Bejelentkezett. Kelemen Hunor szívesen látná, ha az RMDSZ kormányra lépne
Fotó: Kelemen Hunor Facebook-oldala
Ha a feltételek adottak lesznek, az RMDSZ kormányra szeretne kerülni a parlamenti választások után – jelentette ki Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke és államfőjelöltje szerda este.
2024. szeptember 19., 11:572024. szeptember 19., 11:57
2024. szeptember 19., 12:182024. szeptember 19., 12:18
A TVR Infonak nyilatkozva a szövetségi elnök elmondta, hogy az RMDSZ részvétele a kormányban a választások utáni politikai erőviszonyokon is múlik.
– magyarázta.
Kifejtette, hogy 2025-től nehéz évek következnek, 2026-tól a költségvetési hiány megközelíti majd a 8 százalékot, és a strukturális deficit is nőni fog. Emlékeztetett arra, hogy az import táplálja a fogyasztást, az államadósság mára közel 53 százalékra nőtt, és nagyon drágák a külföldi hitelek. A várható nehézségek azonban nem jelentik azt, hogy az RMDSZ bizonyos feltételek mellett ne szeretne kormányra kerülni - jelentette ki, hozzátéve, hogy várhatóan a választások után is koalíciós kormány alakul majd.
– jegyezte meg.
Kelemen Hunor az Agerpres szerint elmondta: jó lenne, ha a választások után a két jelenlegi kormánypárt – a Szociáldemokrata Párt (PSD) vagy a Nemzeti Liberális Párt (PNL) – egyike ellenzékbe kerülne, különben 2028-ban az AUR és Diana Şoşoacă pártja jelentik majd az alternatívát, mivel a Mentsétek meg Romániát Szövetségnek (USR) és az RMDSZ-nek nincs növekedési potenciálja.
Kelemen arról a törvénytervezetről is beszélt, amely lehetővé teszi az államfő indulását a parlamenti választásokon.
Szerinte ezzel
Az RMDSZ elnöke elmondta, a PNL szerinte számíthat a koalíciós társ PSD-re a jogszabályjavaslat szavazásra bocsátásakor.
„Többségük van, ők fogják megoldani a problémát Iohannis számára, tehát ez nem a mi ügyünk” – fogalmazott a politikus, emlékeztetve arra, hogy korábban egy hasonló törvénymódosítás lehetővé tette Ion Iliescu felkerülését a szenátusi jelöltlistákra.
Kelemen kifejtette, hogy
Az más kérdés – tette hozzá –, hogy így egyetlen személy kedvéért módosítanak törvényt, de azt majd a választók fogják eldönteni, hogyan értékelik ezt a lépést.
Úgy vélekedett, hogy a törvénytervezet benyújtásával a liberálisok a Klaus Iohannisszal szembeni adósságukat törlesztik, mert az államfő kormányra segítette és kormányon tartotta őket.
„Hogy ez jó stratégia-e vagy sem a PNL számára, nem akarom kommentálni, ez az ő dolguk, de ahogy Iohannis a hátán cipelte őket évekig, most Ciucán a sor, hogy a hátán cipelje Klaus Iohannist” – jelentette ki az RMDSZ elnöke.
Megjegyezte, hogy szerinte
Mint arról beszámoltunk, a PNL parlamenti frakcióinak két tagja, Daniel Fenechiu és Gabriel Andronache szerdán törvénytervezetet nyújtott be arról, hogy Románia elnöke a mandátuma utolsó három hónapjában független jelöltként indulhat valamely párt, politikai szövetség vagy választási szövetség listáján a parlamenti választásokon.
A 2025-ös elnökválasztás második fordulójában is fontos, hogy a választók a bélyegzőt megfelelőképpen helyezzék el a szavazólapon, hogy a szavazat érvényes legyen.
A Romániai Zsidó Közösségek Szövetsége (FCER) pénteken állásfoglalást tett közzé az elnökválasztás második fordulójával kapcsolatban.
Videókapcsolatot létesítve beszélgetett egymással pénteken Emmanuel Macron francia elnök Nicuşor Dan bukaresti főpolgármesterrel, akit támogatásáról biztosított a vasárnapi romániai államfőválasztáson.
Hamisak a választási csalásokról szóló híresztelések – figyelmeztetett pénteki közleményében a román belügyminisztérium. A bukaresti külügy és a kormány is hamis információk terjedésére hívja fel a figyelmet.
George Simion, a szélsőséges és magyarellenes Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltje „nagyívű győzelemről” beszélt a Donald Trump volt tanácsadójának, Steve Bannonnak adott interjúban.
A szélsőjobboldali Fiatal Emberek Pártjának (POT) elnöke, Anamaria Gavrilă pénteken felszólította Nicușor Dan független elnökjelöltet, hogy közölje: szenved-e valamilyen mentális zavarban.
A Romgaz román állami földgázvállalat bírósági keresetet nyújtott be, amelyben a Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet romániai fiókintézménye, a Greenpeace CEE (Central Eastern Europe) Alapítvány feloszlatását kéri.
A választási részvétel lesz a döntő tényező az elnökválasztás második fordulójában – vallja Remus Ștefureac, az INSCOP közvélemény-kutató intézet igazgatója.
A jövendőbeli kormány megalakulhat széles többséggel, de meghatározott időre lehetne szó technokrata kormányról is – jelentette ki Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, hangsúlyozva azonban, hogy pártja nem venne részt egy kisebbségi kormányban.
Nicușor Dan, Bukarest függetlenként induló főpolgármestere minimális, hibahatáron belüli eredménnyel vezet George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje előtt.
szóljon hozzá!