Tánczos Barna
Fotó: Facebook/Tánczos Barna
A következő napokra vonatkozó előrejelzések biztatóbbak, de a talajszárazság nem szűnik meg, és az érintett területeken a normális állapothoz való visszatérés hosszú és lassú lesz – jelentette ki a szerdai kormányülés végén Tánczos Barna. Azt is kijelentette, a radioaktivitási szint a háború kezdete óta sem Ukrajnában, sem Romániában nem emelkedett, és alaptalan az aggodalom a zaporizzsjai atomerőműnél mért értékek miatt.
2022. augusztus 10., 16:192022. augusztus 10., 16:19
A környezetvédelmi miniszter elmondta, hogy az aszály jelentős terméskárokat okozott, és a továbbiakban sem várható a nyár folyamán számottevő csapadék. „Reméljük, hogy a következő mezőgazdasági évre való felkészülést segítik az augusztus végi és szeptember eleji esőzések” – jelentette ki.
A közlemény szerint 154 500 hektár búzát és tritikálét, 22 598 hektár árpát, zabot és rozst, 25 000 hektár repcét, 49 910 hektár kukoricát, 3 141 hektár szóját, 702 hektár borsót, 20 054 hektár napraforgót, 3952 hektár takarmánynövényt és 4427 hektár más növényt érintett a szárazság.
Eddig a következő megyékből jelentettek aszálykárokat: Arad, Bákó, Bihar, Botoşani, Brassó, Brăila, Buzău, Călăraşi, Dâmboviţa, Konstanca, Galac, Giurgiu, Fehér, Hunyad, Ialomiţa, Iaşi, Ilfov, Máramaros, Neamţ, Olt, Prahova, Szatmár, Szilágy, Suceava, Teleorman, Tulcea, Temes, Vaslui, Vâlcea és Vrancea.
A szerdai kormányülés végén a környezetvédelmi miniszter
„Az elmúlt napokban sok ellentmondásos információ látott napvilágot a zaporizzsjai erőműben kialakult helyzetről. Elég hosszú telefonbeszélgetést folytattam az ukrán környezetvédelmi miniszterrel, és Ruszlan Strilets úr ismét hangsúlyozta, hogy Ukrajnában a sugárzásellenőrző rendszer működik. Az európai államok adományai nyomán fejlesztették ki és egészítették ki új sugárzásmérő egységekkel. Ez egy olyan rendszer, amely napi mérési adatokat jelent, és elküldi azokat a Nemzetközi Atomenergia Ügynökségnek, ahogy mi is tesszük” – fejtette ki Tánczos Barna.
A napi szinten mért és a Nemzetközi Atomenergia Ügynökségnek továbbított adatok a miniszter szerint nem adnak okot aggodalomra.
„Akár óránként is végeztünk méréseket azokban az időszakokban, amikor Ukrajna potenciális nukleáris tevékenységről vagy az atomerőművekkel kapcsolatos potenciális problémákról számolt be. Az adatok azt igazolták, hogy a radioaktivitás szintje a háborús időszakban sem Ukrajnában, sem Romániában nem emelkedett” – nyomatékosította a miniszter.
Az elmúlt hét végén bombatámadás érte a Zaporizzsja régióbeli Energodar városban található atomerőművet, amely némi kárt szenvedett, de a kritikus infrastruktúra sértetlen maradt.
Oroszország és Ukrajna kölcsönösen egymást okolja a támadásokért. Az állítások független ellenőrzése nem lehetséges – közölte az Agerpres hírügynökség.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a talajszárazság már az egész ország területére kiterjedt, és a Duna mentén már öntözni sem lehet a folyam alacsony vízszintje miatt.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
szóljon hozzá!