Pénz- és veszélyforrás. A „medveszafari” egyáltalán nem kockázatmentes szórakozás
Fotó: WhatsApp
Bár a medvék Erdély- és Románia-szerte sokaknak okoznak súlyos gondokat, vannak, akik anyagi hasznot húznak az elszaporodott medveállományból.
2024. augusztus 21., 21:332024. augusztus 21., 21:33
2024. augusztus 21., 21:352024. augusztus 21., 21:35
Egyes utazási irodák ugyanis olyan csomagokkal csalogatják a külföldi turistákat, amelyekben többek között „medveszafarit” kínálnak számukra a Transzfogarasi úton. Mint ismeretes, Romániában a becslések szerint legalább 8000 medve él, ami az optimális szám kétszerese.
Az Adevărul szerint
„Fedezze fel a Transzfogarasi hegyi út szépségét, még akkor is, ha nincs saját autója, ezen a kiscsoportos túrán Bukarestből. Mielőtt nekivágna a híres útnak, útközben megáll a poenari-i várnál, hogy megismerje annak Vlad Tepeshez kötődő történetét. A hegyekben panorámás kilátópontoknál áll meg, és meglátogathatja a Vidraru gátat és a Vidraru tavat. Ezen a kiscsoportos túrán hét főre korlátozott a létszám” – olvasható a Tripadvisoron közzétett hirdetésében.
– teszik hozzá a szervezők. Nem ez az egyetlen ilyen élményt hirdető hirdetés. Az ár változó: 44 dollárnál kezdődik – vagyis körülbelül 200 lejnél –, és elérheti a 100 dollár fölötti árat is. Augusztusban például 112 dollárba, azaz valamivel több mint 500 lejbe kerül egy ilyen túra.
A világ minden tájáról érkező turisták pedig nagyon lelkesek,
Pedig az élmény nem veszélytelen: mi is beszámoltunk arról a külföldi turistacsoportról, amelynek múlt héten rontott neki egy hárombocsos anyamedve a Transzfogarasi út erdélyi szakaszán.
Nekirontott a turistáknak egy hárombocsos anyamedve a Transzfogarasi út erdélyi szakaszán.
A medvék súlyos problémát jelentenek az országban, miután a Dacian Cioloș vezette kormány elhibázott politikája miatt – a szélsőséges zöldlobbinak engedve teljes egészében betiltották a medvék vadászatát, még a szükséges állományritkító beavatkozásokat is – túlszaporodtak.
A nagyvadak rendszeresen bejárnak a településekre, és vagy a szeméttárolókat dézsmálják meg, vagy a gazdaságokba törnek be, és lemészárolják a haszonállatokat.
A legsúlyosabb esetekben az emberekre is rátámadnak. Egy hónapja tragédia történt, amikor
Az állatot később kilőttek, mert agresszívvé vált, nem hagyta el a területet, ahol a holttestet megtalálták, és többször is rátámadt a holttestet lehozni próbáló mentőcsapatokra.
Ennek nyomán a parlament elfogadott egy törvénymódosítást, amely 2006/407-es vadászati törvény első cikkét egészíti ki, valamint módosítja az emberre veszélyes medvék azonnali kilövését lehetővé tevő 2021/81-es sürgősségi kormányrendeletet.
Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter kijelentette: szerinte meg kell bírságolni azokat, akik a vadállatokat etetik, de előbb tájékoztatni kell az embereket a tettük lehetséges következményeiről, arról, hogy ha etetik a medvéket, akkor halálra ítélik őket, ráadásul 5000 lejes bírságra is számíthatnak. Mint mondta, a tervek szerint kamerákat helyeznek ki a hegyvidéki utak mentén, hogy a rendszám alapján azonosíthassák azok járműveit, akik medvéket etetnek.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!