Nem csak a természetre nézve káros, de a gyerekekre és idősekre is veszélyt jelent a tarlóégetés
Fotó: Pinti Attila
„Évek óta harcot vívunk a tarlóégetők ellen. Vannak helyek, ahol a tiltás és a Környezetvédelmi Őrség fokozott ellenőrzései ellenére bevett gyakorlattá vált a növényzet illegális égetése. Ezért döntöttünk úgy, hogy növeljük a büntetési tételeket” – tájékoztatott Tánczos Barna környezetvédelmi, vízügyi és erdészeti miniszter.
2022. március 17., 12:312022. március 17., 12:31
2022. március 17., 12:572022. március 17., 12:57
Az RMDSZ-es miniszter közlése szerint aláírta azt a sürgősségi kormányrendelet-tervezetet, amely 7 500 lejtől akár 15 ezer lejig terjedő pénzbírságot szab ki a tarlóégetőkre a magánszemélyek esetében. A jogi személyeknél pedig 50 ezer lejtől 100 ezer lejig fog terjedni a bírság mértéke. A jogszabálytervezetbe bekerült a tőzeglápokon, vizes élőhelyeken való égetés szigorú tiltása is.
Az Országos Katasztrófavédelmi Felügyelőség legfrissebb jelentése szerint
– áll az RMDSZ közleményében. Máramaros megyében egy idős asszony sérült meg a növényzet égetése miatti tűzben, Arad megyében pedig egy többszáz éves templom vált a lángok martalékává. Maros megyében a Környezetvédelmi Őrség is vizsgálatot indított, miután a tarlóégetés következtében kigyulladt egy roncsautótelep.
Fotó: Pinti Attila
Több kutatás is rámutatott, hogy a tavaszi és őszi időszakban az érzékenyebb célcsoportok, gyerekek és idősek nagyobb számban jelentkeznek hasonló tünetekkel az egészségügyi intézményekhez. Az égetés ugyanakkor felborítja a talaj ökoszisztémáját, tönkreteszi a talaj élővilágát és károsítja a termőképességét is” – magyarázta a szigorítás szükségességét Tánczos Barna. A sürgősségi kormányrendeletet várhatóan a következő hetekben fogadja el a kormány.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!