Fotó: Haáz Vince
Romániában nincs kidolgozva rendszer a környezetszennyezés megadóztatására, és olyan intézkedéscsomagra van szükség, ami eltérően kezeli azokat a polgárokat, akik valóban nem engedhetnek meg maguknak új autót, és azokat, akik több mint 15 éves, de 15-20 ezer eurós gépkocsit vezetnek – mondta csütörtöki sajtótájékoztatóján Tánczos Barna.
2021. július 22., 17:242021. július 22., 17:24
A környezetvédelmi miniszter kifejtette, a legtöbb uniós tagállam megadózza a környezetszennyezést, és elveszi az emberek kedvét a környezetkárosító autók megvásárlásától, Romániában viszont nincs ilyen rendszer, így az ország az idős autók felvevő piaca lett.
Tánczos szerint ezt bizonyítja a korábban bevezetett környezetszennyezési adó példája is, amelyet a jogi hiányosságai miatt végül törölni kellett.
A miniszter úgy vélekedett, olyan intézkedéscsomag kidolgozására van szükség, amely tekintettel van a nehéz anyagi körülmények között élő polgárokra, ugyanakkor elveszi az emberek kedvét a 15 évnél idősebb, 3 literes dízelmotorral felszerelt gépkocsik birtoklásától. Ezek az autók „nagyon jól néznek ki az utakon, státuszt kölcsönöznek tulajdonosuknak, de nagyon szennyeznek” – fogalmazott Tánczos.
– tette hozzá.
A gépjármű-bejegyzési és jogosítvány-kibocsátó hivatal szerint a román állampolgárok 2021 első felében a következő márkákat részesítették előnyben a használt autók vásárlásakor: Volkswagen (48 965 darab), BMW (19 558 darab), Audi (19 487 darab), Ford (14 037 darab) és Opel (13 204 darab).
Az új autók esetében az első öt eladott márka listája a következő: Dacia (10 387 darab), Skoda (4302), Ford (3803), Toyota (3744) és Volkswagen (3489) – írja az Agerpres.
Eltérő adót vezetne be az idősebb járművekre a környezetvédelmi miniszter. Erről a hétfői sajtótájékoztatóján beszélt Tánczos Barna.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
szóljon hozzá!