Képünk illusztráció
Fotó: Facebook/ Chimcomplex S.A. Borzesti
Az energiaár-robbanás haszonélvezőinek többletadóval való sújtását fontolgatja a bukaresti kormány, pontosabb részleteket azonban csak a koalíció asztalán levő törvénytervezet nyilvánosságra hozatalát követően fogunk tudni. A bukaresti ígéretek szerint annyi biztos, hogy telnek a gáztározók, marad az árkompenzáció, így szerintük a romániai lakosság nem fogja megsínyleni a közelgő telet.
2022. augusztus 24., 17:032022. augusztus 24., 17:03
2022. augusztus 24., 18:032022. augusztus 24., 18:03
Extraprofitadót vethet ki a bukaresti kormány az energetikai ágazatban érdekelt cégekre – lebegtette meg tegnapi sajtótájékoztatóján Virgil Popescu energiaügyi miniszter. Mint mondta,
hiszen mindannyian haszonélvezői annak, hogy az elmúlt időszakban drasztikusan megugrottak az árak az energiapiacon.
„Az én véleményem az, hogy egy közvetítőnek a villanyáram és a földgáz piacán nem szabadna néhány százaléknál többet keresnie, hiszen csak veszi és adja tovább” – fogalmazott a szaktárcavezető. Ami pedig az extraprofitadót illeti, így érvelt: „mindenkit megadóztatunk, amikor túl nagy jövedelmet ér el. Az energiapiac is nagy profitot generál”.
A miniszter kitérő választ adott arra a kérdésre, hogy az energiaellátási láncok szereplőinek többletadóztatása hatályba lépne-e már szeptember elsejétől.
Arra a kérdésre, hogy miért nem emelték meg már korábban az energiaellátási láncok szereplőire kirótt adót, annak ellenére, hogy ezt a Szociáldemokrata Párt (PSD) már az év elején javasolta, a liberális párti Virgil Popescu kijelentette: a Nemzeti Liberális Párt (PNL) mindig is támogatta ezt az intézkedést, de vélhetően az év első felében „nem lehetett gyakorlatba ültetni”.
Egyúttal ismételten arról biztosította a lakosságot, hogy március 31-éig marad az energiaár-kompenzáció, a polgároknak nem kell aggódniuk a téli energiaszámlák miatt. Jelezte egyúttal, hogy a kormány már idén ősszel kidolgozza azt az eljárást, amellyel megóvja lakosságot az energiadrágulástól a március 31. utáni időszakban is. A koalícióban még vita tárgyát képező energetikai törvénytervezet kapcsán azonban nem kívánt részleteket elárulni, mint mondta, az a megállapodás született, csak azt követően hozzák nyilvánosságra, hogy sikerült véglegesíteniük a jogszabályjavaslatot.
„Bármekkora is lesz az összeg, ki fogjuk fizetni” – szögezte le Virgil Popescu.
Közben a tegnapi kormányülés elején Nicolae Ciucă kormányfő büszkén újságolta el, hogy elérte a 70 százalékot a romániai gáztárolók feltöltöttsége. Rámutatott, folyamatosan töltik fel a gáztárolókat, ezek telítettsége elérte a 70 százalékot, ami azt jelenti, hogy nem lesz probléma a gázellátással a következő időszakban.
– idézte az Agerpres a nyilatkozatot. Virgil Popescu energiaügyi miniszter a kormányülésen hasonlóképpen hangsúlyozta, Románia sokkal gyorsabban halad, mint ahogy azt az uniós ütemterv előírja, e szerint ugyanis szeptember 1-jéig 57 százalékban kellett volna feltölteni a gáztárolókat, az ország azonban már 70 százaléknál jár, és várhatóan még szeptemberben eléri a 80 százalékos célt, amelyet novemberre tűzött ki az EU.
A tárcavezető emlékeztetett, hogy a hét elején elküldte a miniszterelnök által a tervezett energiaügyi beruházásokról kért jelentést, ugyanakkor megjegyezte, hogy zajlik az országos helyreállítási terv (PNRR) keretében benyújtott projektek elemzése.
Elérte a 70 százalékot a romániai gáztárolók töltöttsége – jelentette ki a miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
szóljon hozzá!