Fotó: Gov.ro
Szolidaritási adót tervez kivetni a román kormány az energiaipari társaságokra, amelyek a nyereségük után fogják befizetni az állami költségvetésbe az új illetéket.
2022. augusztus 30., 15:092022. augusztus 30., 15:09
2022. augusztus 30., 18:422022. augusztus 30., 18:42
Az energiacégek megadózását érdekes módon Mihai Tudose, a román Szociáldemokrata Párt (PSD) alelnöke jelentette be keddi sajtótájékoztatóján, holott a politikus nem tagja a balliberális kormánynak. Az európai parlamenti képviselő szerint a Nicolae Ciucă vezette kabinet legkésőbb szerdán készül elfogadni a romániai energiapiac szabályozására hivatott rendelettervezetet, amely szeptember elsejétől lépne hatályba. Pártja országos választmányának ülését követően Tudose közölte,
„Kissé bonyolult a referenciaár kisázmításának a módja, de a kormányzati illetékes kollégák majd elmagyarázzák Önöknek” – jelentette ki a 2017-ben hét hónap erejéig kormányfői teendőket ellátó PSD-s politikus. Tudose szerint az energia értékesítése nyomán a referenciaárat meghaladó összeg egy szolidaritási alapba, a pénzügyminisztérium egyik bankszámlájára kerül, és a kormány innen fogja állni a végfogyasztóknak megítélt árkompenzációt.
Ciucă: tisztázni kell az energiahordozók árának kiszámítási módját
Még dolgozik a kormány az új energiaügyi intézkedéseket tartalmazó jogszabály tervezetén – jelentette ki kedden Nicolae Ciucă miniszterelnök, hangsúlyozva, a villamos energia és a földgáz árának korlátozásáról szóló 2022/27-es sürgősségi rendeletbe foglalt tarifák nem fognak változni. Konstancai sajtótájékoztatóján a kormányfő rámutatott, bár szeptember 1-jére ígérték az energiapiacot szabályozó új sürgősségi kormányrendelet tervezetét, nagyon pontosan tisztázni kell a villamos energia és a gáz árának kiszámítási módját, a mechanizmus nem egyszerű, ezért inkább csúsznak egy napot a jogszabállyal, mintsem hogy a sietség miatt olyan rendeletet fogadjanak el, amellyel nem érik el a kívánt hatást. A miniszterelnök közölte, a jogszabálytervezetbe foglalt intézkedések egyik legfőbb célja a lakosság védelme, ezért nem módosulnak a jelenleg hatályban lévő 27-es számú kormányrendeletben előírt tarifák. Hozzátette, további cél az élelmiszeripar és a gazdaság hajtóerejét képező kis- és középvállalkozások védelme, illetve a beruházások fenntartása. Nicolae Ciucă közölte azt is, hogy szerdán ismertetik a kormánynak az idei télre vonatkozó stratégiáját.
Mihai Tudose ismételten bírálta Virgil Popescu energiaügyi minisztert, akit az ágazatban tapasztalható káosz „első számú” felelősének nevezett, akit ezért szerinte a miniszterelnöknek menesztenie kellett volna tisztségéből. A politikus egyúttal hevesen kifakadt az energiapiacon tevékenykedő közvetítő cégek ellen, amelyek a szolgáltatóknak adják tovább a termelő vállalatoktól felvásárolt energiahordozót. „Jelenleg ezek a cégek jelentős profitra tesznek szert egyszerű papírtologatás nyomán, holott egyikőjüket sem látták vödörnyi villanyárammal a kezükben szaladgálni a mezőn az ügyfél után. Ez az államnak sok pénzébe kerül, de vissza fogjuk szerezni a tisztességtelenül szerzett nyereséget a szolidaritási adónak köszönhetően. Elvégre szolidárisnak kell lennünk a román néppel és a gazdasággal” – bocsátkozott eszmefuttatásba a román szociáldemokraták alelnöke.
Kelemen Hunor még tavaly kezdeményezte, hogy egy hasonló illetéket azoknak a vállalatoknak kellene befizetniük – függetlenül attól, hogy mely ágaztaban tevékenykednek –, amelyek 100 millió eurónál magasabb éves forgalmat bonyolítanak le. A szolidaritási adóból azonban semmi nem lett.
Egy héttel ezelőtt ugyanakkor éppen a PSD által rengeteget bírált Virgil Popescu energiaügyi miniszter harangozta be, hogy extraprofitadót vethet ki a bukaresti kormány az energetikai ágazatban érdekelt cégekre. A tárcavezető akkor azt mondta, az extraprofitadót a termelőkre, beszállítókra és a közvetítőkre egyaránt tervezik, hiszen mindannyian haszonélvezői annak, hogy az elmúlt időszakban drasztikusan megugrottak az árak az energiapiacon. A miniszter kitérő választ adott arra a kérdésre, hogy az energiaellátási láncok szereplőinek többletadóztatása hatályba lépne-e már szeptember elsejétől. Popescu szerint az adókat nem az energiaügyi tárca, hanem a pénzügyminisztérium és az Országos Energia-szabályozási Ügynökség (ANRE) szabja meg.
Az energiaár-robbanás haszonélvezőinek többletadóval való sújtását fontolgatja a bukaresti kormány, pontosabb részleteket azonban csak a koalíció asztalán levő törvénytervezet nyilvánosságra hozatalát követően fogunk tudni.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!