Erősítés. Románia várhatóan amerikai Abrams harckocsikat vásárol
Fotó: US Army
Immár hivatalosan is megerősítették, hogy Románia az Egyesült Államoktól vásárolt Abrams harckocsikkal erősíti meg haderejét. Emellett a román haditengerészet számára tengeralattjárókat és aknavadász hajókat szereznének be.
2023. március 07., 18:342023. március 07., 18:34
2023. március 07., 22:212023. március 07., 22:21
Az információt Teodor Incicaș vezérőrnagy, a védelmi tárca fegyverzetbeszerzésért felelős főosztályának vezetője erősítette meg a minisztérium heti podcastadásában a Defenseromania.ro szakportál szerint. A washingtoni és a bukaresti kormány közötti megállapodás nyomán beszerzendő harckocsikat a román hadsereg igényei szerint a legkorszerűbb technológiával szerelik fel.
A tábornok elmondta, a napokban küldik meg a bukaresti parlamentnek jóváhagyásra a lánctalpas önjáró tarackok, a lánctalpas gyalogsági harcjárművek, a rövid hatótávolságú légvédelmi rendszerek, valamint két, F-16-os vadászgépekre szerélhető rakétatípus beszerzésére vonatkozó tervezetet. Emellett a román haditengerészet számára tengeralattjárókat és aknavadász hajókat vásárolnának, ezzel párhuzamosan korszerűsítenék a Fekete-tengeri flotta rakétahordozó vízi járműveit.
Bár a pontos számot nem rögzítették, a jelenlegi rendszer szerint egy zászlóalj 54 harckocsiból áll. A tábornok szerint azért esett az amerikai harckocsira a választás, mert a szárazföldi erők főparancsnoksága úgy értékeli, ez a legalkalmasabb, a bevetések teljesítése terén egyedi képességekkel rendelkező eszköz azon dandár céljainak megvalósítására, amelyet ezzel a harckocsitípussal kívánnak megerősíteni. „Egy lecsupaszított harckocsiról beszélünk, amelynek a védelmi rendszerei megfelelőek, amit aztán olyan változatban fognak felszerelni, ahogyan mi igényeljük” – magyarázta a vezérőrnagy.
Mint ahogy az is, hogy a General Dynamics egy ideje a román partnereivel együttműködésben Bukarestben gyártja a Piranha 5-ös páncélozott szállító harcjárműveket, amelyek lövegtornyát, géppuskáit, ágyúit és aknavetőit már régebb óta Romániában gyártják olyan cégek, mint például az Elbit. Egyébként nem Románia az egyetlen volt kommunista NATO-tagállam, amely Abramseket vásárol: Lengyelország 250 felújított Abrams M1A2-est és 116 Abrams M1A1-est vásárol, összesen mintegy hatmilliárd dollár értékben.
Incicaș szerint a védelmi tárcánál további 40-50 fegyverzet- és eszközbeszerzési program van folyamatban. Ezek között megemlítette, hogy Románia tavaly írt alá szerződést Norvégiával 32 használt F-16-os harci repülőgép megvásárlásáról: ezeket várhatóan idén és 2024 folyamán fogják leszállítani. Az F-16-os repülőrajokra átmeneti megoldásként tekintenek, az ötödik generációs F-35-ös harci repülők beszerzéséig, amelyekből az első rajt 2030 után tervezik hadrendbe állítani.
A három HIMARS-típusú, nagy mozgékonyságú sorozatvető-rendszerből egy üteg már megérkezett 2021-ben, egy második átvétele folyamatban van, a harmadik a jövő évre várható – sorolta a védelmi minisztérium fegyverzetbeszerzésért felelős főosztályának vezetője. Ismertetése szerint a román hadsereg feleszerelését saját fejlesztésű eszközökkel is korszerűsítik: ezek között egy olyan, „taktikai zsebdrónról” tett említést, amely utcai harcokban segítheti a katonákat közvetlen környezetük felderítésében. A román haditechnikai kutatóközpont egy 100 kilométeres hatósugarú, pilóta nélküli repülőgépet is kifejlesztett, most pedig annak függőleges fel- és leszállásra képes változatán dolgozik. Ezeket – jóváhagyásukat követően – rendszeresíteni akarják a hadseregben.
Másfelől a bukaresti védelmi tárca hét Watchkeeper X típusú robotrepülőgép-rendszer beszerzéséről írt alá a szerződést az izraeli Elbit Systemsszel, és a napokban tárgyalásokat folytat a török gyártóval az ukrajnai háborúban hírnevet szerzett Bayraktar-2-es harci drónok vásárlásáról, amelyek beszerzéséhez hozzájárult már a román parlament – részletezte a román hadsereg fegyverzetellátási főigazgatóságának vezetője.
Románia 2017-től összterméke (GDP) 2, míg ettől az évtől GDP-je 2,5 százalékát fordítja védelmi kiadásokra, a kormány célként tűzte ki ugyanis, hogy a román fegyveres erők lépést tartsanak technikai felszereltség tekintetében a NATO-tagállamokkal. Nicolae Ciucă miniszterelnök a román hadsereg különleges műveleti erői létrehozásának 20. évfordulója alkalmából a múlt héten kijelentette: folytatni kell a hadsereg korszerűsítését, mert NATO-tagként Romániának is hozzá kell járulnia az ország történelmének legerősebb biztonsági garanciáit nyújtó katonai szövetség működtetéséhez.
Románia 32 darab használt F16-os harci repülőgép vásárlásáról írt alá szerződést Norvégiával – közölte pénteken a román védelmi minisztérium.
Az amerikai hadsereg fő harckocsitípusa
Az M1 Abrams amerikai általános (fő) harckocsi, amely az Amerikai Egyesült Államok hadseregének és Tengerészgyalogságának fő típusa. 1980-ban állították szolgálatba, három fő változatát rendszeresítették (M1, M1A1, M1A2). Névadója Creighton Abrams tábornok, aki az Egyesült Államok hadseregének vezérkari főnöke és a 37. Páncélos Ezred parancsnoka volt. Az M1 Abrams harckocsit a Chrysler Defense cég tervezte, jelenleg a General Dynamics Corporation gyártja az ohiói Limában. Az Abrams teste és tornya úgynevezett Dorchester páncélból épül fel, de ha szükséges, reaktív páncélzatot is lehet rá szerelni. Ez egy modern páncélzat, mely a speciális, keményített acélból készült üreges páncélzatban elhelyezett, döntött, rugalmasan rögzített nem-robbanó-reaktív rétegekből tevődik össze, amelyek a kumulatív páncéltörő töltetek hatásosságát 90%-kal csökkentik, így viszonylag vékony belső kompozit páncélzat is elegendő a legmodernebb rakéták és kinetikus lövedékek ellen. Az üzemanyag és a lőszer külön védett helyre került. A lőszerrekesz lemezei gyengítéseket tartalmaznak, így ha – találat vagy más ok miatt – lőszerrobbanás következik be, a személyzet sérülésének a veszélye jelentősen kisebb, mert a robbanás energiája kifelé távozhat. Az M1A1 és M1A2 (és a kísérleti M1E1) változatok fő fegyvere az M256A1 típusú 120 mm-es sima csövű ágyú. A Rheinmetall Rh 120 típusú, L/44 űrmérethosszú ágyú licencben gyártott változata. Egy Abrams ára a felszereltségtől függően 5,7-8,2 millió euró között változhat.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!