Bejelentkezett. Kelemen Hunor szívesen látná, ha az RMDSZ kormányra lépne
Fotó: Kelemen Hunor Facebook-oldala
Ha a feltételek adottak lesznek, az RMDSZ kormányra szeretne kerülni a parlamenti választások után – jelentette ki Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke és államfőjelöltje szerda este.
2024. szeptember 19., 11:572024. szeptember 19., 11:57
2024. szeptember 19., 12:182024. szeptember 19., 12:18
A TVR Infonak nyilatkozva a szövetségi elnök elmondta, hogy az RMDSZ részvétele a kormányban a választások utáni politikai erőviszonyokon is múlik.
– magyarázta.
Kifejtette, hogy 2025-től nehéz évek következnek, 2026-tól a költségvetési hiány megközelíti majd a 8 százalékot, és a strukturális deficit is nőni fog. Emlékeztetett arra, hogy az import táplálja a fogyasztást, az államadósság mára közel 53 százalékra nőtt, és nagyon drágák a külföldi hitelek. A várható nehézségek azonban nem jelentik azt, hogy az RMDSZ bizonyos feltételek mellett ne szeretne kormányra kerülni - jelentette ki, hozzátéve, hogy várhatóan a választások után is koalíciós kormány alakul majd.
– jegyezte meg.
Kelemen Hunor az Agerpres szerint elmondta: jó lenne, ha a választások után a két jelenlegi kormánypárt – a Szociáldemokrata Párt (PSD) vagy a Nemzeti Liberális Párt (PNL) – egyike ellenzékbe kerülne, különben 2028-ban az AUR és Diana Şoşoacă pártja jelentik majd az alternatívát, mivel a Mentsétek meg Romániát Szövetségnek (USR) és az RMDSZ-nek nincs növekedési potenciálja.
Kelemen arról a törvénytervezetről is beszélt, amely lehetővé teszi az államfő indulását a parlamenti választásokon.
Szerinte ezzel
Az RMDSZ elnöke elmondta, a PNL szerinte számíthat a koalíciós társ PSD-re a jogszabályjavaslat szavazásra bocsátásakor.
„Többségük van, ők fogják megoldani a problémát Iohannis számára, tehát ez nem a mi ügyünk” – fogalmazott a politikus, emlékeztetve arra, hogy korábban egy hasonló törvénymódosítás lehetővé tette Ion Iliescu felkerülését a szenátusi jelöltlistákra.
Kelemen kifejtette, hogy
Az más kérdés – tette hozzá –, hogy így egyetlen személy kedvéért módosítanak törvényt, de azt majd a választók fogják eldönteni, hogyan értékelik ezt a lépést.
Úgy vélekedett, hogy a törvénytervezet benyújtásával a liberálisok a Klaus Iohannisszal szembeni adósságukat törlesztik, mert az államfő kormányra segítette és kormányon tartotta őket.
„Hogy ez jó stratégia-e vagy sem a PNL számára, nem akarom kommentálni, ez az ő dolguk, de ahogy Iohannis a hátán cipelte őket évekig, most Ciucán a sor, hogy a hátán cipelje Klaus Iohannist” – jelentette ki az RMDSZ elnöke.
Megjegyezte, hogy szerinte
Mint arról beszámoltunk, a PNL parlamenti frakcióinak két tagja, Daniel Fenechiu és Gabriel Andronache szerdán törvénytervezetet nyújtott be arról, hogy Románia elnöke a mandátuma utolsó három hónapjában független jelöltként indulhat valamely párt, politikai szövetség vagy választási szövetség listáján a parlamenti választásokon.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
Az alkotmánybíróság szerint az antiszemitizmus elleni küzdelemről és a legionárius szervezetek betiltásáról szóló törvény világos és kiszámítható.
Több mint 4,5 millió lejes – 950 000 eurós – vezetői juttatást kellett volna kapnia idén Marius Grăjdannak, az állam protokollingatlanokat kezelő protokollalap (RA-APPS) vezérigazgatójának a 2024-es, hivatalosan jóváhagyott mérleg szerint.
Nem gyengített Románia légvédelmén az, hogy tavaly Ukrajnának adományozta a Patriot rendszerét – nyilatkozta csütörtökön Oana Țoiu külügyminiszter.
A Prahova megyei törvényszék csütörtökön jogerősen Elena Udrea volt turisztikai miniszter feltételes szabadlábra helyezéséről döntött.
szóljon hozzá!