Boda L. Gergely
Valentin Iordache, a bukaresti Henri Coandă nemzetközi repülőtér kommunikációs igazgatója azt tanácsolta az utasoknak, hogy
A szóvivő szerint egyelőre főleg késésekről van szó, a sztrájknak akkor lehet komolyabb következménye, ha két óránál tovább tart. Az ország legnagyobb repülőtere naponta mintegy 150 járatot fogad és ugyanennyit indít.
A ROMATSA dolgozói május 12-én kétórás figyelmeztető sztrájkot tartottak, az akkori munkabeszüntetés mintegy kétszáz polgári járatnál okozott késést. A mostani határozatlan idejű munkabeszüntetésről múlt héten döntött a szakszervezet, mert a figyelmeztető sztrájkot követően sem tudott megegyezni a munkáltatóval ötvenpontos követeléslistája teljesítéséről. A szakszervezeti vezetők azt állítják:
A szakszervezet a gyorsan növekvő légi forgalomra hivatkozva létszámbővítést kér, arra figyelmeztetve, hogy a légi irányítók túlterheltsége biztonsági kockázattá vált.
A korábbi élettársa által kedd este 26 késszúrással megölt 33 éves câmpinai nő annak ellenére ment el a férfi lakására, hogy korábban távoltartási parancsot kért és szerzett meg ellene.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerdán ismét egyeztetett a minisztériumi alkalmazottakat képviselő szakszervezetek képviselőivel egyeztetett a túlórákra vonatkozó megállapodás lehetőségéről.
Családon belüli erőszak és emberkereskedelem miatt majdnem 10 ezer telefonhívást intéztek az ingyenes segélyvonalra.
Emberiesség elleni bűncselekmények elkövetése miatt újfent büntetőeljárás elindítását rendelte el szerdán a legfőbb ügyészség Ion Iliescu volt államfő és Petre Roman volt miniszterelnök ellen a bányászjárás ügyében.
Január 6. és 12. között több mint 1200 bírságot rótt ki a román autópálya-rendőrség.
A Románia közigazgatási-területi átszervezéséről szóló törvénynek a következő választásoktól kellene hatályba lépnie – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szerdán.
Huszonhat késszúrással ölte meg 33 éves élettársát egy férfi Prahova megyében. A gyanúsítottat őrizetbe vették.
A bukaresti közegészségügyi igazgatóság (DSP) 4400 lejes bírságot rótt ki a fővárosi Ion Cantacuzino kórházra az ellopott amputált lábak ügye miatt a rendőrség igénylésére végzett ellenőrzések nyomán.
Fehér karszalag viselésével tiltakoznak szerdán, a román kultúra napján a CulturMedia szakszervezeti szövetség tagjai.
Következetesen tagadja Petre Roman volt miniszterelnök, hogy köze lenne az 1990. nyarán Bukarestben lezajlott, halálos áldozatokat is követelő bányászjáráshoz.
szóljon hozzá!