PNL: Quintus önként mondott le, Muscát a pártvezetés buktatta meg
Kisebb válságot gerjesztett a Nemzeti Liberális Pártban (PNL) az egyes vezető politikusok szekusmúltja: Mona Muscától megvonták a politikai bizalmat, Mircea Ionescu-Quintus pedig önként mondott le a tiszteletbeli elnöki tisztségről.
2006. augusztus 15., 00:002006. augusztus 15., 00:00
Heves viharokat keltett a Nemzeti Liberális Pártban (PNL), hogy az alakulat egyik emblematikus figurájának számító volt művelődési miniszter, Mona Muscã a múlt hét végén bevallotta: 1977-ben besúgói nyilatkozatot írt alá a Szekuritáténak, és külföldi egyetemistákról írt jelentéseket. A párt központi állandó bizottsága tegnap egyhangú szavazással megvonta a bizalmat a politikustól, és a PNL-ből való kizárását javasolta. A javaslatot a párt képviselőházi frakciójának vezetője, Crin Antonescu terjesztette elő, a döntést pedig úgy értékelte, hogy a PNL végre bebizonyította: jobboldali antikommunista párt. „Most már teljesen lényegtelen, hogy a Szekuritáté Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS) szerint Muscã folytatott-e politikai rendőrségi tevékenységet, vagy sem. A pártnak az is elég, hogy létezett egy nyilatkozat és egy álnév” – szögezte le a politikus, hozzátéve, zavaró, ahogy Muscã viszonyul az ügyhöz. Az érintett ugyanakkor nem kívánta kommentálni a döntést. „A liberális párt vezetése olyan döntést hoz, amilyet jónak lát. A határozatot a távollétemben hozták meg, és valószínűleg az állandó bizottság ülésére sem kapok majd meghívót, ahol a tagságomról döntenek” – nyilatkozta Muscã.
Lemondott a tiszteletbeli elnök Az egykori kommunista titkosrendőrséggel való együttműködés gyanúja miatt tegnap a liberálisok egy másik politikusa, Mircea Ionescu-Quintus (képünkön) is lemondott a párt tiszteletbeli elnöki tisztségéből. Lemondó nyilatkozatában ugyanakkor leszögezte, hogy a bíróság ítéletben mondta ki: nem működött együtt a Szekuritátéval. Varujan Vosganian, a párt szóvivője méltóságteljes gesztusnak nevezte Quintus döntését, és rámutatott, különbséget kell tenni a totalitárius rendszer áldozatai és azok között, akik kiváltságokért cserében működtek együtt a volt titkosszolgálatokkal. Constantin Ticu Dumitrescu, az átvilágítóbizottság tagja még a lemondásról szóló döntés előtt nyilatkozva elmondta, legalább 188, Quintus által aláírt jelentést talált. Ticu Dumitrescu föltette a kérdést, hogyan zárhatja ki a pártból Ludovic Orban vagy Crin Antonescu a „besúgó” Muscát mindaddig, amíg Quintus a PNL tiszteletbeli elnöke. Mona Muscã kizárása kapcsán egyébként Emil Boc, a Demokrata Párt (PD) elnöke kijelentette, amennyiben a politikust megfosztják párttagságától, a PD nem fogadja be őt, mivel ezt a liberálisokkal kötött koalíciós megállapodás nem teszi lehetővé. Valeriu Stoica, a liberálisok egykori elnöke azonban úgy vélte, a Muscã elleni eljárás csupán a párt jelenlegi vezetése azon szándékának megnyilvánulása, hogy megszabaduljanak a belső ellenzéktől..
Iliescu ellen Ticu Dumitrescu Közben Constantin Ticu Dumitrescu, CNSAS-tag is megszólalt a politikusok szekusmúltjának vizsgálata miatt kirobbant botrány kapcsán. „Ion Iliescu valóságos átok a rendszerváltás utáni Románia számára” – jelentette ki Ticu Dumitrescu, aki azzal vádolta a volt államfőt, hogy államelnökként szekusokkal vette körül magát, mandátuma ideje alatt pedig a korrupció védnöke volt. A politikusok szekusmúltjának átvilágítását elsőként szorgalmazó politikus szerint addig nem lehet igazságszolgáltatásról beszélni az országban, ameddig Iliescut nem vonják felelősségre bűnei miatt. Ticu Dumitrescu heves bírálatát a volt államfő hétvégi nyilatkozata váltotta ki, amelyben azt szorgalmazta, hogy a CNSAS-nek döntéshozatalaiban különbséget kellene tennie azon személyek között, akik anyagi előnyök fejében működtek együtt a volt titkosszolgálatokkal, és azok között, akiket együttműködésre kényszerítettek, mint Corneliu Coposu, Mircea Ionescu-Quintus vagy Alexandru Paleologu. Ticu Dumitrescu istenkáromlásnak nevezte, hogy Iliescu egy kategóriába sorolná Coposut Quintussal. Az átvilágítóbizottság tagja leszögezte: hat éve kutatja a Szekuritáté irattárát, és egyetlen jelentést sem talált, amely Coposu tollából származott volna. A CNSAS tagja ugyanakkor provokációnak nevezte Iliescu azon kijelentését is, miszerint boszorkányüldözésnek nevezte az átvilágítást, amelynek hátterében politikai érdekbefolyást sejt. Ticu Dumitrescu továbbá hangsúlyozta, hogy a Szociáldemokrata Párt (PSD) azon politikai szervezetek közé tartozik, amelyek a legszívesebben megtorpedóznák az átvilágítás menetét. A volt parasztpárti szenátor egyben Cazimir Ionescu, a CNSAS szóvivője ellen is támadást indított. Szerinte Ionescu sorozatos megnyilvánulásaival a sajtó előtt nevetségessé teszi magát és az általa képviselt intézményt is, az átvilágítótanács azonban eddig kvórum hiányában nem részesíthette megrovásban. Ticu Dumitrescu ugyanakkor nehezményezte, hogy a titkosszolgálatok még mindig akadályozzák a CNSAS kutatásait, és a jelenlegi munkakörülmények között még egy évtizedig eltarthat a szekusdossziék áttanulmányozása. Továbbá Ticu Dumitrescu szerint politikusok szekusmúltjának valós átvilágítása egyelőre blöff marad, hiszen a hozzájuk eljuttatott 29 politikus dossziéját előzőleg „kipofozták”. Krónika
Hirdetés
Hírlevél
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!
Labilis légkörre figyelmeztető előrejelzést adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdélyre, a Bánságra, a Partiumra – beleérvte Máramaros megyét is – , Olténiára, Munténia nyugati részére és a hegyvidéki területekre.
Megbocsát Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke a párt azon vezetőinek, akik múlt héten arról döntöttek: helyette a függetlenként induló bukaresti főpolgármestert, Nicușor Dant támogatják az elnökválasztáson.
Cáfolta csütörtökön a iași-i Sf. Spiridon kórház vezetősége, hogy az intézmény három alkalmazottjának – két rezidens és egy beteghordozó – halálát munkahelyi túlterheltség okozta volna.
Crin Antonescu felolvasta az újságíróknak azt a nyilatkozatot, amelyet az egykori titkosrendőrség, a Securitate felszólítására tett 1988-ban egy barátjáról. Leszögezte: nem „jelentésről”, hanem nyilatkozatról van szó, amelyet a Securitate nyomására tett.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.