Fotó: Gov.ro
Ludovic Orban kormányfő szerint a hatóságok kilátásba helyezték, hogy szeptember 14-én online formában kezdődjék meg a tanítás, és csak októberben térjenek vissza a diákok és a pedagógusok az iskolába. A miniszterelnök hozzátette, még nem született döntés az ügyben.
2020. szeptember 04., 16:562020. szeptember 04., 16:56
2020. szeptember 04., 17:122020. szeptember 04., 17:12
Orban pénteken közölte, történtek egyeztetések a témában, és a szakemberek kifejtették a véleményüket az oktatási formák alkalmazásával kapcsolatban. A kormányfő közölte, orvosok, járványügyi szakértők felhívták a figyelmet, hogy a diákok és a pedagógusok jelentős része pihenőszabadságáról, nyaralásból tér vissza. „Az epidemiológiai ankétok rámutattak, hogy a koronavírus-fertőzöttek többsége elmondta, nyaralni volt vagy hosszú hétvégén vakációzott, és úgy fertőződött meg. Tárgyaltunk erről, de nem született döntés” – jelentette ki a miniszterelnök.
A kormányfő szerint a helyhatósági választások szeptember 27-ei megrendezése is amellett szól, hogy egyelőre online kezdődjék a tanítás, hiszen a választókerületek többségét oktatási intézményben rendezik be. Hozzátette, erre is van azonban megoldás: a választások előtt és után szabadnapot adnak az iskolákban, amelyeket így elő lehet készíteni a tanításra. A miniszterelnök ugyanakkor leszögezte, hogy a jelenlegi állás szerint szeptember 14-én a korábban közöltek alapján kezdődik a tanítás, amelynek formáját a helyi önkormányzatok döntik el az oktatási intézmények igazgatótanácsának előterjesztése alapján.
A bukaresti oktatási minisztérium által keddek közzétett útmutató alapján a járványhelyzet függvényében minden településen helyi szinten döntenek arról, hogy megnyitnak-e az iskolák, vagy az oktatást – valamennyi, vagy csak az osztályok egy része számára – az internetre költöztetik. Arról, hogy a zöld, sárga, illetve vörös színnel jelölt forgatókönyvek közül melyiket kell az adott településen alkalmazni, a szeptember 7-i adatok alapján döntik el a megyei járványügyi hatóságok. Az iskolákban az ültetésnél legalább egyméteres távolságot kell biztosítani, a tanároknak és diákoknak egyaránt kötelező lesz a védőmaszk viselése. Az óvodásoknak azonban nem kell maszkot hordaniuk.
Ha fertőzés jelenik meg egy osztályban, ott 14 napra felfüggesztik az oktatást, ha pedig három különböző osztályban is megjelenik a koronavírus-fertőzés, akkor az egész is iskolát bezárják, és online folytatódik az oktatás.
A politikai pártok csak azokban az években részesülhetnek állami támogatásban, amelyekben Románia tartani tudja a vállalt költségvetési hiánycélt – erről szóló módosító javaslatot nyújtott be az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).
A közlekedés biztonsága érdekében sebességkorlátozásokat vezetnek be a következő napokban egyes vasúti pályaszakaszokon – közölte vasárnap a Román Vasúttársaság.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter vasárnap kijelentette, lemond a tisztségéről, ha nem készül el az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) új informatikai rendszere.
A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.
Daniel David oktatási miniszter szerint „egyelőre idén nem változik semmi” a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgáját illetően, és valószínűleg jövőre, de talán két év múlva sem. A tárcavezető ugyanakkor kitart a megmérettetés megreformálása mellett.
Június 20-a és július 3-a között 50 akciót szervezett a rendőrség a kábítószer- és emberkereskedelemmel, informatikai csalással és pénzmosással gyanúsított bűnözői csoportok felszámolására – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség (IGPR).
Klaus Iohannis volt államfőt, Marcel Ciolacu volt miniszterelnököt és Nicolae Ciucă volt szenátusi elnököt figyelmeztették, hogy az országot a költségvetési csőd veszélye fenyegeti, ha nem hoznak hiánycsökkentő intézkedéseket.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
1 hozzászólás