Nem csak az elítélteknek nehéz a börtönélet
Fotó: Obiectiv SM
Országszerte japán sztrájkot hirdettek pénteken a börtönőrök, ezzel tiltakozva a személyzethiány és a rossz munkakörülmények miatt – tájékoztat az Agerpres
2018. augusztus 10., 13:132018. augusztus 10., 13:13
Szamosújváron a büntetés-végrehajtási intézet mintegy 200 alkalmazottja viselt fehér szalagot. Ovidiu Bota szakszervezeti bizalmi elégedetlenségét fejezte ki amiatt, hogy jóllehet Tudorel Toader igazságügyi miniszter a munkakörülmények javítását ígérte,
Elmondása szerint a szamosújvári egységben 620 munkahely van, de a valóságban csak 480-an dolgoznak.
A vaslui-i börtönben Dan Gheţeu szakszervezeti bizalmi arról számolt be, hogy a miniszteri ígéretek ellenére az alkalmazottaknak 14.000 túlórát nem fizettek ki.
Botoşani-ban 170-en léptek japán sztrájkba. A szakszervezet nyilvántartása szerint itt 6.000 túlóra bérével adós a minisztérium az alkalmazottaknak.
Az Országos Börtönigazgatóság Szakszervezeti Szövetségének (FSANP) csütörtöki közleményében közölte, hogy tagjai péntektől japán sztrájkot hirdetnek tiltakozásul a „hatóságok érdektelensége miatt”
- írja a dokumentumban.
A szakszervezet követeléslistáján egyebek mellett szerepel a jobb munkakörülmények kialakítása és az összes túlóra kifizetése, visszamenőleg is.
A FSANP szerint az igazságügyi miniszter ezelőtt egy évvel a munkakörülmények javítását ígérte és azt mondta, hogy kidolgoznak egy több évre szóló beruházási tervet a helyzet javítására, azóta azonban az erre a célra fordítható költségvetés a felére csökkent.
„Az igazságügyi miniszter fél évvel ezelőtt ezek kifizetésére is ígéretet tett, de nem tartotta be a szavát” – jelzi a közlemény.
A FSANP kifogásolja továbbá a vezetők kinevezésekor gyakorlattá vált „vazallusi módszert”, kéri a „bérdiszkrimináció” megszüntetését, valamint azt, hogy a készülő statútum kidolgozásakor vegyék figyelembe a szakszervezetek javaslatait.
– írja a közlemény.
Amennyiben a hatóságok nem veszik figyelembe követeléseiket, a FSANP életbe lépteti a kidolgozott tiltakozási programot. Eszerint augusztus 27-e és szeptember 27-e között 50-100 egyenruhás alkalmazott sztrájkőrséget áll a börtönök előtt, szeptember 1-je és 10-e között bűnügyi feljelentéseket tesznek az összes szakszervezet nevében, október 3-án utcai tüntetést és felvonulást tartanak Bukarestben az Országos Börtönigazgatóság és az Igazságügyi Minisztérium előtt, ezt követően pedig nem állnak munkába egyetlen olyan intézményben sem, ahol nincs elég alkalmazott a munka biztonságos elvégzéséhez.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!