Fotó: Kocsis B. János
Elindította hétfőn Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter a Tiszta Romániát! kampányt, amelybe a központi és a helyi hatóságokat is bevonják.
2022. április 04., 19:312022. április 04., 19:31
A május 4-éig tartó országos kampány beharangozó sajtótájékoztatóján a tárcavezető rámutatott, a kezdeményezés ötletét önkormányzatok példájából merítették, ezt terjesztik ki országos szintre.
„Szeretnénk, ha a következő harminc napban minden romániai faluban és városban – nemcsak Erdélyben – takarítási akciókat szerveznének. Ezeknek egyrészt az a célja, hogy az illegálisan lerakott hulladékot összegyűjtsük, másrészt egy hosszú távú stratégia részeként mentalitást váltsunk” – nyilatkozta a miniszter.
„Szégyenteljes az a nemtörődömség, amellyel itt, Románia leggazdagabb önkormányzatában szembesülünk. Sajnos országszerte több ezer hasonló hely van, több ezer településen tapasztalunk ilyen magatartást, ezért nem ülhetünk tétlenül. A környezetvédelmi minisztérium jó példával jár elöl. Az alárendelt intézményeink a következő egy hónapban megtisztítják az erdőket, folyópartokat. Az önkormányzatokat pedig támogatással ösztönözzük a takarítási akciók megszervezésére” – mondta Tánczos.
– írja az Agerpres.
A sajtótájékoztatón elhangzott, hogy 2025-ig Romániának a hulladék 55 százalékát kell újrahasznosítania, jelenleg azonban a kommunális (települési) hulladékok 11 százalékát hasznosítják újra.
„Tudatosítanunk kell, hogy a nem megfelelő hulladékgazdálkodással értéket is veszítünk, az újrahasznosított hulladék pedig a gazdasági körforgásba bekerülve hasznot hozhat. Éppen ezért a kampány célja az is, hogy a szelektív hulladékgyűjtés fontosságára is felhívjuk a figyelmet. Ebben meghatározó szerepük lesz az önkormányzatoknak, hogy a helyi közösségekben népszerűsítsék és megszervezzék a különböző hulladékok – műanyag, fém, üveg, elektronikai eszközök, gumiabroncsok – szelektív begyűjtését” – hangsúlyozta a tárcavezető.
Ennek keretében szakemberek beszélnek majd a diákoknak a hulladékgazdálkodás és az újrahasznosítás szerepéről.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) törvényhozói egyszerű indítványt készülnek benyújtani Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter ellen, aki – szerintük – „nem törődik a környezet védelmével”.
A bukaresti védelmi minisztérium (MAPN) törvénytervezetet dolgozott ki, amelynek elfogadása lehetővé tenné, hogy Románia hatékonyabban védekezzen a légterét megsértő drónok ellen, és adott esetben lelője azokat – közölte hétfőn a Digi24.ro hírportál.
A megyei jogú városok az utóbbi két évben összesen 116 oktatással kapcsolatos beruházáshoz kaptak támogatást az oktatási minisztériumtól – jelentette ki hétfőn Ligia Deca.
Földrajzi közelsége miatt Románia Ukrajna újjáépítésének tökéletes logisztikai csomópontja lehetne – jelentette ki Radu Oprea gazdasági miniszter egy hétfői vállalkozói rendezvényen.
Magyarországot és Orbán Viktor magyar miniszterelnököt is belekeverné a Nemzeti Liberális Párt (PNL) a romániai választási kampányba.
A romániai polgárok többsége Nyugat-barát államfőt szeretne – derül ki egy friss felmérésből.
Ha a románok november 24-én kellő számban járulnak az urnákhoz, Marcel Ciolacut „már az első fordulóban le lehet győzni, nem csak a másodikban”, a különbség 2000-hez képest az, hogy ma már „nem Iliescu nyer” – jelentette ki George Simion.
Az idei év első nyolc hónapjában 1,186 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt importált Románia.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elnökjelöltje, Marcel Ciolacu kormányfő szombaton Slobozián kijelentette, hogy azt szeretné, ha a jelenlegi parlament közvetlenül a választások után megvitatná és elfogadná a jövő évi költségvetést.
Épségben sikerült kijutnia egy hídról lezuhant gépkocsiból egy kilenc éves kislánynak Vrancea megyében – számolt be a Hotnews.ro.
Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Piteşti-en kijelentette, hogy a bruttó hazai termék több mint 13 százalékát adó autóipar „a román gazdaság motorja”.
szóljon hozzá!