Fotó: Haáz Vince
Tizenhárom százalékkal nőhetnek a pedagógusok bérei januártól – közölte az Edupedu.ro oktatási szakportál saját forrásokra hivatkozva. A portál szerint ez kevesebb, mint amennyit a kormány nyáron, a pedagógussztrájk nyomán vállalt.
2023. december 07., 12:582023. december 07., 12:58
Az oktatási portál egy, a birtokába került, a pénzügyminisztérium által kidolgozott kormányrendelet-tervezetre hivatkozik, amely értelmében a pedagógusok és az oktatási rendszerben dolgozó kisegítő személyzet alapfizetése januártól 13, augusztustól pedig további 7 százalékkal nőne a 2023. decemberében érvényes értékhez képest.
Nemrég a Szabad Tanügyi Szakszervezetek Szövetségének (FSLI) elnöke, Simion Hăncescu is arról beszélt: a szakszervezetek javaslati alapján jövőre legalább 20 százalékos béremelést kell kapniuk a pedagógusoknak.
Mint ismeretes, nyáron a pedagógusok hetekig sztrájkoltak a béremelésért, a kormány ennek nyomán elfogadta a 2023/57-es sürgősségi rendeletet, amely a tanügyi alkalmazottak bérezéséről szól.
Ennek nem az indoklásába, hanem a szövegébe került be az az előírás, miszerint 2024. január elsejétől az új közalkalmazotti törvényben előirányzott béremelés 50 százalékával növelik a fizetéseket a tanügyben.
A jogszabály a 3. paragrafus második bekezdésében előírja, hogy a jövő januártól hatályba lépő új közalkalmazotti bértörvényben a tanárok bértáblája az állami társadalombiztosítási költségvetés kiszámításakor alapul vett országos átlagbértől indul.
A 3. paragrafus harmadik bekezdése szerint a tanügyi alkalmazottak fizetését 2024. január elsejétől az akkori alapbérük és új közalkalmazotti bértörvényben előírt fizetésük különbözetének 50 százalékával emelik.
Az Edupedu.ro mindezek alapján saját számításaira hivatkozva azt állítja: a rendelet nyomán januártól nem 13, hanem 40 százalékkal kellene nőniük a pedagógusbéreknek.
Vasárnap éjszakától kedd reggelig az ország hegyvidékein érvényes elsőfokú (sárga) figyelmeztetést adott ki heves szélfúvásra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Bejelentette államfőjelöltsége „felfüggesztését” Crin Antonescu liberális politikus, felróva a kormánykoalíciót alkotó pártoknak, hogy magára hagyták.
Daniel David új oktatási miniszter reagált arra a támadássorozatra, amelyet Călin Georgescu volt államelnökjelölt indított ellene.
Decemberben 923 766 nyugdíjas részesült szociális pótlékban Romániában, 3860-nal több, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közzétett adataiból.
Több ezer brit katona vesz részt egy nagyszabású műveleten a következő hetekben Kelet-Európa területén. A hadgyakorlat jelentős része Romániában zajlik.
A bukaresti kormány nem hosszabbította meg a büntetőpont értékének korlátozását, így a közlekedési bírságokat az új minimálbér alapján fogják kiszámítani.
Az amerikai védelmi minisztérium 946 millió dolláros szerződést kötött a Raytheon Technologies (RTX) fegyvergyártó céggel, hogy további Patriot légvédelmi rendszereket szállítson Romániának – jelentette pénteken a The Defense Post.
Közvitára bocsátja januárban a középiskolai kerettanterveket az oktatási miniszter. Daniel David bejelentette, nem támogatja, hogy újabbnál újabb tantárgyakat vezessenek be az oktatásba.
A mindig hétvégére eső húsvéti és pünkösdi szabadnapokat is beleértve a romániai munkavállalóknak hét hosszú hétvégéjük lesz idén, az első négynapos minivakáció szombaton kezdődik.
2025 első két napja sok munkát adott a tűzoltóknak: 3708 sürgősségi esethez riasztották őket.
szóljon hozzá!