Több milliárd eurós fegyverbeszerzésekhez kéri a parlament jóváhagyását a védelmi minisztérium

Több milliárd eurós fegyverbeszerzésekhez kéri a parlament jóváhagyását a védelmi minisztérium

Fotó: Wikipédia

Újabb előrelépés történt a román hadsereg katonai képességeinek fejlesztése terén: a védelmi minisztérium a parlament előzetes jóváhagyását kérte légvédelmi rendszerek, lánctalpas gyalogsági harcjárművek és közepes hatótávolságú radarirányítású levegő-levegő rakéták beszerzési programjainak megindításához.

Balogh Levente

2023. március 22., 19:142023. március 22., 19:14

2023. március 22., 21:292023. március 22., 21:29

„A fegyverbeszerzési programok célja a NATO és az EU védelmi tervezési folyamatában előirányzott képességek operacionalizálása a román hadsereg 2040-ig történő átalakítására vonatkozó program célkitűzéseinek elérése érdekében. Így a beszerzési programok a hadsereg egyes haderő-kategóriáinak támogatására szolgáló katonai célú felszereléseket és fegyverrendszereket biztosítanak, annak érdekében, hogy a 21. századi képességek széles spektrumával rendelkező rugalmas haderőt hozzanak létre, az ellenállóképességet biztosító eszközökkel, mobilitással, kiterjesztett helyzetfelismeréssel és megnövelt tűzerővel” – áll a bukaresti védelmi tárca kérésében.

Légvédelmi rendszerek, harcjárművek, rakéták

Az egyik program 16 integrált SHORAD (rövid hatótávolságú) és VSHORAD (nagyon rövid hatótávolságú) légvédelmi rendszer beszerzését irányozza elő a légierő számára, valamint kilenc SHORAD fegyverrendszer és 16 VSHORAD fegyverrendszer beszerzését a szárazföldi erők számára, beleértve a logisztikai támogatást és a speciális kiképzési és kiképzési felszerelést. A beszerzési program teljes értéke 4,2 milliárd euróra becsülhető. A beszerzési program a kapcsolódó kifizetésekkel együtt két szakaszban valósul meg. Az első fázis hat SHORAD - VSHORAD integrált fegyverrendszer beszerzését irányozza elő a légierő számára, valamint hat SHORAD és hat VSHORAD rendszer beszerzését a szárazföldi erők számára. Az első szakasz 2023-ban kezdődik és 8 évig, 2030-ig tart. A második fázis 2030 után kezdődhet.

A második program 298 gyalogsági harcjármű beszerzéséből áll, alap- és attól eltérő felszereltségű változatokban is.

A program becsült összértéke 2,99 milliárd euró. A programot és a kapcsolódó kifizetéseket ezúttal is két szakaszban hajtják végre. Az első szakasz, amely 2023-ban kezdődik és 9 évig tart, 246 gyalogsági harcjármű beszerzését foglalja magában, beleértve a kiképzési szimulátorokat és a kezdeti logisztikai támogatást. Az első fázisban a beszerzési szerződések becsült értéke 2,5 milliárd euró. A második szakasz 52 harcjármű beszerzését irányozza elő, és 2031 után kezdődik. A beszerzési szerződések becsült értéke ebben a szakaszban 450 millió euró.

A harmadik tétel öt darab 155 mm-es kaliberű önjáró tüzérségi rendszer beszerzéséből áll.

korábban írtuk

Amerikai könnyű harcjárműveket és izraeli elektronikai hadviselési rendszereket vásárol Románia
Amerikai könnyű harcjárműveket és izraeli elektronikai hadviselési rendszereket vásárol Románia

Tovább bővülhet a román hadsereg amerikai gyártmányú harcjárműinek köre, miután az Egyesült Államok külügyminisztériuma jóváhagyta 95 JLTV (Joint Light Tactical Vehicles – egységes könnyű taktikai jármű) eladását Románia számára.

A lövegeket a szárazföldi erők öt zászlóalj típusú egységében fogják használni. A program teljes értékét 1,9 milliárd dollárra becsülik. A program két szakaszban valósul meg, az első, 2023-ban kezdődő és hat évig tartó szakasz három önjáró tüzérségi rendszer beszerzését foglalja magában, beleértve a lőszereket, a logisztikai támogatást és a speciális kiképzési és kiképzési felszereléseket, a szerződés becsült értéke 1,15 milliárd dollár. A 2028 után kezdődő második szakaszra két önjáró lánctalpas rendszert terveznek.

