Képünk illusztráció
Fotó: Facebook/ Chimcomplex S.A. Borzesti
Az energiaár-robbanás haszonélvezőinek többletadóval való sújtását fontolgatja a bukaresti kormány, pontosabb részleteket azonban csak a koalíció asztalán levő törvénytervezet nyilvánosságra hozatalát követően fogunk tudni. A bukaresti ígéretek szerint annyi biztos, hogy telnek a gáztározók, marad az árkompenzáció, így szerintük a romániai lakosság nem fogja megsínyleni a közelgő telet.
2022. augusztus 24., 17:032022. augusztus 24., 17:03
2022. augusztus 24., 18:032022. augusztus 24., 18:03
Extraprofitadót vethet ki a bukaresti kormány az energetikai ágazatban érdekelt cégekre – lebegtette meg tegnapi sajtótájékoztatóján Virgil Popescu energiaügyi miniszter. Mint mondta,
hiszen mindannyian haszonélvezői annak, hogy az elmúlt időszakban drasztikusan megugrottak az árak az energiapiacon.
„Az én véleményem az, hogy egy közvetítőnek a villanyáram és a földgáz piacán nem szabadna néhány százaléknál többet keresnie, hiszen csak veszi és adja tovább” – fogalmazott a szaktárcavezető. Ami pedig az extraprofitadót illeti, így érvelt: „mindenkit megadóztatunk, amikor túl nagy jövedelmet ér el. Az energiapiac is nagy profitot generál”.
A miniszter kitérő választ adott arra a kérdésre, hogy az energiaellátási láncok szereplőinek többletadóztatása hatályba lépne-e már szeptember elsejétől.
Arra a kérdésre, hogy miért nem emelték meg már korábban az energiaellátási láncok szereplőire kirótt adót, annak ellenére, hogy ezt a Szociáldemokrata Párt (PSD) már az év elején javasolta, a liberális párti Virgil Popescu kijelentette: a Nemzeti Liberális Párt (PNL) mindig is támogatta ezt az intézkedést, de vélhetően az év első felében „nem lehetett gyakorlatba ültetni”.
Egyúttal ismételten arról biztosította a lakosságot, hogy március 31-éig marad az energiaár-kompenzáció, a polgároknak nem kell aggódniuk a téli energiaszámlák miatt. Jelezte egyúttal, hogy a kormány már idén ősszel kidolgozza azt az eljárást, amellyel megóvja lakosságot az energiadrágulástól a március 31. utáni időszakban is. A koalícióban még vita tárgyát képező energetikai törvénytervezet kapcsán azonban nem kívánt részleteket elárulni, mint mondta, az a megállapodás született, csak azt követően hozzák nyilvánosságra, hogy sikerült véglegesíteniük a jogszabályjavaslatot.
„Bármekkora is lesz az összeg, ki fogjuk fizetni” – szögezte le Virgil Popescu.
Közben a tegnapi kormányülés elején Nicolae Ciucă kormányfő büszkén újságolta el, hogy elérte a 70 százalékot a romániai gáztárolók feltöltöttsége. Rámutatott, folyamatosan töltik fel a gáztárolókat, ezek telítettsége elérte a 70 százalékot, ami azt jelenti, hogy nem lesz probléma a gázellátással a következő időszakban.
– idézte az Agerpres a nyilatkozatot. Virgil Popescu energiaügyi miniszter a kormányülésen hasonlóképpen hangsúlyozta, Románia sokkal gyorsabban halad, mint ahogy azt az uniós ütemterv előírja, e szerint ugyanis szeptember 1-jéig 57 százalékban kellett volna feltölteni a gáztárolókat, az ország azonban már 70 százaléknál jár, és várhatóan még szeptemberben eléri a 80 százalékos célt, amelyet novemberre tűzött ki az EU.
A tárcavezető emlékeztetett, hogy a hét elején elküldte a miniszterelnök által a tervezett energiaügyi beruházásokról kért jelentést, ugyanakkor megjegyezte, hogy zajlik az országos helyreállítási terv (PNRR) keretében benyújtott projektek elemzése.
Elérte a 70 százalékot a romániai gáztárolók töltöttsége – jelentette ki a miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
szóljon hozzá!