Fotó: Román határőrség
„Szemfényvesztésnek” tartják a fuvarozók a bejelentést, miszerint Románia és Bulgária 2024 márciusától a légi és tengeri forgalomban csatlakozhat a schengeni övezethez; ugyanakkor kérik a kormánytól, tegyen sürgős lépéseket, hogy a szárazföldi határellenőrzés is még 2024-ben megszűnjön.
2023. december 28., 14:302023. december 28., 14:30
A romániai fuvarozók egyik legnagyobb munkáltatói szövetsége, az aradi székhelyű APTE 2002 alelnöke, Dorin Pop az Agerpresnek csütörtökön azt nyilatkozta, hogy
Mint magyarázta, a légi és a tengeri forgalom elenyésző a szárazföldihez képest. „A repülőtereken ezután is ellenőrzik a dokumentumokat, a szárazföldi határátkelőknél pedig maradnak a kilométeres sorok” – fogalmazott. Példaként hozzátette, hogy szerda délután a Magyarországgal közös határon négy kilométeres volt a kamionsor, és a személyautóknak is több órát kellett várakozniuk a kilépési oldalon.
A közúti fuvarozói ágazatot képviselő szervezet alelnöke leszögezte, „rendkívül csalódottak” a megállapodás miatt, és követelik a tárgyalások fokozását, hogy még 2024-ben megszűnjön a szárazföldi határellenőrzés is. Ha ez elmarad, nagyon nehéz év vár a fuvarozókra, mert Európa-szerte nőnek az út- és a biztosítási díjak is.
– tette hozzá. Az APTE 2002 a nyugati országrész legnagyobb munkáltatói szövetsége, amelyik mintegy 2200 fuvarozó céget tömörít.
Románia teljes jogú Schengen-tagságot érdemel – hangsúlyozta szerda este a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) sajtószóvivője.
A belügyminisztérium szerda este jelentette be, hogy megállapodásra jutott az osztrák és a bolgár tárcával a schengeni övezet Romániával és Bulgáriával történő kibővítéséről a reptéri és tengeri határellenőrzés feloldásával 2024. március elsejétől.
Marcel Ciolacu miniszterelnök szintén bejelentette, hogy jövő év márciusától a román állampolgárok is élvezhetik a schengeni tagság előnyeit, Románia megkapja a szabad mozgás jogát a légi és a vízi közlekedésben. „13 év után Románia végre a schengeni övezet tagja lesz. Megszületett az erről szóló politikai megállapodás!” – írta egy Facebook-bejegyzésben.
A román belügyminisztérium politikai megállapodásra jutott az osztrák és a bolgár társtárcával a schengeni övezet Romániával és Bulgáriával történő bővítéséről a légi és tengeri határátkelőkön keresztül 2024 márciusától – jelentette be a belügyi tárca.
Csökkentik az állami vállalatok igazgatótanácsainak létszámát és a menedzserek juttatásait – közölte Ilie Bolojan miniszterelnök a költségvetési deficitcsökkentés második csomagja tervének ismertetésekor.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
Megszabadulna a szovjet eredetű fegyverektől a román védelmi tárca, és korszerű eszközökre cserélné le őket.
A rendőrök 500 lejre büntettek meg egy taxisofőrt, aki július 10-ről 11-re virradó éjszaka nem volt hajlandó felvenni egy utast a Henri Coandă repülőtéren, és bevonták a fuvarozói engedélyét.
Az elnöki illetmény havi összege valamivel több mint 27 000 lej – ez most azért számít referenciának, mert fölvetődött, hogy azok az állami cégvezetők, akik többet keresnek az államfőnél, mondjanak le önként illetményük egy részéről.
A polgárok 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR), 20 százaléka a Szociáldemokrata Pártra (PSD), 15 százaléka a Nemzeti Liberális Pártra (PNL) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a CURS felméréséből.
A várható zivatarok miatt elsőfokú, vagyis sárga figyelmeztetést adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) nem szándékszik kilépni a kormányból – jelentette ki Sorin Grindeanu, a párt ügyvivő elnöke.
Románia készen áll hozzájárulni az ukrajnai béke megteremtéséhez és fenntartásához, valamint Oroszország elrettentéséhez – hangsúlyozta Nicușor Dan államfő „az elszántak koalíciójának” ülésén, amelyet videokonferencia formájában tartottak meg csütörtökön.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) képviselői és szenátorai biztosítják a határozatképességet a bizalmatlansági indítvány megvitatására összehívott hétfői parlamenti ülésen, de nem fognak szavazni – nyilatkozta Sorin Grindeanu, az alakulat ideiglenes elnöke.
szóljon hozzá!