A negyedik program 186 darab AIM-120 AMRAAM közepes hatótávolságú radarirányítású levegő-levegő rakéta beszerzéséből áll, amelyeket kifejezetten a légierő F-16-os repülőgépeire szánnak. A beszerzés becsült értéke 372 millió dollár.

Galéria

Fotó: Wikipédia

Egy másik program keretében AIM-9X SIDEWINDER rövid hatótávolságú infravörös irányítású levegő-levegő rakétákat szereznek be. 299 ilyen rakétát vásárolnak, ezeket is az F-16-osok használják majd. A becsült érték 239 millió dollár. Az utóbbi két program esetében a beszerzés az Egyesült Államokkal kötött kormányközi megállapodások alapján történik, amelyeket az F-16-os repülőgépek hadrendbe állításának és a pénzügyi források függvényében, egymást követő szakaszokban hajtanak végre.

Nagyszabású fegyverbeszerzések

Mint megírtuk, a román hadsereg eszközbeszerzései nem csupán ennyiben merülnek ki. Az Egyesült Államok külügyminisztériuma múlt héten jóváhagyta 95 JLTV (Joint Light Tactical Vehicles – egységes könnyű taktikai jármű) eladását Románia számára. Románia 35 JLTV-t kért, és akár 129 járművet is vásárolhat, becslések szerint 104 millió dollár értékben.

Eközben máshonnan is bővítik a katonai kapacitás. Az izraeli Elbit Systemst hirdették ki győztesként négy, a román védelmi minisztérium által repülőgép-korszerűsítések, valamint az IAR 330-as helikopterekhez szükséges elektronikai hadviselési egységek, elektro-optikai infravörös (EOIR) rendszerek és Brightnite rendszerek szállítására kiírt pályázaton.

A bukaresti védelmi tárcánál további 40-50 fegyverzet- és eszközbeszerzési program van folyamatban.

Románia tavaly írt alá szerződést Norvégiával 32 használt F-16-os harci repülőgép megvásárlásáról: ezeket várhatóan idén és 2024 folyamán fogják leszállítani. Az F-16-os repülőrajokra átmeneti megoldásként tekintenek, az ötödik generációs F-35-ös harci repülők beszerzéséig, amelyekből az első rajt 2030 után tervezik hadrendbe állítani. A bukaresti haderő-korszerűsítési tervekben szereplő hét Patriot rakétaelhárító rendszer közül eddig négyet vásároltak meg: kettőt már átvettek, másik kettőnek az érkezése pedig az első negyedév végéig várható. A három HIMARS-típusú, nagy mozgékonyságú sorozatvető-rendszerből egy üteg már megérkezett 2021-ben, egy második átvétele folyamatban van, a harmadik a jövő évre várható.

korábban írtuk

Már hivatalos: amerikai harckocsikkal, tengeralattjárókkal erősíti haderejét Románia
Már hivatalos: amerikai harckocsikkal, tengeralattjárókkal erősíti haderejét Románia

Immár hivatalosan is megerősítették, hogy Románia az Egyesült Államoktól vásárolt Abrams harckocsikkal erősíti meg haderejét.

A román hadsereg felszerelését saját fejlesztésű eszközökkel is korszerűsítik: ezek között egy olyan, „taktikai zsebdrónról” tettek említést, amely utcai harcokban segítheti a katonákat közvetlen környezetük felderítésében. A román haditechnikai kutatóközpont egy 100 kilométeres hatósugarú, pilóta nélküli repülőgépet is kifejlesztett, most pedig annak függőleges fel- és leszállásra képes változatán dolgozik. Ezeket – jóváhagyásukat követően – rendszeresíteni akarják a hadseregben.

Emellett tárgyalásokat folytatnak a török gyártóval az ukrajnai háborúban hírnevet szerzett Bayraktar-2-es harci drónok vásárlásáról, amelyek beszerzéséhez hozzájárult már a román parlament.

Bukarest egyúttal tengeralattjárókkal is megerősíti haditengerészetét.

