Fotó: Gov.ro
Ludovic Orban kormányfő szerint a hatóságok kilátásba helyezték, hogy szeptember 14-én online formában kezdődjék meg a tanítás, és csak októberben térjenek vissza a diákok és a pedagógusok az iskolába. A miniszterelnök hozzátette, még nem született döntés az ügyben.
2020. szeptember 04., 16:562020. szeptember 04., 16:56
2020. szeptember 04., 17:122020. szeptember 04., 17:12
Orban pénteken közölte, történtek egyeztetések a témában, és a szakemberek kifejtették a véleményüket az oktatási formák alkalmazásával kapcsolatban. A kormányfő közölte, orvosok, járványügyi szakértők felhívták a figyelmet, hogy a diákok és a pedagógusok jelentős része pihenőszabadságáról, nyaralásból tér vissza. „Az epidemiológiai ankétok rámutattak, hogy a koronavírus-fertőzöttek többsége elmondta, nyaralni volt vagy hosszú hétvégén vakációzott, és úgy fertőződött meg. Tárgyaltunk erről, de nem született döntés” – jelentette ki a miniszterelnök.
A kormányfő szerint a helyhatósági választások szeptember 27-ei megrendezése is amellett szól, hogy egyelőre online kezdődjék a tanítás, hiszen a választókerületek többségét oktatási intézményben rendezik be. Hozzátette, erre is van azonban megoldás: a választások előtt és után szabadnapot adnak az iskolákban, amelyeket így elő lehet készíteni a tanításra. A miniszterelnök ugyanakkor leszögezte, hogy a jelenlegi állás szerint szeptember 14-én a korábban közöltek alapján kezdődik a tanítás, amelynek formáját a helyi önkormányzatok döntik el az oktatási intézmények igazgatótanácsának előterjesztése alapján.
A bukaresti oktatási minisztérium által keddek közzétett útmutató alapján a járványhelyzet függvényében minden településen helyi szinten döntenek arról, hogy megnyitnak-e az iskolák, vagy az oktatást – valamennyi, vagy csak az osztályok egy része számára – az internetre költöztetik. Arról, hogy a zöld, sárga, illetve vörös színnel jelölt forgatókönyvek közül melyiket kell az adott településen alkalmazni, a szeptember 7-i adatok alapján döntik el a megyei járványügyi hatóságok. Az iskolákban az ültetésnél legalább egyméteres távolságot kell biztosítani, a tanároknak és diákoknak egyaránt kötelező lesz a védőmaszk viselése. Az óvodásoknak azonban nem kell maszkot hordaniuk.
Ha fertőzés jelenik meg egy osztályban, ott 14 napra felfüggesztik az oktatást, ha pedig három különböző osztályban is megjelenik a koronavírus-fertőzés, akkor az egész is iskolát bezárják, és online folytatódik az oktatás.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
1 hozzászólás