Képünk illusztráció
Fotó: László Ildikó
Több mint 82 ezer személy írta alá eddig az Agent Green környezetvédő szervezet petícióját, amelyben arra kérik a parlamentet, hogy ne legalizálja a trófeavadászatot.
2024. július 15., 15:182024. július 15., 15:18
2024. július 15., 15:202024. július 15., 15:20
A petíció kezdeményezői 100 ezer aláírás összegyűjtését tűzték ki célul, és azt akarják elérni, hogy a parlament ne szavazza meg a jogszabálytervezetet, amelyik szerintük „szabad utat adna annak, hogy évente 500 medvét vadásszanak le a trófeáért”.
illetve hogy megakadályozta a romániai barnamedve-populáció védelmére irányuló, 2018-ban elfogadott országos cselekvési terv gyakorlatba ültetését. Úgy vélik, a volt tárcavezető által a tervezetben javasolt eljárás sérti a berni egyezmény előírásait és az európai jogszabályokat. Szerintük, ha a parlament elfogadja a törvényt, az Európai Bizottság az Európai Unió Bírósága elé fogja állítani az országot, mert a medve a fokozottan védett fajok közé tartozik.
A petíció kezdeményezői szerint a környezetvédelmi minisztériumnak az ember és a medve közötti konfliktus okaival kellene foglalkoznia, nem pedig a hatásaival. „Nem tudni, hogy valójában hány medve van, és mindenféle mentességi kvóta veszélyes. A trófeavadászatot be kell tiltani. Ellenkező esetben a konfliktusok egyre nagyobb méreteket fognak ölteni, és a fajt a kihalás veszélye fogja fenyegetni, ahogyan az Európa nagy részén már megtörtént” – fogalmaztak az Agerpres szerint.
A környezetvédő szervezet leszögezte, „Romániában még soha nem mérték fel a medveállományt DNS-mintákat is alkalmazó tudományos módszerekkel”, szerintük az eddigi mérések a vadászegyesületek képviselőinek megfigyelésein alapultak.
A 2016-ban a Cioloș-kormány által megszüntetett medvevadászat ismételt engedélyezésével újra a vadászegyesületekre bíznák a medvepopulációk szabályozását. Az RMDSZ törvénytervezetét döntéshozó kamaraként rendkívüli ülésén hétfőn tárgyalja a képviselőház.
Ilie Bolojan miniszterelnök a Hivatalos Közlönyben szerdán közzétett határozataiban megszabta az öt kormányfőhelyettes feladatkörét.
Az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) megfellebbezte a ploiești-i bíróság ítéletét Elena Udrea feltételes szabadlábra helyezéséről – értesült szerdán ügyészségi forrásokból az Agerpres hírügynökség.
Csütörtökön elsőfokú hőségriasztás van érvényben 15 nyugat- és dél-romániai megyében – figyelmeztetett szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Orosz, ukrán és moldovai állampolgárokat hamis román személyazonossági okmányokhoz juttató Botoșani megyei hivatalnokok ellen indított büntetőeljárást a legfőbb ügyészség.
Oroszország szerda hajnalban újabb dróntámadást intézett a román határ közelében lévő ukrán civil infrastruktúra és folyami kikötők ellen, ezért a román légierő két F-16-os harci gépet küldött a térségbe megfigyelés alatt tartani a román légteret.
A Richter-skála szerint 3,6-os erősségű földrengés történt szerdán 7 óra 19 perckor Vrancea megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter kedden kijelentette, hogy a kormány nem készül leépítésekre az egészségügyben.
Alkotmányellenesnek nyilvánította kedden az alkotmánybíróság a volt államfőket megillető juttatásokat eltörlő törvénymódosítást – értesült hivatalos forrásokból az Agerpres. A keresetet Traian Băsescu kezdeményezte 2022-ben.
A romániai polgárok többsége szerint Románia rossz irányba halad, és az Ilie Bolojan vezette új kormány sem lesz képes jó irányba fordítani – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Keddi ülése után a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) állásfoglalást tett közzé, amely szerint a bírák és ügyészek bérezése és nyugdíjazásuk rendszere nem kiváltság, hanem a jogállásuk alapvető eleme.
2 hozzászólás