Románia 2017-től összterméke (GDP) 2, míg ettől az évtől GDP-je 2,5 százalékát fordítja védelmi kiadásokra, a kormány célként tűzte ki ugyanis, hogy a román fegyveres erők lépést tartsanak technikai felszereltség tekintetében a NATO-tagállamokkal. Nicolae Ciucă miniszterelnök a román hadsereg különleges műveleti erői létrehozásának 20. évfordulója alkalmából a múlt héten kijelentette: folytatni kell a hadsereg korszerűsítését, mert NATO-tagként Romániának is hozzá kell járulnia az ország történelmének legerősebb biztonsági garanciáit nyújtó katonai szövetség működtetéséhez.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. július 17., szerda

Romániában még nem rövidült le annyira a fekvőbeteg-ellátásban eltöltött átlagos idő, mint tőlünk nyugatabbra

Romániai élen jár az egy főre jutó kórházi ágyak tekintetében az Európai Unióban, bár ez nem feltétlenül az egészségügyi rendszert dicséri az Eurostat nemrég közzétett adatai szerint.

Romániában még nem rövidült le annyira a fekvőbeteg-ellátásban eltöltött átlagos idő, mint tőlünk nyugatabbra
2024. július 17., szerda

A vérvizsgálat nem igazolta tiltott szer jelenlétét, négy sofőr már vissza is kapta a jogosítványát

Az erről szóló sürgősségi kormányrendelet hatályba lépése óta négy gépkocsivezető kapta vissza a pozitív drogteszt miatt bevont jogosítványát, miután a vérvizsgálat nem igazolta tiltott szer jelenlétét a szervezetében – közölte a rendőrség illetékese.

A vérvizsgálat nem igazolta tiltott szer jelenlétét, négy sofőr már vissza is kapta a jogosítványát
2024. július 17., szerda

Többen meghaltak, sokan eszméletlen állapotban kerültek kórházba Romániában a napok óta tomboló hőség miatt

Többen meghaltak, sokan eszméletlen állapotban kerültek kórházba Romániában, miután hőgutát kaptak az ötödik napja tartó rendkívüli hőség következtében.

Többen meghaltak, sokan eszméletlen állapotban kerültek kórházba Romániában a napok óta tomboló hőség miatt
2024. július 17., szerda

Ciucă: álhír, hogy Klaus Iohannist jelölné miniszterelnöknek a liberális párt

Határozottan cáfolta Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a szenátus elnöke, hogy pártja Klaus Iohannis leköszönő államfőt jelölné miniszterelnöknek.

Ciucă: álhír, hogy Klaus Iohannist jelölné miniszterelnöknek a liberális párt
2024. július 16., kedd

Brüsszeli nyomásra testületileg lemondott az állami „szuperügynökség” vezetősége

Benyújtotta lemondását kedden a romániai állami vállalatok teljesítményét felügyelő országos ügynökség (AMEPIP) vezetősége, és új vezetőség kinevezésére kerül majd sor.

Brüsszeli nyomásra testületileg lemondott az állami „szuperügynökség” vezetősége
2024. július 16., kedd

Mit tegyünk, ha az erdőben összefutunk egy medvével? – Kisokos a hegyimentőktől

Tapasztalataik szerint az emberek többsége nem tudja, mit kell tennie, ha medvével fut össze az erdőben, ezért kisokossal rukkolt elő a Brassó megyei hegyimentő-szolgálat (Salvamont).

Mit tegyünk, ha az erdőben összefutunk egy medvével? – Kisokos a hegyimentőktől
2024. július 16., kedd

Szalmonellaveszély miatt hív vissza a forgalomból egy terméket a Kaufland

Szalmonella jelenlétének veszélye miatt visszahívja a forgalomból az Alfez Tahini elnevezésű szezámpasztát a Kaufland – jelentette be honlapján az Országos Állategészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Hatóság (ANSVSA).

Szalmonellaveszély miatt hív vissza a forgalomból egy terméket a Kaufland
2024. július 16., kedd

Egyre biztosabbnak tűnik, hogy Geoană elindul az államfői tisztségért

Egyre biztosabbnak tűnik, hogy Mircea Geoană, a NATO román főtitkár-helyettese elindul az idei román államfőválasztáson.

Egyre biztosabbnak tűnik, hogy Geoană elindul az államfői tisztségért
2024. július 16., kedd

Bőröndbe rejtett holttestet találtak az út szélén az egyik romániai megyében

Bőröndbe rejtett holttestet találtak Vaslui megyében, egy falusi út szélén.

Bőröndbe rejtett holttestet találtak az út szélén az egyik romániai megyében
2024. július 16., kedd

A vörös kánikulariasztás mellett zivatarokra is figyelmeztetnek, a Partium és Erdély is érintett

Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki kedden az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) 20 megyére és Bukarestre.

A vörös kánikulariasztás mellett zivatarokra is figyelmeztetnek, a Partium és Erdély is érintett